Home / Moto2 / Moto3 / GP Francji: Profesorska jazda Davida Alonso w Moto3!

GP Francji: Profesorska jazda Davida Alonso w Moto3!

David Alonso po mistrzowsku rozegrał dzisiejszy wyścig o GP Francji. Przez cały wyścig jechał taktycznie w okolicach czołowej trójki, by pod koniec skutecznie zaatakować pierwszą lokatę! W bezpośrednim pojedynku pokonał Daniela Holgado i Collina Veijera, którzy dopełnili podium. Hiszpan prowadzi nadal w tabeli Moto3, jednak Kolumbijczyk traci do niego zaledwie jeden punkcik!

Zmagania przebiegały w słonecznych warunkach. Zawodnicy mieli do przejechania 20. okrążeń. Z pole position startował David Alonso. Obok niego ustawili się Daniel Holgado i Jose Antonio Rueda.

Alonso utrzymał prowadzenie po starcie, jednak Holgado odważnym atakiem wyprzedził go w szykanie Dunlopa. Za nim podążali David Munoz i wracający po operacji wyrostka robaczkowego Jose Antonio Rueda. Kolejne pozycje zajmowali Adrian Fernandez, Collin Veijer, Ivan ortola, Jacob Roulstone, Angel Piqueras i zamykający czołową dziesiątkę Joel Kelso.

Jeszcze na pierwszym kółku Munoz skutecznie zaatakował Alonso w zakręcie Village. Hiszpan startował z ósmej pozycji i bardzo mocno rozpoczął wyścig. Alonso natomiast jechał bardzo zachowawczo, mając w pamięci wywrotkę na pierwszym kółku w Jerez de la Frontera. To jednak się na nim zemściło, gdyż wyprzedzili go Fernandez i Veijer.

Na trzecim okrążeniu Fernandez odbył pierwszą z kar dłuższego przejazdu za przewinienie z kwalifikacji. W konsekwencji spadł z trzeciej na szesnastą lokatę. Na czele nadal jechał Holgado, jednak ostro naciskał go Munoz. Za nimi jechali Veijer i Alonso. Na piąta lokatę awansował Piqueras, który wyprzedził Ortolę. Mistrz Junior GP i Pucharu Red Bulla uzyskał najlepszy czas okrążenia.

Na czwartym kółku Piqueras zaatakował czwartą pozycję Alonso. Kolumbijczyk go jednak skotnrował. Na piątym okrążeniu najlepszy czas uzyskał Riccardo Rossi, który awansował na siódmą pozycję. Wloch wyprzedził Ruedę. Fernandez tymczasem odbył drugą karę „long lap”, przez co spadł na dwudzieste pierwsze miejsce.

Po sześciu okrążeniach tabela prezentowała się następująco. Prowadził Holgado przed Munozem, Veijerem, Alonso, Piqueirasem, Ortolą i Rossim. Czołową dziesiątkę zamykali Australijczycy, Joel Kelso i Jacob Roulstone. Najlepsze kólko wyścigu uzyskał Stefano Nepa. Włoch zajmował jednak dopiero siedemnastą lokatę. Kary za ścięcie szykany 3-4 otrzymali David Almansa i Xabi Zurutuza. Hiszpanie znajdowali się jednak poza czołową dwudziestką.

Osiem kółek za nami. Veijer skutecznie zaatakował drugą lokatę Munoza. Znakomicie jechał Rossi, który zdołał wskoczyć na czwarte miejsce. Włoch walczył o trzecią pozycję z Munozem. Między zawodnikami doszło do kontaktu w jedenastym zakręcie, w konsekwencji czego Rossi zaliczył wywrotkę!

Na dziewiątym okrążeniu Veijer wyszedł na pozycję lidera. Holgado walczył o drugą pozycję z Munozem, nad którym widniało widmo kary. Czwartą pozycję zajmował Alonso, który póki co jechał spokojnie. Kolumbijczyk wymieniał się pozycją z Ortolą. Za szóstym Piquerasem znajdował się Ryusei Yamanaka. Kolejne lokaty zajmowali Rueda, Kelso i zamykający czołową dziesiątkę Roulstone.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Półmetek wyścigu. David Munoz za spowodowanie wywrotki Riccardo Rossiego otrzymał karę „double-lap”! To wykluczało go z walki o podium. Na czoło stawki powrócił Holgado. Munoz robił jednak wszystko, by wyjść na pozycję lidera. I udało mu się! Chwilę potem jednak odbył pierwszą karę dłuższego przejazdu, przez co spadł na na siedemnasta lokatę. Tymczasem wywrotkę zaliczył Scott Ogden.

Po jedenastu okrążeniach prowadził Holgado przed Veijerem i Alonso. Kolejne lokaty zajmowali Ortola, Piqueras, Yamanaka, Roulstone i Rueda. Na dziewiątą pozycję awansował Joel Esteban, natomiast na dziesiątą Tatsuki Suzuki. Tymczasem karę „long lap” za przekraczanie limitów toru otrzymał Tayio Furusato.

