Home / Artykuły / Problem z rozruchem samochodu? – sprawdź czy nie musisz kupić nowego akumulatora

Problem z rozruchem samochodu? – sprawdź czy nie musisz kupić nowego akumulatora

Zimą częściej występują problemy z rozruchem. Przy niskich temperaturach zmniejsza się wydajność akumulatora, przy zwiększeniu zapotrzebowanie auta na prąd, szczególnie przy rozruchu. Co zrobić, żeby uniknąć problemów? Kiedy trzeba kupić nowy akumulatora? W tekście poniżej przedstawiany odpowiedzi na te i inne pytania.

Jak długo służy akumulator w samochodzie?

Nowe akumulatory samochodowe działają zazwyczaj od 3 do 6 lat. W zależności od częstości używania auta, dystansu, jaki jest pokonywany samochodem oraz odpowiedniego dbania o baterię. W nieużywanych autach, stojących w garażach bateria może nie wytrzymać nawet dwóch lat. Co ważne można temu zapobiec, wystarczy nie doprowadzać do stałego rozładowania akumulatora, ponadto dokonywać krótkie przejazdy samochodem, jeśli to możliwe. Nieużytkowanie samochodu to największa zmora doprowadzająca do niedziałania akumulatora.

Odpowiednia konserwacja akumulatora samochodowego

Są zasady, które warto stosować, aby akumulator w samochodzie służył jak najdłużej, a sam samochód bez problemu działał nawet w zimowe poranki. Niektóre rady wydają się proste i banalne, ale okazuje się, że często nie są stosowane.

Po pierwsze akumulator samochodowy powinien być odpowiednio wybrany do potrzeb samochodu. Co to oznacza? Musi mieć pasującą pojemność, prąd rozruchowy, wymiary. Niektóre modele samochodów posiadają system start&stop i/lub układ odzyskiwania energii, wtedy klasyczny akumulator nie jest odpowiednim wyborem! Trzeba zwrócić uwagę na to, że akumulatory najczęściej są montowane pod maską samochodu, nowoczesne baterie AGM nie działają dobrze przy wysokiej temperaturze, dlatego też nie sprawdzą się w tym przypadku odpowiednio dobrze i nie będą działać długo.

Po drugie o baterię trzeba dbać, musi być czysta. Zanieczyszczenia i kurz mogą doprowadzić do pojawiania się  prądów błądzących, które będą rozładować akumulator. Odpowiednie dbanie o to, co znajduję się pod maską samochodu, jest ważne zwłaszcza zimą. Przed jesiennymi przymrozkami sprawdź, czy bateria w samochodzie jest czysta.

Kolejna ważna kwestia to odpowiednia instalacja akumulatora. Bateria musi być mocno przymocowana, gdyż akumulatory kwasowo-ołowiowe negatywnie reagują na zbyt częsty i gwałtowny ruch. Niekontrolowany ruch, drgania będą skutkować rozładowywaniem się baterii, gdyż nie będzie przewodził prądu o określonym natężeniu. Zadbaj o stabilną pozycję baterii.

Na koniec coś, co wydaje się podstawą, ale warto to zaakcentować. Dobrze działająca bateria musi być odpowiednio podłączona. Co to oznacza? Zaciski powinny być mocno i precyzyjnie dokręcone. Gdy masz problemy z rozruchem, najpierw sprawdź, czy są odpowiednio klemy dokręcone.

Jak sprawdzić akumulator, czy trzeba kupić nowy akumulator?

W sytuacji, kiedy odpowiednio dbasz o swój akumulator w samochodzie, a jednak pojawiają się problemy z rozruchem, najprościej będzie sprawdzić poziom naładowania za pomocą miernika. Kiedy należy wykonać pomiar? Około 5 minut po wyłączeniu silnika.  Napięcie około 12,8 V potwierdza, że akumulator jest naładowany, poniżej 12,5 V oznacza, że bateria jest rozładowana. Gdy metoda ta okaże się niepomocna, warto wybrać się do specjalistycznego salonu zajmującego się sprawdzaniem stanu akumulatorów. Pozwoli to wykluczyć albo potwierdzić uszkodzenie akumulatora.

Reasumując, gdy pojawiają się zimą problemy z rozruchem, warto zastanowić się nad tym, czy trzeba kupić nowy akumulator. Przed zakupem jednak warto sprawdzić, czy nie są popełnione podstawowe problemy i zaoszczędzić sobie problemów oraz pieniędzy zbędnym wydatkiem.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
136 zapytań w 1,054 sek