Home / Inne / Milan Pawelec pierwszym Polakiem w serii Red Bull MotoGP Rookies Cup

Milan Pawelec pierwszym Polakiem w serii Red Bull MotoGP Rookies Cup

Jesteśmy Wam winni jeszcze jedną informację z poprzedniego tygodnia – jakże istotną w kwestii rywalizacji Polaków w międzynarodowych seriach wyścigowych. W przyszłym roku, po kilkuletnich staraniach, w końcu udało się któremuś z polskich zawodników dostać do elitarnego grona – juniorskiej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup. 16-letni Milan Pawelec przebrnął przez eliminacje i w sezonie 2024 będzie jeździł w przedsionku Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Milan Pawelec już jako 12-latek brał udział w eliminacjach do tego cyklu, jednak wtedy nie został wybrany. Udało się za drugim podejściem. Na hiszpańskim torze Guadix, gdzie rozgrywano eliminacje do Red Bull MotoGP Rookies Cup, rywalizowało jeszcze trzech Polaków, Jeremiasz Wojciechowski, Mateusz Molik oraz Filip Surowiak, jednak nie otrzymali oni awansu.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Dla Milana Pawelca oznacza to ostry zwrot w dotychczasowej karierze, bowiem 16-latek zdążył już przesiąść się na największe wyścigowe pojemności – ściga się z sukcesami na BMW M1000RR o litrowej pojemności. Zwyciężył w pucharze Alpe Adria, a także wygrał rundę w niemieckiej serii IDM w klasie Pro Superstock 1000.

W sumie w eliminacjach wzięło udział aż 111 zawodników z 30 krajów, z których sędziowie wybrali najlepszą ich zdaniem dziesiątkę (nie bazowano na czasach okrążeń). Za rok dołączy ona do grupy, która startowała w sezonie 2023. Na razie nie jest jeszcze znany kalendarz serii. Będzie to część rund z pełnego kalendarza MotoGP.

Kliknij, aby pominąć reklamy

komentarzy 6

 1. Niesamowity talent!!!
  Do osiągnięć trzeba dodać jeszcze nowy rekord toru Poznań.
  W końcu do głosu dochodzi nowe pokolenie, ludzi nie z przypadku a solidnie przygotowanych, pnących się po drabinie wg hiszpańskiej szkoły.
  Oby tylko sponsorzy dopisali.
  Trzymamy kciuki!

 2. Rok w Red Bull CUP i do Moto3. Czekam :-)

  • Dokładnie o tym samym pomyślałem :) I to jest do zrobienia. Milan tego już nie wypuści z rąk mając w zapleczu Tomka i Andrzeja Pawelców no i Irka Sikorę który też bardzo wspiera Milana. Mam nadzieję że w Polsce będą transmisje z tego pucharu i trzymamy kciuki.

 3. Kolejny raz gratulacje, tego chłopaka stać na wszystko, biorąc pod uwagę okoliczności wiek, litraż i ten rekord na Poznaniu jest wybitny. Czekamy

 4. Dziwiłem się, że nie bylo tu relacji z całych eliminacji. Milan jest niesamowity. Trzymamy kciuki za perfekcyjny sezon.

 5. Milan już całkiem nieźle odnajduje się na superbikeach, nie jestem pewien czy na takich małych ponownie się odnajdzie, a już w Moto3 to w ogóle go nie widzę :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
153 zapytań w 2,015 sek