Home / Inne / 5. runda Motocyklowego Pucharu Śląska wyłoniła mistrzów sezonu 2022! (+wideo)

5. runda Motocyklowego Pucharu Śląska wyłoniła mistrzów sezonu 2022! (+wideo)

Nadszedł ten moment w którym sezon Motocyklowego Pucharu Śląska dobiegł końca. Ostatnia runda została rozegrana na torze w Starym Kisielinie i to właśnie tutaj poznaliśmy wszystkich mistrzów Pucharu organizowanego przez DuszanTeam!

Wszystko co dobre szybko się kończy, a Motocyklowy Puchar Śląska był tak dobry, że skończył się zdecydowanie za szybko. Mowa tu oczywiście o głównej osi cyklu, bowiem na osłodę przed nami jest jeszcze ostatni wyścig Endurance organizowany na torze w Trzyńcu. Wróćmy jednak do Kisielina w którym odbyła się ostatnia, piąta rudna Pucharu Śląska organizowanego przez DuszanTeam na którego czele stoi nie kto inny jak Mirosław Bożek. To właśnie ta runda byłą decydująca jeśli chodzi o końcowe miejsca w klasyfikacji generalnej i często do ostatniego wyścigu nie było wiadomo jak to wszystko się zakończy. Zaczynając jednak po kolei, najpierw odbyła się świetna rywalizacja, natomiast później…

Dzień pierwszy

Pod nieobecność Igora Teske, który regularnie wygrywał w kategorii SST 250, wielu zawodników miało ochotę się wykazać i sięgnąć po zwycięstwo. Najlepiej z tego wszystkiego wyszedł Jakub Buzała, który wygrał z przewagą 1.7sek nad drugim Łukaszem Kocotem. Podium tego dnia uzupełnił Jakub Belak, który przy okazji był autorem najlepszego okrążenia w wyścigu (51.070sek.)

W kategorii SST 300 perfekcyjnie pojechał Przemysław Fusiarz, wpadając na metę z pięciosekundową przewagą i najlepszym czasem okrążenia. Drugie miejsce zajął Leszek Szlachta, a trzecie Jarek Szydełko. W kategorii kobiet w pierwszym wyścigu warunki dyktowała Urszula Wachowska. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Dorota Przybyła oraz Urszula Kuszka.

W Open 300 nie zawiódł faworyt, czyli Michał Żukierski, który wykonał swój plan w stu procentach odnosząc kolejne zwycięstwo, przy okazji będąc najszybszym zawodnikiem na torze. Drugie miejsce wywalczył Paweł Tabor, tracąc do Michała ponad pięć sekund. Na trzeciej pozycji zameldował się Michał Dębicki, ale jego strata wynosiła już ponad 12 sekund. W kategorii kobiet wygrała Ewa Madej, ale do samego końca spokoju nie dawała jej Julia Halik. Ostatecznie różnica między dziewczynami na mecie wynosiła zaledwie 0.3 sek.

Karol Rycąbel został zwycięzcą w kategorii Pitbike Fun, zaliczając naprawdę bezbłędny wyścig. Drugie miejsce zajął Rafał Batko, a trzecie Olgierd Tomaszewski i trzeba przyznać, że walka o to drugie miejsce była naprawdę bardzo zacięta. Niezła walka o zwycięstwo odbyła się w kategorii Pitbike Junior, gdzie Bartosz Stawicki pokonał Oliwiera Szczepaniaka. Na podium wskoczyła bardzo równo jadąca Laila Bielecka. Matej Smetana wygrał wyścig Pitbike Junior 90 z ogromną, ponad 25-sekundową przewagą nad drugim Erikiem Kralikiem. Wojciech Tabor zajął trzecie miejsce.

Dzień drugi + końcowa klasyfikacja generalna (TOP3)

W drugim wyścigu SST 250 Jakub Buzała ponownie dał popis swoich umiejętności i odniósł pewne zwycięstwo z najlepszym czasem okrążenia. Na podium w tym wyścigu stanęli jeszcze Łukasz Kocot i Oliwier Szczepaniak. Choć Jakub walczył z całych sił, to nie wystarczyło aby wyprzedzić w generalce nieobecnego w Kisielinie Igora Teske, który został mistrzem Pucharu Śląska w kategorii SST 250. Mimo wszystko Buzała zapewnił sobie bardzo dobre miejsce drugie. Maksymilian Palmowski i Łukasz Kocot zdobyli taką samą ilość punktów, jednak to Maks zajął trzecie miejsce na koniec sezonu ze względu na lepsze wyniki w poszczególnych wyścigach.

