Home / Moto2 / Moto3 / GP Australii: Guevara zwycięża i zostaje mistrzem świata Moto3!

GP Australii: Guevara zwycięża i zostaje mistrzem świata Moto3!

Izan Guevara wziął sprawy w swoje ręce i po fantastycznym boju przypieczętował tytuł mistrza świata zwycięstwem na torze Phillip Island. Drugą lokatę zajął Deniz Oncu, trzecią Sergio Garcia, natomiast czwartą Ayumi Sasaki. W walce nie liczył się Dennis Foggia, który dojechał dziewiąty.

Zawodnicy mieli do przejechania dwadzieścia trzy okrążenia. Z pole position startował Ayumi Sasaki. Japończyk po starcie spadł jednak na czwarte miejsce. Na czoło stawki wyszedł Sergio Garcia, który wyprzedzał Diogo Moreirę i Ivana Ortolę. Siódmą lokatę zajmował Izan Guevara, który pojedynkował się z Denizem Oncu, Stefano Nepą i Davidem Munozem. Dennis Foggia spadł z dwunastego na czternaste miejsce. Adrian Fernandez musiał odbyć podwójną karę „long lap” za przewinienie w kwalifikacji.

Guevara już na pierwszym okrążeniu o mało nie został wycięty z toru przez Oncu. W efekcie lider tabeli spadł na ósmą pozycję, jednak nie poddawał się i dwa kółka później był już szósty. Na czoło stawki powrócił natomiast Sasaki. Trzecie okrążenie okazało się pechowe dla Daniela Holgado i Tayia Furusato, którzy zaliczył kolizję i wywrotkę.

Na czwartym kółku Garcia ponownie znalazł się na czele. Drugą lokatę zajmował Moreira, natomiast trzecią Sasaki. Dołączyli do nich Guevara wraz z Oncu, Joelem Kelso. Siódmy Nepa z Johnem McPhee i Ortolą sukcesywnie notowali straty względem czołówki.

Po sześciu okrążeniach Garcia posiadał pół sekundy przewagi na rywalami. Hiszpan walczył o zachowanie matematycznych szans na tytuł mistrzowski. Guevara nie mógł przyjechać wyżej, jak na trzeciej pozycji. Lider tabeli nie miał łatwego życia, gdyż o podium bezpardonowo walczyli z nim Sasaki, Oncu, Moreira i Kelso. Nie liczył się kompletnie Foggia, który zajmował dopiero trzynaste miejsce.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Lider tabeli nie zamierzał jednak pozostawiać niczemu losowi. Awansował na drugie miejsce i gonił Garcię. Na dziewiątym kółku młodszy z zawodników GasGas awansował na czoło stawki. O trzecią pozycję pojedynkowali się Sasaki i Oncu.

Turek otrzymał ostrzeżenie od sędziów za zbyt agresywną jazdę. Na dziesiątym okrążeniu Garcia odebrał prowadzenie Guevarze. 0,3 za duetem ekipy Jorge Martineza znajdowali się Oncu i Sasaki. Jeszcze większą stratę do Japończyka notował Kelso, w którego motocyklu najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia czujnika pomiaru, gdyż nieustannie jego nazwisko pojawiało się na różnych pozycjach w live timmingu. Na tylnym kole Australijczyka „siedzieli” Moreira, Nepa i McPhee. W garść wziął się Foggia, który awansował na dziewiąte miejsce. Włoch tracił jednak ponad cztery sekundy do Szkota. Czołową dziesiątkę zamykał jego team-partner Tatsuki Suzuki.

Dwa kółka później do wymieniających się prowadzeniem Garcią i Guevarą dojechali Oncu z Sasakim, dzięki czemu mieliśmy czterech zawodników walczących o zwycięstwo, w tym dwóch o tytuł. Już ponad sekundę do Turka tracił McPhee, który awansował na czoło grupy pościgowej. Szkot pojedynkował się z Nepą, Moreirą i Kelso. W trzecim zakręcie z wyścigiem po wywrotce pożegnał się Scott Ogden.

Dziesięć okrążeń do mety. Guevara odpierał ataki Garcii, Sasakiego i Oncu. Ponad dwie sekundy za nimi walczyli Kelso, Nepa, Moreira i McPhee. Kolejne pięć sekund za Szkotem jechał duet Leopard Racing wraz z Davidem Munozem i Jaume Masią. Na czternaste miejsce, po dobrej czasówce, spadł Ivan Ortola.