Na osiem kółek przed metą Veijer ponownie znalazł się na czele po błędzie Holgado. Hiszpan pojechał bowiem szeroko w La Chapelle. Dobrze jechał Esteban, który awansował na szóstą pozycję po wyprzedzenia Piqueirasa. Wysoką piątą lokatę zajmował Yamanaka. Tymczasem Munoz odbył drugą karę dłuższego przejazdu i obecnie zajmował piętnaste miejsce.

Sześć okrążeń do mety. Holgado zaatakował Veijera w pierwszym długim zakręcie toru Le Mans, jednak między Hiszpanem a Holendrem doszło do kontaktu. Ich walkę oglądali Alonso i Ortola. Na piątą pozycję awansował Esteban, który wyprzedził Yamanakę. Tymczasem David Munoz zaliczył wywrotkę w „jedenastce”, a więc w tym samym zakręcie, w którym wyeliminował Rossiego. Noah Dettwiler otrzymał natomiast karę za przekraczanie limitów toru.

Cztery kółka przed metą. W grze o podium nadal mieliśmy około dziesięciu zawodników. Alonso dał się zaskoczyć i został wyprzedzony w szykanie Dunlopa przez Ortolę. Tuż za nim jechał Esteban. Kolumbijczyk zdołał jednak skontrować rywala w zakręcie Ducati i zabierał się do pracy. Wydawało się, że wszystkie poczynania zdobywcy pole position są dobrze przemyślane. W Moto3 naktyczna jazda nie zawsze daje jednak końcowy efekt.

Trzy okrążenia do mety. Holgado prowadził tuż przed Veijerem i Alonso. Kolejne pozycje zajmowali Ortola, Esteban, Yamanaka, Fernandez, Roulstone, Piqueras i zamykający czołową dziesiątkę Suzuki. Holgado po raz kolejny pojechał szeroko w La Chapelle i ponownie wyprzedził go Veijer. To nie niewątpliwie utrudniło mu zadanie w późniejszej walce z Alonso.

Dwa kółka przed metą. Alonso w La Chapelle zaatakował Holgado i Veijera jednocześnie! Holgado nie zamierzał jednak składać broni i przed szykaną Dunlopa odzyskał pozycję lidera. Mogliśmy być pewni, że emocje będą w tej walce do samego końca!

Finałowe okrążenie. Jako lider rozpoczął je Holgado. Tym razem to Alonso świetnie się napędził i przed szykaną Dunlopa został liderem wyścigu. Kolumbijczyk po mistrzowsku rozegrał ostatnie okrążenie i mimo prób ataku Holgado to zdobywca pole position sięgnął po zwycięstwo! Ich walkę do końca oglądał Veijer, który dopełnił podium.

W klasyfikacji generalnej David Alonso traci zaledwie punkt do liderującego Daniela Holgado. To dopiero piąta runda sezonu, więc walka zapowiada się pasjonująco! Kolejna eliminacja Moto3 za dwa tygodnie – będzie to GP Katalonii.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu 
Pos Rider Nat Team Time
1 David Alonso COL CFMOTO Gaviota Aspar Team (CFMOTO) 34m 00.058s
2 Daniel Holgado SPA Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +0.105s
3 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP(Husqvarna) +0.242s
4 Joel Esteban SPA CFMOTO Gaviota Aspar Team (CFMOTO) +0.476s
5 Ivan Ortola SPA MT Helmets – MSI (KTM) +0.612s
6 Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) +0.797s
7 Ryusei Yamanaka JPN MT Helmets – MSI (KTM) +0.958s
8 Jose Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo(KTM) +1.035s
9 Tatsuki Suzuki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) +1.101s
10 Angel Piqueras SPA Leopard Racing (Honda) +2.163s
11 Luca Lunetta ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +6.715s
12 Jacob Roulstone AUS Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +6.903s
13 Joel Kelso AUS BOE Motorsports (KTM) +7.217s
14 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) +10.776s
15 David Almansa SPA Rivacold Snipers Team (Honda) +11.350s
16 Xabi Zurutuza SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) +13.275s
17 Stefano Nepa ITA LEVELUP – MTA (KTM) +16.200s
18 Noah Dettwiler SWI CIP Green Power (KTM) +27.941s
19 Nicola Carraro ITA LEVELUP – MTA (KTM) +28.799s
20 Tatchakorn Buasri THA Honda Team Asia (Honda) +34.168s
21 Joshua Whatley GBR MLav Racing (Honda) +47.787s
22 David Munoz SPA BOE Motorsports (KTM) DNF
23 Matteo Bertelle ITA Rivacold SnipersTeam (Honda) DNF
24 Scott Ogden GBR MLav Racing (Honda) DNF
25 Riccardo Rossi ITA CIP Green Power (KTM) DNF
26 Filippo Farioli ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) DNF

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
155 zapytań w 2,478 sek