Home / MotoGP / Dopiero drugi raz Marqueza. 10 ciekawostek przed GP Portugalii

Dopiero drugi raz Marqueza. 10 ciekawostek przed GP Portugalii

Już o 15:00 zawodnicy MotoGP rozpoczną rywalizację w pierwszym w tym roku wyścigu głównym grand prix: GP Portugalii. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami na temat tej rundy. Widzieliście na przykład, że Marquez dopiero drugi raz w karierze wygrał kwalifikacje po przejściu przez Q1?

1. Marc Marquez zdobył pierwsze pole position od czasu GP Japonii w zeszłym roku, ustanawiając nowy rekord okrążenia na torze w Portimao. To drugi raz, gdy startuje z pierwszego miejsca po przejściu przez Q1, podobnie jak w Tajlandii w 2018 roku.

2. Jest to jego 64. pole position w MotoGP oraz 92. w całej karierze w 233. starcie w grand prix. To pierwsze pole position dla Hondy w tej klasie na torze Portimao. Marquez będzie dążył do wygrania swojego pierwszego wyścigu  od GP Emilii-Romanii 2021 (518 dni temu).

3. Francesco Bagnaia został pierwszym w historii zwycięzcą wyścigu Sprint, a w niedzielę będzie starał się wygrać grand prix po raz pierwszy od G Malezji w zeszłym roku (również jego ostatnie miejsce na podium).

4. Dzięki Francesco Bagnaii i Jorge Martinowi, jest to 41. z rzędu wyścig, w którym przynajmniej jeden zawodnik Ducati znajduje się w pierwszej trójce podczas kwalifikacji.

5. Miguel Oliveira zakwalifikował się na czwartej pozycji po przejściu przez Q1 w swoim pierwszym grand prix z Aprilią. Wyrównał tym samym swój drugi najlepszy wynik kwalifikacyjny z GP Katalonii 2021, gdzie później wygrał. Oliveira będzie dążył do drugiego zwycięstwa w rodzimym grand prix (po GP Portugalii 2020). Walczył o podium w wyścogu Sprint, jednak popełnił błąd na ostatnim okrążeniu.

Kliknij, aby pominąć reklamy

6. Jack Miller może przejść do historii MotoGP, zdobywając wygrane w grand prix z trzema różnymi fabrykami (po wcześniejszych zwycięstwach z Hondą i Ducati). Zajął 4. miejsce w pierwszym wyścigu Sprint, tracąc tylko 0,086s do podium, mimo wcześniejszego prowadzenia.

7. Enea Bastianini zakwalifikował się na szóstej pozycji, co jest jego pierwszym miejscem w pierwszej szóstce od Malezji w zeszłym roku, kiedy to zarówno zakwalifikował się, jak i zakończył wyścig na drugim miejscu (również jego ostatnie miejsce na podium). Wypadł z toru po kontakcie z Lucą Marinim podczas pierwszego wyścigu Sprint, odnosząc poważną kontuzję: złamał łopatkę.

8. Maverick Viñales zakwalifikował się na siódmym miejscu. Podobnie jak Miller, Viñales może wejść do historii MotoGP™, wygrywając z trzema różnymi fabrykami – w jego przypadku, dodając zwycięstwo z Aprilią do sukcesów z Suzuki i Yamahą.

9. Zwycięzca zeszłorocznego GP Portugalii, Fabio Quartararo zakwalifikował się na 11. miejscu, co jest dopiero szóstym razem, gdy nie udało mu się zakwalifikować w pierwszej dziesiątce w MotoGP. Ostatni raz miało to miejsce w Malezji w zeszłym roku, ale zajął tam trzecie miejsce – jego ostatnie podium. Będzie dążył do wygrania grand prix po raz pierwszy od GP Niemiec w zeszłym roku. Nie zdobył żadnego punktu w Sprincie, kończąc na 10. miejscu po wcześniejszym kontakcie z Joanem Mirem.

10. Aleix Espargaro uległ wypadkowi w Q2 i zakwalifikował się na 12. pozycji, co jest jego najgorszym wynikiem kwalifikacyjnym od czasu, gdy zakwalifikował się na 13. miejscu w GP Tajlandii w zeszłym roku. W zeszłym roku zajął 3. miejsce w Portugalii, zdobywając swoje czwarte podium w MotoGP w tamtym czasie.

Źródło: motogp.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.