Home / MotoGP / Kolejny rok Ducati! Statystyki MotoGP z sezonu 2023

Kolejny rok Ducati! Statystyki MotoGP z sezonu 2023

Rok 2023 w MotoGP był kolejnym rokiem, w którym większość czołowych miejsc zajmowali zawodnicy Ducati, a japońscy producenci, których w tym sezonie zostało już tylko dwóch powiększyli stratę do europejskich marek. Mimo dominacji ośmiu motocykli Ducati każdy z producentów choć raz stanął na podium, a licząc zwycięstwa w Sprincie, tylko Yamasze nie udało się wygrać ani jednego wyścigu (po raz pierwszy od 2003 roku). W tym sezonie jeszcze bardziej swą pozycję umocniły zespoły satelickie (w szczególności Ducati), które regularnie walczyły o zwycięstwa, a nawet tytuł mistrza świata.

15 zawodników, 60 podiów

W 2023 roku, 15 zawodników, czyli 68% regularnej stawki stanęło na podium wyścigu Grand Prix, wyrównując rekord z 2020 i 2021 roku. Na podium stanęli wszyscy zawodnicy Ducati, Brad Binder i Jack Miller (KTM), Maverick Vinales i Aleix Espargaro (Aprilia), Marc Marquez i Alex Rins (Honda) oraz Fabio Quartararo (Yamaha)

Moc zespołów niezależnych

Zespół Prima Pramac Racing wygrał nie tylko klasyfikację zespołową wśród ekip satelickich, ale też klasyfikację zespołową MotoGP, w której walczą także zespoły fabryczne. W erze MotoGP (od 2002 roku), taki sukces nie udał się żadnej innej drużynie.

W tym sezonie mieliśmy 20 wyścigów Grand Prix. a aż w 10 z nich pierwszy linię mety przeciął zawodnik niezależny: Jorge Martin (4), Marco Bezzecchi (3), Alex Rins, Johann Zarco i Fabio Di Giannantonio (po jednym).

Przed rozpoczęciem tego sezonu, w erze MotoGP mieliśmy tylko dwa wyścigi, w których w czołowej trójce byli tylko zawodnicy z prywatnych zespołów. W tym roku stało się to aż dwa razy: w Argentynie, kiedy Bezzecchi wygrał przed Zarco i Alexem Marquezem; oraz we Francji, gdzie zwycięzcą też był Bez, a podium uzupełnił duet Pramaca – Martin i trzeci Zarco.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Ducati z rekordem

Zwycięstwo Bagnai w Walencji było 17. w tym roku dla Ducati, co jest nowym rekordem największej liczby zwycięstw jednego producenta w sezonie. Co ciekawe, Ducati miało co najmniej jednego przedstawiciela na podium każdego wyścigu od 46 rund, czyli sierpnia 2021 roku i GP Wielkiej Brytanii, kiedy na podium stanęli Quartararo (Yamaha), Rins (Suzuki) i A. Espargaro (Aprilia).

Sprinterzy

Wicemistrz świata MotoGP z sezonu 2023 Jorge Martin, tryumfował w 9 z 19 rozegranych Sprintów, w pierwszym sezonie nowego formatu. Jest też jedynym zawodnikiem, który zdobywał punkty w każdym z sobotnich wyścigów. Cztery zwycięstwa w Sprincie zgarnął mistrz świata – Pecco Bagnaia, po dwa Brad Binder i Alex Marquez, a Bezzecchi i Aleix Espargaro wygrali po jednym Sprincie.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: motogp.com

AUTOR: Maciej Marcinkowski

2007 | kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
140 zapytań w 2,455 sek