Home / Artykuły / Sposoby na usunięcie rys z lakieru auta

Sposoby na usunięcie rys z lakieru auta

Zarysowania na lakierze samochodowym potrafią sprawiać kierowcy niemalże realny ból, szczególnie w przypadku nowych samochodów. Troska o powierzchnię lakieru często nie jest w stanie uchronić go przed rysami powstałymi w różnych okolicznościach.

Z tego powodu w sieci aż roi się od różnych pomysłowych sposobów na trwałe pozbycie się zarysowań na karoserii. W tym artykule przyjrzymy się popularnym metodom i wskażemy, która z nich wyróżnia się największą skutecznością.

W jaki sposób poznać rodzaj rysy?

Na samym początku warto zdefiniować rodzaj rysy, której należy się pozbyć. Zarysowania karoserii są czymś całkowicie powszechnym, ponieważ może je powodować dosłownie wszystko. Nieostrożne otwieranie drzwi na parkingu, odprysk z kół tira lub nawet szczotki z myjni automatycznej.

Głębokość samej rysy najłatwiej ocenić za pomocą własnego paznokcia. Im głębiej wchodzi w rysę, tym bardziej zaawansowane jest uszkodzenie lakieru.

Na rynku dostępne są różne preparaty, które obiecują skuteczne usunięcie usterki, jednakże najczęściej jest to jedynie krótkotrwałe zatuszowanie rysy. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się takich zarysowań jest skorzystanie z metod oferowanych przez studio auto detailingu.

Kredka koloryzująca – skuteczne i najtańsze usunięcie rys na krótki czas

Najtańszym i często używanym sposobem na pozbycie się rys jest kredka koloryzująca. Zawiera ona lakier akrylowy i sporą ilość wosku.

Usuwanie rys z lakieru samochodowego za pomocą kredki koloryzującej jest bardzo prostym zadaniem. Wystarczy przyłożyć kredkę do rysy, dość mocno ją przycisnąć do lakieru i prostopadłymi ruchami uzupełnić ubytek.

Na samym początku efekt robi duże wrażenie, ponieważ rysy nie widać. Jest zabezpieczona przed działaniem słońca oraz wody. Taka kredka kosztuje zazwyczaj około 10 złotych, dlatego stosunek skuteczności do ceny cieszy kierowcę.

Niemniej jednak wystarczy kilka razy dokładnie umyć auto, aby warstwa kredki całkowicie zeszła. Wówczas operację trzeba powtórzyć. Kredka jest skutecznym sposobem na rysy, ale tylko jako chwilowe zabezpieczenie lakieru przed wizytą u lakiernika.

Wosk koloryzujący do płytkich zarysowań

Wosk jest kolejnym sposobem na usuwanie zarysowań lakieru, który dość często polecany jest w sieci. Jego koszt to około 30-50 złotych. Polerowanie rys na lakierze za pomocą szmatki i wosku koloryzującego jest skuteczne, ale niestety krótkotrwałe.

Wosk koloryzuje powierzchnię lakieru, jednakże nie usuwa całkowicie rys, ponieważ te głębsze nadal pozostają widoczne. Wosk jest więc sposobem na poprawę połysku zarysowanego zderzaka i zabezpieczenie lakieru przed dalszymi działaniami.

Pasta koloryzująca do drobnych otarć i przebarwień lakieru

Polerowanie rys na lakierze za pomocą pasty koloryzującej to następna metoda na jedynie chwilowe pozbycie się problemu. Środek ten stosuje się jedynie do usuwania drobnych rys, takich jak np. koliste zarysowania powstałe na myjni automatycznej.

Aplikacja pasty koloryzującej jest bardzo prosta. Nanosi się ją na lakier za pomocą szmatki, wykonując przy tym koliste ruchy. Warto dodać, że pasta faktycznie posiada właściwości lekko ścierne i tym samym umożliwia spolerowanie zmatowiałego lakieru. Pigment koloryzujący wypełnia nawet głębsze rysy, ale nie usuwa ich widoczności.

System SSR, czyli profesjonalne usuwanie rys

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się zarysowań na karoserii jest naprawa powierzchni lakieru systemem SSR (z ang. Sprayless Scratch Repair).

Ten innowacyjny sposób polega (w dużym skrócie) na wypełnieniu rys i zarysowań specjalnym, opatentowanym preparatem, który – strukturą i właściwościami – przypomina lakier.

Naprawa SSR sprawia, że lakier na wcześniej uszkodzonej części wygląda tak, jakby samochód właśnie wyjechał z fabryki. Metoda SSR sprawia, że nawet w trakcie badania czujnikiem grubości lakieru, wykazuje on oryginalną grubość.

Poszukujesz specjalistów od napraw lakieru systemem SSR? Najlepszym wyborem będzie studio detailingowe Perfekcyjne Auto z Warszawy.

Źródło: art. sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
122 zapytań w 1,343 sek