Home / Artykuły / Zimowe rękawiczki rowerowe — jak wybrać najlepsze?

Zimowe rękawiczki rowerowe — jak wybrać najlepsze?

Rękawiczki rowerowe mają kilka zastosowań. Ich główną funkcją jest jednak poprawienie chwytu w czasie jazdy. Natomiast rękawiczki zimowe do jazdy rowerem dodatkowo powinny chronić twoje dłonie przed mrozem, śniegiem i przeszywającym wiatrem. Nie sprawdzą się tu więc letnie modele bez palców. Dziś podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając ochronę dłoni na mroźne dni do jazdy rowerem.

Rękawiczki zimowe na rower — dlaczego ich potrzebujesz?

Jazda rowerem zimą to niemal sport wyczynowy — dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do takiej aktywności. I nie chodzi tu tylko o odpowiednio dobrane opony. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma również ubiór. Nawet bowiem krótka przejażdżka bez odpowiedniej ochrony może skutkować odmrożeniem. 

Jednocześnie zimowe rękawiczki rowerowe powinny wchłaniać wilgoć oraz pot i skutecznie odprowadzać je na zewnątrz. Ich zadaniem jest także zapewnienie odpowiedniej przyczepności dłoni do kierownicy. W końcu to dłońmi sterujesz kierownicą, a kontrola nad jednośladem jest szczególnie ważna, zwłaszcza kiedy warunki pogodowe sprzyjają poślizgom. Tym samym potrzebujesz tu modelu do zadań specjalnych. Nie wystarczą klasyczne zimowe rękawiczki lub wariant, który stosujesz w sezonie wiosenno-letnim. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając zimowe rękawiczki na rower?

Przede wszystkim wybrany przez ciebie model powinien być dopasowany rozmiarem. Rękawiczki nie mogą być za duże, ponieważ wtedy nie zapewnią ci odpowiedniej przyczepności. Będą się zsuwać z dłoni i ruszać podczas każdego manewru, utrudniając zachowanie równowagi. Natomiast zbyt mały model spowoduje bolesny ucisk dłoni oraz ograniczy ich mobilność — np. nie zegniesz w nich swobodnie palców, co uniemożliwi pewny chwyt kierownicy. 

Czym jeszcze wyróżniają się funkcjonalne rękawiczki zimowe na rower?

Membrana

To jeden z ważniejszych elementów zimowych rękawiczek na rower. Wiatroszczelna membrana ochroni twoje dłonie przed wychłodzeniem, co podczas jazdy w mroźne dni następuje dość szybko. Zwróć tutaj uwagę, aby wybrany przez ciebie model zawierał membranę, która jest nie tylko wiatroszczelna, ale też wodoszczelna. Dodatkowym atutem będzie tu jej oddychająca wersja. Z jednej strony rękawiczki powinny chronić cię przed chłodem, z drugiej zaś muszą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, by dłonie nie pociły się nadmiernie. 

Mankiety

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem w rękawicach zimowych rowerowych są wysokie mankiety z regulowanym zapięciem np. na rzep. Powinny sięgać przynajmniej nieco ponad nadgarstek. W ten sposób materiał ochroni cię przed chłodem, wdzierającym się pod rękaw w czasie jazdy. To także świetna izolacja od śniegu czy deszczu. 

Silikonowe wstawki

To, co na pewno uprzyjemni i usprawni ci jazdę, to silikonowe lub żelowe wstawki po wewnętrznej stronie rękawiczek. Takie rozwiązanie zwiększa przyczepność materiału do kierownicy i minimalizuje ryzyko ślizgania się dłoni nawet po mokrej nawierzchni. 

Wygoda, funkcjonalność i bezpieczeństwo

Dodatkowym atutem zimowych rękawiczek na rower będą elementy odblaskowe. Dzięki nim staniesz się lepiej widoczny na drodze po zmroku, co podniesie twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jest to szczególnie przydatne zimą, kiedy dzień jest krótki i zdarza się, że wychodzimy z domu i wracamy do niego, gdy jest ciemno. 

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując zimowe rękawiczki rowerowe. Wierzymy, że dzięki naszym podpowiedziom znajdziesz model, który będzie nie tylko wygodny, ale przede wszystkim funkcjonalny.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.
Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
142 zapytań w 1,198 sek