Home / Moto2 / Moto3 / GP Francji: Zwycięstwo Arbolino w Moto2! Wywrotka Acosty!

GP Francji: Zwycięstwo Arbolino w Moto2! Wywrotka Acosty!

Tony Arbolino sięgnął po drugą w sezonie wygraną w przerywanym czerwoną flagą wyścigu o GP Francji. Drugie miejsce zajął Filip Salac, który do końca naciskał Włocha. Podium uzupełnił Alonso Lopez. Do mety w wyniku wywrotki nie dojechał Pedro Acosta, dzięki czemu kierowca Marc VDS wyjeżdża z Le Mans z przewagą aż dwudziestu pięciu punktów. W niebezpiecznym wypadku, który doprowadził do czerwonej flagi, uczestniczyli Albert Arenas, Manuel Gonzalez i Aron Canet.

Zmagania przebiegały w słonecznej aurze. Zawodnicy mieli do przejechania dwadzieścia dwa okrążenia. Z pole position startował Sam Lowes. Anglik nie zaliczył jednak udanego startu, w związku z czym jeszcze przed szykaną Dunlopa wyprzedzili go Alonso Lopez i Tony Arbolino. Za weteranem serii Moto2 znajdował się lider tabeli Pedro Acosta. Kolejne pozycje zajmowali Fermin Aldeguer, Somkiat Chantra i Filip Salac.

Na drugim okrążeniu, przed szykaną Dunlopa, Lowes zaliczył wywrotkę. Chwilę później, w piątym zakręcie, upadł Albert Arenas. Na motocykl Hiszpana najechali Manuel Gonzalez i Aron Canet, co doprowadziło do zbiorowej wywrotki! Zawodnicy nie byli w stanie zejść z toru o własnych siłach, co poskutkowało czerwoną flagą.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Po kilkunastu minutach zawodnicy mogli ponownie przystąpić do rywalizacji. Mechanikom Lowesa udało się doprowadzić motocykl do użytku. Niestety zdobywca pole position nie zdążył wyjechać z boksów przed ich zamknięciem. Oznaczało to start z końca stawki! Kierowca Marc VDS i tak jednak mógł mówić o dużym szczęściu. Arenas, Gonzalez i Canet nie mogli wystartować z powodu zbyt dużych uszkodzeń ich motocykli. Nie wiadomo też, czy nie odnieśli jakiejś poważniejszej kontuzji.

W związku z tym jego pierwsze pole było puste, a na wirtualnym pole position znajdował się Alonso Lopez. Wyścig został skrócony do czternastu kółek. Najlepiej spod świateł ruszył Tony Arbolino, który został pierwszym liderem wyścigu. Za drugim Lopezem znajdowali się Pedro Acosta, Filip Salac i Celestino Vietti. Kolejne pozycje zajmowali Fermin Aldeguer, Jake Dixon i Somkiat Chantra. Czołową dziesiątkę dopełniali Barry Baltus i Joe Roberts. Na jedenastej pozycji znajdował się Ai Ogura.

Acosta lepiej napędził się na prostej start-meta, dzięki czemu wyszedł przed Lopeza przed szykaną Dunlopa. Alonso próbował utrzymać lokatę, opóźniając hamowanie. Konsekwencją tego było złe wyjście z szykany, dzięki czemu to lider tabeli awansował na drugie miejsce.

Arbolino posiadał 0,7 sekundy przewagi nad Acostą, jednak to kierowca Red Bull KTM Ajo uzyskał najlepszy czas okrążenia. Lopez mocno się ślizgał, w efekcie czego wyprzedził go również Salac. Piątą pozycję zajmował Vietti, wyprzedzając Chantrę, Aldeguera i Dixona. Czołową dziesiątkę nadal zamykali Baltus i Roberts.

Na piątym okrążeniu, w piątym zakręcie, wywrotkę zaliczył Acosta! Lider tabeli próbował wrócić do rywalizacji, jednak jego motocykl przekoziołkował, w związku z czym nie nadawał się do dalszej rywalizacji. Chwilę później w „szóstce” jego los podzielił Rory Skinner.

W tej sytuacji Arbolino jechał z przewagą ponad 1,5 sekundy nad Salacem i Lopezem. Na czwartą lokatę awansował Vietti, jednak Włoch był naciskany przez Chantrę. Dixon wyprzedził szóstego Aldeguera, który otrzymał karę dłuższego przejazdu za zbyt szybkie ścięcie szykany. W międzyczasie do czołowej dziesiątki wskoczył Sergio Garcia. Hiszpan zajmował dziewiąte miejsce dzięki wyprzedzeniu Ogury i Robertsa.

