Home / Moto2 / Moto3 / GP Katalonii: David Alonso wygrywa i zostaje nowym liderem Moto3

GP Katalonii: David Alonso wygrywa i zostaje nowym liderem Moto3

David Alonso po raz kolejny okazał się nieosiągalny dla rywali na finiszu, dzięki czemu sięgnął po zwycięstwo w GP Katalonii! To już czwarta wygrana Kolumbijczyka w tym sezonie. Dopiero szóste miejsce zajął Daniel Holgado, w związku z czym Alonso został nowym liderem tabeli! Podium dopełnili goniący Kolumbijczyka Ivan Ortola i fantastycznie finiszujący Jose Antonio Rueda.

Zmagania przebiegały w słonecznych warunkach na suchym torze. Zawodnicy mieli do przejechania osiemnaście okrążeń. Z pole position startował Ivan Ortola. Obok niego ustawili się Collin Veijer i Jose Antonio Rueda. David Alonso zakwalifikował się na szóstej, z kolei Daniel Holgado na dziewiątej pozycji. Za przewinienia w sesji kwalifikacyjnej kary dłuższego przejazdu otrzymali Tayio Furusato. Xabo Zurutuza, Tatchakom Buasri i David Munoz.

Kilku zawodników pojechało po trawie. Ortola utrzymał prowadzenie. Fantastyczny start zaliczył Holgado, który awansował na z dziewiątej na drugą lokatę. Za nim jechali Veijer, Munoz, Furusato, Alonso, Adrian Fernandez, Rueda, Joel Esteban i zamykający czołową dziesiątkę Luca Lunetta.

Munoz prezentował znakomite tempo i jeszcze przed ukończeniem pierwszego wyścigu skutecznie zaatakował Veijera i Holgado. Hiszpana i Furusato czekała kara za przewinienie z kwalifikacji, w związku z czym musieli jak najwięcej zyskać. Korzystał na walce z tyłu Ortola, który próbował uciec.

Po trzech okrążeniach za Ortolą jechali Veijer, Furusato, Alonso, Munoz, Holgado, Rueda i Lunetta. Pierwszą dziesiątkę zamykali Fernandez i Kelso. Furusato i Munoz odbyli pierwszą karę „long-lap”. W konsekwencji spadli odpowiednio na trzynastą i piętnastą lokatę. Japończyka czekała jeszcze jedna dłuższa pętla przejazdu.

Jeszcze przed upływem trzeciego kółka na czoło stawki wysunęli się Veijer, Alonso i Holgado. Na czwartą pozycję spadł Ortola. Kolejne lokaty zajmowali Lunetta, Rueda, Fernandez, Esteban i Kelso. Do czołowej dziesiątki wskoczył Angel Piqueras, który uzyskał najlepszy czas okrążenia.

Na czwartym okrążeniu w „piątce” wywrotkę zaliczył David Almansa. Hiszpan zdołał jednak powrócić do rywalizacji. Na czoło stawki awansowali Holgado i Lunetta. Kolejne pozycje zajmowali Veijer, Alonso, Ortola, Rueda, Esteban i Fernandez. Na dziewiąte miejsce awansował Furusato, który musiał odbyć jeszcze jedną karę „long-lap”. Za nim podążał Munoz, który odnotował najlepsze kółko wyścigu.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Furusato szalał na torze. Awansował na szóstą lokatę i jechał jak natchniony. Japończyk odbył drugą karę dłuższego przejazdu. O mało jednak nie doszło do tragedii, gdyż w sekcji zakrętów 1-2 wywrócił się Joel Kelso! Na szczęście Tayio uniknął najechania na Australijczyka. Chwilę później w „czwórce” Japończyk również pożegnał się jednak z wyścigiem wywrotką! Co za wariactwo!

Na szóstym okrążeniu Ortola powrócił na pierwszą pozycję. Za nim jechali Holgado, Lunetta, Veijer, Rueda i świetnie jadący Munoz. Spokojnie na siódmym miejscu podążał Alonso. Kolumbijczyk prawdopodobnie obrał taktykę spokojnej jazdy, tak jak w GP Francji. Tymczasem wywrotkę w trzynastym zakręcie zaliczył Riccardo Rossi. Co ciekawe, Włoch musiał odbyć karę za przekraczanie limitów toru.

Siedem kółek za nami. Holgado powrócił na czoło stawki przed Ortolę. Za nimi znajdowali się Veijer, Munoz, Rueda i Lunetta. Alonso utrzymywał siódme miejsce. W czołowej dziesiątce mieścili się jeszcze Ryusei Yamanaka, Esteban i Piqueras. Tymczasem Joshua Whatley otrzymał karę dłuższej pętli za zbyt szybkie przecięcie szykany 1-2.

