Home / Artykuły / Układ napędowy – co należy o nim wiedzieć?

Układ napędowy – co należy o nim wiedzieć?

Niestety kierowcy często nie mają odpowiedniej wiedzy od strony mechaniki i zasady działania prowadzonego przez siebie samochodu. Skutkować to może wieloma problemami wynikającymi z nieumiejętnego korzystania z pojazdu lub jego serwisowania. Oczywiście powinno się posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą funkcjonowania każdego systemu auta, lecz bezsprzecznie najważniejsze jest poznanie układu napędowego. Co powinno się o nim wiedzieć i dlaczego te informacje są tak przydatne?

Czym jest układ napędowy i jakie jest jego przeznaczenie?

Jest to szereg elementów auta, które wykorzystywane są do przekazania energii generowanej przez silnik na koła napędowe. W efekcie tego pojazd jest w stanie jechać. Oczywiście w świecie motoryzacji wyróżnić można kilka wersji układów napędowych.

Najpopularniejsza jest odmiana FWD, czyli przednionapędowa, w której silnik napędza przednią oś. Oprócz niej występuje także odmiana RWD, czyli tylnonapędowa, a także napęd na cztery koła, co określa się skrótem AWD. W zależności od typu napędu w aucie występować mogą różne elementy składowe, lecz zasada działania jest zawsze taka sama — przekazać energię na koła, aby pojazd mógł się poruszyć.

Najważniejsze elementy klasycznego układu napędowego

Jeśli chce się poznać najważniejsze informacje na temat układu napędowego, nie można zacząć inaczej niż od zapoznania się z jego najważniejszymi elementami. Z czego składa się układ napędowy i jakie jest znaczenie poszczególnych jego części?

Rzecz jasna nowoczesne auta mogą mieć nieco inne elementy układu napędowego, lecz ten klasyczny, w którym umieszczony na przodzie silnik napędza tylne koła, z reguły prezentują się podobnie. Do klasycznego układu napędowego zalicza się:

  • jednostka napędowa, czyli silnik,
  • sprzęgło,
  • skrzynia biegów,
  • wał napędowy,
  • most napędowy.

Jak działa układ napędowy i jakie zadania realizują powyższe elementy? Sercem jest oczywiście silnik, który generuje energię wykorzystywaną do napędu auta. Zanim trafi ona na koła, przekazywana jest na element połączony bezpośrednio z silnikiem, czyli do skrzyni biegów. Skrzynia wykorzystywana jest do wybierania odpowiednich w danej sytuacji biegów. Żeby było to możliwe, na czas zmiany biegu musi ona zostać odłączona od silnika. Do tego zadania wykorzystuje się sprzęgło, które je rozdziela.

Co jednak dzieje się dalej z energią i gdzie jest przekazywana przez skrzynię? Trafia bezpośrednio na wał napędowy, czyli cylindryczny obrotowy element, który podłączony jest do mostu napędowego, do którego z kolei przymocowane są półosie pojazdu.

W przypadku układu napędowego FWD w aucie nie występuje wał napędowy i most, ponieważ silnik umieszczony na przedniej osi i jest z nią połączony poprzez skrzynię biegów. Z uwagi na niski koszt wykonania, a także walory jezdne to właśnie takie rozwiązanie jest najpopularniejsze.

Zalety i wady różnych rodzajów układów napędowych

Przed wybraniem auta warto dowiedzieć się, jakie są zalety i wady dwóch najpopularniejszych rodzajów układu napędowego, czyli wersji przednionapędowej i tylnonapędowej.

Klasyczny tylnonapędowy układ charakteryzuje się prostą konstrukcją przedniej osi, dociążeniem tylnych kół napędowych podczas ruszania, a także lepszym wyważeniem pojazdu, co poprawia jego właściwości jezdne.

Jakie są wady takiego układu napędowego? Przyjmuje się, że auta RWD są trudniejsze w prowadzeniu, ponieważ tylne koła łatwo wpadają w poślizg. Co więcej, jest to drogie i dość ciężkie rozwiązanie.

Z uwagi na niższą cenę, a także znacznie łatwiejsze i przewidywalne prowadzenie auta, o wiele popularniejszy jest napęd przedni. Do innych jego zalet zalicza się niższe spalanie, możliwość budowania krótszych auta i zwiększenie przestrzeni bagażnika.

Jeśli chodzi o wady, to dużym minusem jest występowanie podsterowności w zakrętach, skomplikowana budowa przedniego zawieszania, które dodatkowo jest mocno obciążone i przez to narażone na uszkodzenia.

Jak należy dbać o poszczególne elementy układu napędowego?

Układ napędowy podobnie jak inne części samochodu wymaga odpowiedniego serwisowania, aby wydłużyć jego żywotność. Poszczególne elementy mogą się zużywać, co rzecz jasna przekładać się będzie na ogólną sprawność pojazdu.

W jaki sposób dbać o napę samochodu? Podstawą są częste, a także regularnie przeprowadzane przeglądy. To właśnie podczas nich specjalista będzie w stanie przetestować i sprawdzić wszystkie najszybciej zużywające się elementy, takie jak przeguby lub wał napędowy. Ulegają one stopniowemu zniszczeniu w wyniku zwykłej codziennej eksploatacji auta. Na zużycie wpływa przebieg i wiek pojazdu, lecz także jakość dróg, po których się jeździ.

Co zrobić w sytuacji, gdy w wyniku kontroli pewne elementy okażą się wadliwe? Można je naprawiać, regenerować lub po prostu wymieniać na nowe. Wszystko tu zależy od zasobności portfela, ponieważ zakup nowych części może pociągnąć za sobą naprawdę ogromny wydatek.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
130 zapytań w 1,614 sek