Sytuacja w kategorii SST 300 wyglądała całkiem podobnie do tej z SST 250. Przemysław Fusiarz wygrał również drugi wyścig, wpadając na metę przed Kamilem Kuzia i Leszkiem Szlachtą, ale to nie wystarczyło, aby zostać mistrzem. Leszek Szlachta, to właśnie ten zawodnik ścigający się Yamahą R3 sięgnął po ostateczny triumf mając na koncie cztery zwycięstwa w sezonie. Drugie miejsce zajął Fusiarz, a trzecie Mateusz Grycman. W kategorii kobiet Urszula Wachowska zdeklasowała rywalki nie tylko w wyścigu (drugie miejsce zajęła Dorota Przybyła, a trzecie Urszula Kuszka), ale także w całym sezonie odnosząc aż siedem zwycięstw i kończąc sezon z ogromną przewagą punktową. Julia Kamińska wywalczyła wicemistrzostwo, a Dorota Przybyła obroniła TOP3 w generalce.

W Open 300 Michał Żukierski po raz kolejny był poza zasięgiem konkurentów. Paweł Tabor był drugi, a trzeci na mecie zameldował się Damian Drąg. Szóste zwycięstwo z rzędu i oficjalny nowy rekord toru w trakcie wyścigu (47.994sek.), pokazuje że Żukierski w pełni zasłużył na zdobycie Pucharu Śląska w swojej kategorii. Choć początek sezonu nie był łatwy w jego wykonaniu to dalszy jego ciąg był już czystym majstersztykiem! Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie nieobecny w Kisielinie Konrad Tabor, natomiast trzecie miejsce wywalczył Paweł Tabor. W kategorii Open 300 kobiet ponownie zwyciężyła Ewa Madej, a drugie miejsce zajęła Julia Halik, mimo to zwyciężczynią całego cyklu została Julia, która ukończyła wszystkie rundy i zebrała dość punktów, aby triumfować w swojej kategorii. Gabriela König-Widuch choć opuściła cztery ostatnie wyścigi – zapewniła sobie drugie miejsce w generalce. Ewa Madej sezon zakończyła na trzecim miejscu.

Karol Rycąbel zwyciężył w drugim wyścigu Pitbike Fun. Za nim na metę wpadli Olgierd Tomaszewski oraz Rafał Batko. Najwyższe trofeum w tej kategorii zgarnął jednak kolejny nieobecny w Kisielinie, a mianowicie Patryk Stankiewicz, który bezpieczną przewagę punktową zapewnił sobie już w poprzedniej rundzie. Karol Rycąbel zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej z zaledwie 8-punktową przewagą nad trzecim Rafałem Batko. W Pitbike Junior klasyfikacja drugiego wyścigu wyglądała następująco – pierwsze miejsce padło łupem Bartosza Stawickiego, drugą lokatę zajęła Laila Bielecka, a trzeci był Oliwier Szczepaniak. W generalce to właśnie Stawicki zakończył sezon na pierwszym miejscu wyprzedzając Huberta Grabowskiego i Lailę Bielecką. W Pitbike Junior 90 Matej Smetana ponowie przekroczył linię mety na pierwszej pozycji. Drugie i trzecie miejsce zdobyli kolejno Erik Kalik oraz Wojciech Tabor. Na koniec sezonu najlepszym zawodnikiem tej kategorii został Olaf Kozłowski, utrzymując za sobą Antka Gurala i wspomnianego wyżej Mateja Smetanę.

Podsumowanie

…natomiast później jak to podczas zawodów u DuszanTeam, odbyło się huczne świętowanie i niepohamowana radość na zakończenie ostatniej rundy Motocyklowego Pucharu Śląska. Mistrzowie świętowali, a cała reszta razem z nimi. Jeśli organizator miałby marzyć o tak serdecznym zakończeniu swoich zawodów – to zapewne wyobraziłby sobie zakończenie piątej rundy Motocyklowego Pucharu Śląska. Poznaliśmy wszystkich mistrzów, wszyscy dali z siebie wszystko i wszystkim bardzo mocno gratulujemy wytrwałości, waleczności i podejścia do ścigania. Jednak to ostatnie jest bardzo ważne. Jazda bez presji i dla czystego „for fun” potrafi nieraz znacznie lepiej zaowocować! Dla Was kibiców mamy jednak dobre informacje – to jeszcze nie jest koniec! To nadal nie jest moment aby osiąść na laurach, bowiem już za tydzień zawodnicy po raz ostatni w tym roku pojadą w wyścigu długodystansowym. Do zobaczenia w czeskim Trzyńcu!

Retransmisja wyścigów na torze w Starym Kisielinie:

Dzień 1:

Dzień 2:

Źródło: inf. prasowa

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.