Home / MotoGP / Yamaha nie może homologować nowego pakietu aero

Yamaha nie może homologować nowego pakietu aero

Yamaha podczas testów w Portugalii w motocyklu M1 korzystała z zeszłorocznego pakietu aerodynamicznego – jak się okazuje, zespół ma trudności z homologacją owiewki swojego nowego motocykla MotoGP 2023, która jest nieco szersza niż pozwalają przepisy.

Zgodnie z przepisami producenci muszą homologować owiewkę przed rozpoczęciem sezonu i muszą to zrobić przed wyjazdem na tor w piątek pierwszego grand prix w sezonie. Na resztę sezonu przysługuje im jedna aktualizacja, którą, raz homologowaną, mogą wymienić.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Szerokość tej owiewki, w tym przednich skrzydeł, określana jest przez metalowe urządzenie, na którym motocykl musi być umieszczony, bez możliwości dotknięcia ścian owiewki. Przypomnijmy, że w 2019 roku Suzuki pojawiło się na pierwszym grand prix sezonu z owiewką, która nie spełniała wymaganych wymiarów. Zespół ostatecznie musiał obciąć owiewkę, aby dopasować ją do dozwolonego rozmiaru.

Mimo trudności z oponami, prędkościami maksymalnymi i owiewkami – przez co motocykl Yamahy stanowił dziwną kombinację rozwiązań na 2023 i 2022 rok – Fabio Quartararo był zadowolony po testach. W końcu udało mu się uzyskać 3. wynik i jako jedyny w niedzielę dał radę dotrzymywać kroku Ducati. A przynajmniej wszystkim zawodnikom poza Francesco Bagnaią, bowiem mistrz świata był w Portugalii „niełapalny”.

Źródło: motorsport.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
139 zapytań w 1,895 sek