Home / Artykuły / Rodzaje akumulatorów motocyklowych – jak wybrać odpowiedni

Rodzaje akumulatorów motocyklowych – jak wybrać odpowiedni

W dzisiejszym artykule omówimy różne rodzaje akumulatorów dostępnych na rynku motocyklowym oraz porównamy ich cechy i zalety. Dowiesz się, jak sprawdzić stan swojego akumulatora motocyklowego i jak dokonać właściwego wyboru. Znajdziesz również informacje na temat zalet i wad poszczególnych rodzajów akumulatorów, takich jak kwasowo-ołowiowy, AGM, żelowy i litowo-jonowy. Jeśli jesteś właścicielem motocykla, ten artykuł jest dla Ciebie!

Rodzaje akumulatorów do motocykla

Na rynku dostępne są różne rodzaje akumulatorów do motocykli, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy. Jednym z najpopularniejszych typów jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Jest to najstarszy rodzaj akumulatora, który wciąż cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją niską cenę i łatwą dostępność. Akumulatory kwasowo-ołowiowe posiadają płynny elektrolit, który należy regularnie kontrolować i uzupełniać. Są one polecane głównie do starszych motocykli, gdzie zapotrzebowanie na prąd nie jest duże.

Kolejnym rodzajem akumulatora jest AGM (Absorbtive Glass Mat). Jest to nowsza technologia, która charakteryzuje się dłuższą żywotnością i mocniejszymi parametrami. Wnętrze akumulatora AGM zawiera maty z włókna szklanego, które są zalane elektrolitem. Ten rodzaj akumulatora jest bardziej odporny na wstrząsy i posiada wysoki prąd rozruchowy. Jest szczególnie polecany dla motocykli wyposażonych w wiele elektronicznych urządzeń.

Jak sprawdzić stan swojego akumulatora motocyklowego?

W przypadku podejrzenia problemów z akumulatorem motocyklowym istnieje kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z najbardziej oczywistych jest brak prądu po przekręceniu stacyjki. Jeśli motocykl nie reaguje na próbę uruchomienia, warto sprawdzić stan baterii. Innym objawem może być trudność w naładowaniu akumulatora, nawet po podłączeniu prostownika. Jeśli akumulator nie chce się naładować lub szybko się rozładowuje, może to wskazywać na konieczność jego wymiany.

Aby zweryfikować stan baterii, warto skorzystać z miernika. W dobrym sklepie z akumulatorami lub wykwalifikowanym serwisie motocyklowym można poprosić specjalistę o przeprowadzenie pomiaru. Miernik pokaże aktualne napięcie akumulatora i pozwoli ocenić jego kondycję. Jeśli wartość napięcia jest znacznie niższa od oczekiwanej, może to świadczyć o słabym stanie baterii.

Jak wybrać odpowiedni akumulator do swojego motocykla?

Aby wybrać odpowiedni akumulator motocyklowy, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar akumulatora. Aby określić odpowiedni rozmiar, należy sprawdzić specyfikację techniczną swojego motocykla lub skutera. Producenci zazwyczaj podają informacje na temat wymiarów akumulatora, które pasują do danego modelu pojazdu. Ważne jest, aby wybrać akumulator o takich samych lub zbliżonych wymiarach zewnętrznych, jak oryginalny akumulator.

Kolejnym ważnym elementem jest strona plusowa akumulatora. Producenci konstruują motocykle w różny sposób, dlatego ważne jest, aby wybrać akumulator, który ma biegun dodatni po odpowiedniej stronie. Aby to sprawdzić, należy spojrzeć na akumulator od frontu i zwrócić uwagę na oznaczenia L+ (lewy plus) lub P+ (prawy plus). W przypadku nieodpowiedniego umieszczenia bieguna dodatniego, montaż nowej baterii może być niemożliwy.

Kolejnym krokiem jest porównanie zaleceń producenta dotyczących pojemności i prądu rozruchowego z wymaganiami silnika motocykla. Producenci motocykli zazwyczaj podają informacje na temat minimalnej pojemności i prądu rozruchowego, które są wymagane do prawidłowego działania silnika. Ważne jest, aby wybrać akumulator o odpowiedniej pojemności i prądzie rozruchowym, aby zapewnić niezawodną pracę silnika. Nie zaleca się montowania akumulatora o zbyt małej pojemności, ponieważ może to prowadzić do problemów z uruchomieniem silnika.

Zalety i wady akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są jednym z najpopularniejszych typów akumulatorów do motocykli ze względu na swoją niską cenę i łatwą dostępność. Ich główną zaletą jest to, że są stosunkowo tanie w porównaniu do innych rodzajów akumulatorów. Dzięki temu, można znaleźć je w wielu sklepach motocyklowych i serwisach. Są one również powszechnie stosowane w starszych motocyklach, gdzie zapotrzebowanie na prąd nie jest duże.

Niestety, akumulatory kwasowo-ołowiowe mają również pewne wady. Jedną z nich jest konieczność regularnego uzupełniania elektrolitu. Elektrolit w tego typu akumulatorach jest płynny i może parować podczas dłuższego nieużywania motocykla. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom elektrolitu i uzupełniać go w razie potrzeby. Ponadto, akumulatory kwasowo-ołowiowe muszą być montowane w pozycji pionowej, co może być utrudnieniem przy niektórych konstrukcjach motocykli.

Akumulatory AGM: dlaczego warto je rozważyć?

Akumulatory AGM są coraz bardziej popularne wśród motocyklistów ze względu na swoje liczne zalety. Jedną z najważniejszych jest ich dłuższa żywotność w porównaniu do innych rodzajów akumulatorów. Dzięki nowoczesnej technologii i konstrukcji z matami z włókna szklanego, akumulatory AGM są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wibracje, co przekłada się na ich wydłużoną żywotność. Są one również bardziej odporne na wycieki elektrolitu, co jest szczególnie istotne przy intensywnym użytkowaniu motocykla.

Kolejną zaletą akumulatorów AGM jest większa wydajność i parametry w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Mają one większą pojemność i prąd rozruchowy, co zapewnia lepsze uruchamianie silnika nawet w trudnych warunkach. Dodatkowo, akumulatory AGM charakteryzują się niskim samorozładowywaniem, co oznacza, że utrzymują swoją energię przez dłuższy czas bez konieczności regularnego ładowania.

Podsumowując, akumulatory AGM są doskonałym wyborem dla motocyklistów, którzy oczekują wyższej wydajności i dłuższej żywotności. Choć są nieco droższe od tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, to ich liczne zalety rekompensują tę różnicę cenową. Warto więc rozważyć zakup akumulatora AGM, zwłaszcza jeśli nasz motocykl jest bardziej zaawansowany technologicznie i wymaga większej mocy.

Czym się różnią akumulatory żelowe od innych typów?

Akumulatory żelowe są jednym z rodzajów akumulatorów dostępnych na rynku. Nazwa „żelowy” odnosi się do dodatku krzemionki, który jest dodawany do kwasu w celu uzyskania gęstszej konsystencji elektrolitu. Dzięki temu akumulatory żelowe są odporne na większe wyładowania i mogą pracować pod większym obciążeniem niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Akumulatory żelowe znajdują zastosowanie głównie w motocyklach, które mają duże zapotrzebowanie na energię. Są one polecane szczególnie dla motocykli wyposażonych w wiele nowoczesnych elektronicznych urządzeń, takich jak nawigacja, podgrzewane manetki czy inne „prądożerne” gadżety. Dzięki swojej konstrukcji i właściwościom, akumulatory żelowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i mogą pracować nawet pod dużym obciążeniem.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
110 zapytań w 1,451 sek