Do końca pozostawało siedem kółek. Na czele nadal znajdował się Arbolino. Włoch jednak najprawdopodobniej zbyt mocno się rozluźnił, gdyż w bardzo szybkim tempie dogonił go Salac. Karę „long-lap” odbył Aldeguer, w konsekwencji czego spadł na dziesiąte miejsce. Reszta pozycji pozostawała bez zmian.

Na trzy okrążenia przed metą Salac i Lopez byli w kontakcie z Arbolino. Dystans między zawodnikami był jednak na tyle duży, by żaden z nich nie miał szans na atak. 1,5 sekundy za Hiszpanem znajdowali się Vietti, który odjechał od Chantry. Taj popełnił błąd, w efekcie czego dał się wyprzedzić Dixonowi. Aldeguer w międzyczasie uporał się z Garcią i Ogurą.

Finałowe kółko Salac rozpoczął tuż za Arbolino. Pewnie na trzecim miejscu jechał Lopez, jednak bez szans na walkę z czołową dwójką. Kierowca Marc VDS, będąc pod presją Czecha, przejechał znakomite okrążenie, dzięki czemu bez trudu sięgnął po drugą wygraną w sezonie. To sprawiło, że Włoch został nowym liderem klasyfikacji generalnej, posiadając dwadzieścia pięć punktów przewagi nad Acostą.

Czwarte miejsce zajął Vietti. Po wielu niepowodzeniach taka lokata dla Włocha jest z pewnością motywująca. Jako piąty linię mety minął Dixon przed Chantrą i Baltusem. Ósme miejsce zajął Aldeguer przed Ogurą, który wyprzedził Garcię.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
POS RIDER NAT TEAM BIKE TIME
1 Tony Arbolino ITA Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) 22m 34.233s
2 Filip Salac CZE QJMOTOR Gresini Moto2 (Kalex) 22m 34.853s
3 Alonso Lopez SPA Lightech SpeedUp (Boscoscuro) 22m 35.770s
4 Celestino Vietti ITA Fantic Racing (Kalex) 22m 36.426s
5 Jake Dixon GBR Inde GASGAS Aspar M2 (Kalex) 22m 37.274s
6 Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 22m 38.408s
7 Barry Baltus BEL Fieten Olie Racing GP (Kalex) 22m 43.086s
8 Fermín Aldeguer SPA Lightech SpeedUp (Boscoscuro) 22m 43.670s
9 Ai Ogura JPN IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 22m 44.929s
10 Sergio Garcia SPA Pons Wegow Los40 (Kalex) 22m 45.050s
11 Lukas Tulovic GER Liqui Moly Husqvarna Intact (Kalex) 22m 45.821s
12 Joe Roberts USA Italtrans Racing Team (Kalex) 22m 46.361s
13 Jeremy Alcoba SPA QJMOTOR Gresini Moto2 (Kalex) 22m 46.570s
14 Dennis Foggia ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 22m 47.294s
15 Sam Lowes GBR Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) 22m 47.928s
16 Sean Dylan Kelly USA American Racing (Kalex) 22m 48.866s
17 Marcos Ramirez SPA Forward Team (Forward) 22m 52.477s
18 Bo Bendsneyder NED Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) 22m 54.113s
19 Senna Agius AUS Liqui Moly Husqvarna Intact (Kalex) 22m 56.848s
20 Zonta Vd Goorbergh NED Fieten Olie Racing GP (Kalex) 22m 56.917s
21 Lorenzo Dalla Porta ITA Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) 22m 59.498s
22 Izan Guevara SPA Inde GASGAS Aspar M2 (Kalex) 22m 59.580s
23 Borja Gomez SPA Fantic Racing (Kalex) 23m 4.441s
Alex Escrig SPA Forward Team (Forward) DNF
Pedro Acosta SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) DNF
Rory Skinner GBR American Racing (Kalex) DNF
Manuel Gonzalez SPA Correos Prepago Yamaha VR46 (Kalex) DNS
Albert Arenas SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) DNS
Aron Canet SPA Pons Wegow Los40 (Kalex) DNS

Źródło: www.crash.net

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
129 zapytań w 1,760 sek