Do końca pozostawało dziesięć okrążeń. W bliskiej odległości nadal znajdowało się aż piętnastu zawodników. Na czele jechali Veijer, Ortola i Alonso. Kolejne pozycje zajmowali Rueda, Munoz, Holgado, Lunetta i Yamanaka. Na dziewiątą pozycję awansował Jacob Roulstone. Czołową dziesiątkę dopełniał Fernandez. Widmo kary za przekraczanie limitów toru widniało nad Piquerasem, Zurutuzą i Noah Dettwilerem.

Osiem kółek do końca. Prowadzącego Ortolę wyprzedzili Veijer i Alonso. Do roboty brał się Holgado, który zdołał wyprzedzić Ivana i Davida. Na dohamowaniu do szykany 1-2 Alonso i Holgado mocno walczyli. Hiszpan musiał odpuścić, w efekcie czego wyprzedził go Veijer. Tymczasem Tatsuki Suzuki otrzymał karę dłuższego przejazdu za zbyt szybkie przecięcie szykany 1-2. Nie odbył jej, w związku z czym musiał pokonał dłuższą pętlę dwukrotnie.

Sześć okrążeń przed metą. Na czele jechał Alonso. Za nim znajdowali się Ortola, Veijer, Holgado, Lunetta i Munoz. Kolejne lokaty zajmowali Rueda, Yamanaka, Fernandez i zamykający czołową dziesiątkę Piqueras.

Alonso próbował rozciągnąć stawkę. Ortola. Veijer i Holgado robili jednak wszystko, aby się za nim utrzymać. Pozostała część stawki zaczęła tracić.

Cztery okrążenia do mety. Alonso pobił rekord toru Darryna Bindera trzech kilku lat. Ortola, Veijer i Holgado jednak nie odpuszczali. Nieco z tyłu jechali Rueda, Munoz i Lunetta. Grupa prowadząca przez Yamanakę już nie liczyła się w walce o podium.

Trzy kółka przed metą. Za Alonso utrzymywali się Ortola i Veijer. Holgado zaczął tracić, a co gorsza dla niego, otrzymał ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru. Do lidera tabeli zbliżali się Rueda i Munoz. Kontakt z Hiszpanami stracił debiutant Lunetta.

Dwa okrążenia do mety. Alonso, Ortola i Veijer odskoczyli od Holgado. Lidera klasyfikacji generalnej wyprzedził Rueda i naciskał Munoz. Hiszpan był bez szans na utrzymanie pozycji lidera tabeli po GP Katalonii.

Finałowe kółko. Alonso utrzymał się przed Ortolą na prostej bardzo późnym hamowaniem. Fantastycznie jechał Rueda, który pobił rekord toru. Hiszpan zdołał wyprzedzić w „czwórce” Veijera. Alonso robił wszystko, by utrzymać się przed Ortolą. Kolumbijczyk pojechał fenomenalnie czwarty sektor, dzięki czemu niezagrożony sięgnął po czwartą wygraną w sezonie! Podium dopełnili Ortola i goniący gp Rueda. Kolejne pozycje zajęli Veijer, Munoz i nie mający tempa pod koniec Holgado.

Dzięki wygranej Davi Alonso został nowym liderem tabeli. Kolejny weekend odbędzie się we Włoszech na torze Mugello.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
Pos Rider Nat Team Time
1 David Alonso COL CFMOTO Gaviota Aspar Team (CFMOTO) 32m 25.084s
2 Ivan Ortola SPA MT Helmets – MSI (KTM) +0.242s
3 Jose Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo(KTM) +0.513s
4 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP(Husqvarna) +0.560s
5 David Munoz SPA BOE Motorsports (KTM) +1.648s
6 Daniel Holgado SPA Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +3.390s
7 Luca Lunetta ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +4.791s
8 Jacob Roulstone AUS Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +7.248s
9 Filippo Farioli ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +.499s
10 Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) +7.485s
11 Ryusei Yamanaka JPN MT Helmets – MSI (KTM) +8.058s
12 Angel Piqueras SPA Leopard Racing (Honda) +8.104s
13 Stefano Nepa ITA LEVELUP – MTA (KTM) +8.147s
14 Joel Esteban SPA CFMOTO Gaviota Aspar Team (CFMOTO) +8.160s
15 Tatsuki Suzuki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) +20.335s
16 Scott Ogden GBR MLav Racing (Honda) +21.297s
17 Matteo Bertelle ITA Rivacold SnipersTeam (Honda) +21.359s
18 Nicola Carraro ITA LEVELUP – MTA (KTM) +21.418s
19 Xabi Zurutuza SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) +22.327s
20 Joshua Whatley GBR MLav Racing (Honda) +40.533s
21 Noah Dettwiler SWI CIP Green Power (KTM) +40.552s
22 Tatchakorn Buasri THA Honda Team Asia (Honda) +40.600s
23 Arbi Aditama IND Honda Team Asia (Honda) +46.685s
24 David Almansa SPA Rivacold Snipers Team (Honda) DNF
25 Riccardo Rossi ITA CIP Green Power (KTM) DNF
26 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) DNF
27 Joel Kelso AUS BOE Motorsports (KTM) DNS

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
142 zapytań w 1,568 sek