Nad torem robiło się coraz ciemniej, w związku z czym wypatrywaliśmy pierwszych kropli deszczu. Wyścig został rozpoczęty jako suchy, w związku z czym deszcz oznaczałby czerwoną flagę i najprawdopodobniej koniec rywalizacji, gdyż zawodnicy przejechali wystarczający dystans wyścigu. Do końca pozostawało bowiem zaledwie sześć kółek. W walce o zwycięstwo nadal pozostawało czterech jeźdźców – Guevara, Garcia, Sasaki i Oncu. Czołowa czwórka narzuciła bardzo wysokie tempo, o czym świadczył fakt, że kolejna grupa traciła do nich już blisko pięć sekund. Tymczasem z wyścigiem w trzecim zakręcie pożegnał się Suzuki.

Pogoda na szczęście pozwoliła nam się cieszyć walką o zwycięstwo do samego końca. Jako pierwszy ostatnie okrążenie wyścigu rozpoczął Oncu, jednak w ciągu kilku pierwszych zakrętów nowym liderem został Guevara. Hiszpan dał popis jazdy, odskakując od rywali, dzięki czemu nie mogli wykorzystać cienia aerodynamicznego na prostej start-meta. Tym samym 18-latek przypieczętował tytuł mistrzowski w klasie Moto3. Przypomnijmy, iż Izan triumfował wcześniej w European Talent Cup oraz Mistrzostwa Światach Juniorów Moto3 (obecnie Junior GP). Ostatecznie drugi dojechał Oncu, trzeci Garcia, natomiast czwarty Sasaki. Walkę o piąte miejsce wygrał Stefano Nepa. Włoch „na żyletki” wyprzedził McPhee, Moreirę i Kelso. Foggia ostatecznie przeciął linię mety jako dziewiąty, przed rodakiem Riccardo Rossim. Na ostatnim okrążeniu wywrotkę zaliczył Malezyjczyk Marjo Aji.

Do końca sezonu pozostały wyścigu na torze Sepang w Malezji oraz Ricardo Tormo w Walencji.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wyniki wyścigu:

Poz. Zawodnik Kraj Zespół Motocykl Czas
1 Izan Guevara SPA Gaviota GASGAS Aspar Team (GASGAS) 37m 38.762s
2 Deniz Öncü TUR Red Bull KTM Tech3 (KTM) 37m 39.107s
3 Sergio Garcia SPA Gaviota GASGAS Aspar Team (GASGAS) 37m 39.222s
4 Ayumu Sasaki JPN Sterilgarda Husqvarna Max (Husqvarna) 37m 39.322s
5 Stefano Nepa ITA Angeluss MTA Team (KTM) 37m 46.190s
6 John McPhee GBR Sterilgarda Husqvarna Max (Husqvarna) 37m 46.258s
7 Diogo Moreira BRA MT Helmets – MSI (KTM) 37m 46.336s
8 Joel Kelso AUS CIP Green Power (KTM) 37m 46.337s
9 Dennis Foggia ITA Leopard Racing (Honda) 37m 55.556s
10 Riccardo Rossi ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) 37m 55.593s
11 David Muñoz SPA BOE Motorsports (KTM) 37m 55.828s
12 Carlos Tatay SPA CFMOTO Racing PruestelGP (CFMOTO) 37m 56.530s
13 Ivan Ortolá SPA Angeluss MTA Team (KTM) 37m 56.646s
14 Xavier Artigas SPA CFMOTO Racing PruestelGP (CFMOTO) 38m 0.116s
15 Jaume Masia SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) 38m 1.176s
16 Andrea Migno ITA Rivacold Snipers Team (Honda) 38m 18.857s
17 Kaito Toba JPN CIP Green Power (KTM) 38m 20.561s
18 Adrian Fernandez SPA Red Bull KTM Tech3 (KTM) 38m 20.588s
19 Lorenzo Fellon FRA SIC58 Squadra Corse (Honda) 38m 20.590s
20 Elia Bartolini ITA QJMotor Avintia Racing Team (KTM) 38m 20.599s
21 Joshua Whatley GBR VisionTrack Racing Team (Honda) 38m 20.708s
22 Nicola Fabio Carraro ITA QJMotor Avintia Racing Team (KTM) 38m 20.768s
23 Ana Carrasco SPA BOE Motorsports (KTM) 38m 21.515s
24 Alberto Surra ITA Rivacold Snipers Team (Honda) 38m 33.402s
Ryusei Yamanaka JPN MT Helmets – MSI (KTM) DNF
Mario Aji INA Honda Team Asia (Honda) DNF
Tatsuki Suzuki JPN Leopard Racing (Honda) DNF
Scott Ogden GBR VisionTrack Racing Team (Honda) DNF
Daniel Holgado SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) DNF
Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) DNF

Źródło: www.crash.net

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
138 zapytań w 1,096 sek