Home / Moto2 / Moto3 / GP Kataru: Wygrana Davida Alonso w Moto3 po ataku na ostatnim okrążeniu!

GP Kataru: Wygrana Davida Alonso w Moto3 po ataku na ostatnim okrążeniu!

David Alonso nie zawiódł oczekiwań kibiców i pomimo trudności ostatecznie pokonał na ostatnim okrążeniu Daniela Holgado! Kolumbijczyk wygrał GP Kataru i został pierwszym liderem mistrzostw świata Moto3! Podium dopełnił znakomicie spisujący się przez cały wyścig Tayio Furusato. Do mety po wywrotce nie dojechali m.in. Adrian Fernandez i Jose Antonio Rueda. Na dziewiątej lokacie wyścig zakończył Ivan Ortola, który odrabiał straty po upadku.

Zawody przebiegały w przyjaznych warunkach. Zawodnicy mieli do przejechania szesnaście okrążeń. Z pole position startował Daniel Holgado. Obok niego ustawili się Ivan Ortola i Jose Antonio Rueda. Kolejne pozycje zajęli Adrian Fernandez, Matteo Bertelle i Joel Kelso. Dopiero z ósmej lokaty startował David Alonso, jeden z faworytów rywalizacji. Jako dziesiąty ruszał Collin Veijer, poobijany po upadku w kwalifikacjach.

Problemy na starcie miał David Munoz. Hiszpan opóźnił start i próbował wystartować z pól startowych. Wirażowi zmusili go jednak do startu z alei serwisowej. Na chwilę sędziowie wywiesili czerwoną flagę, jednak po chwili pokazali zieloną.

Holgado utrzymał prowadzenie po starcie. Tuż za nim jechali Rueda, Ortola, Fernandez, Riccardo Rossi, Alonso, Kelso, Vicente Perez i Veijer. Czołową dziesiątkę zamykał Ryusei Yamanaka.

Na drugim okrążeniu nadal prowadził Holgado. Na drugą lokatę awansował Fernandez, który na dohamowaniu do pierwszego zakrętu wyprzedził Ruedę i Ortolę. Kierowcę Leopard Racing wyniosła jednak z zakrętu, w konsekwencji czego spadł z powrotem na czwarte miejsce. Chwilę potem wyprzedził go Alonso, który po słabych kwalifikacjach wziął się do pracy. Kelso wyprzedził szóstego Rossiego, natomiast Tayio Furusato dziesiątego Yamanakę.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na trzecim okrążeniu, w pierwszym zakręcie toru, Rueda zaliczył uślizg i wysiadkę! Przestraszył się Ortola, który nie miał gdzie uciekać. Obaj upadli, z czego Jose Antonio zakończył rywalizację, natomiast Ivan powrócił do walki! Na czele nadal utrzymywał się Holgado. Tuż za nim jechali jednak Alonso i Fernandez. Kolejne pozycje zajmowali Kelso, Veijer, Perez, Rossi, Furusato, Stefano Nepa i Yamanaka. Czołową dziesiątkę dopełniał Tatsuki Suzuki.

Na czwartym kółku Veijer skutecznie zaatakował czwartą lokatę Kelso. Na szóstą pozycję awansował Furusato. Warto odnotować, że Japończyk startował dopiero z osiemnastej pozycji! Na dziesiątą lokatę spadł natomiast Perez. Okrążenie później wywrotkę po kontakcie zaliczyli Filippo Farioli i Matteo Bertelle. Wypadek nie wyglądał przyjemnie, jednak obaj zdołali wstać o własnych siłach. Alonso próbował zaatakować Holgado, jednak Hiszpan zdołał skontrować Kolumbijczyka.

Dziesięć okrążeń do mety. Holgado utrzymywał pozycję lidera przed Alonso i Fernandezem. Kolejne lokaty zajmowali Veijer, Furusato, Rossi i Kelso. Na ósmą pozycję wskoczył Suzuki, który wyprzedził Nepę. Czołową dziesiątkę zamykał Yamanaka, który wypchnął z niej Pereza. Hiszpan o blisko cztery sekundy wyprzedzał najlepszego z debiutantów Jacoba Roulstone’a.

Na ósmym kółku Furusato został wiceliderem wyścigu. Chwilę później Japończyk objął prowadzenie! Na czwartą lokatę spadł natomiast Alonso. W kontakcie ze sobą nadal znajdowało się aż jedenastu zawodników!

Holgado szybko skontrował Japończyka i ponownie prowadził rywalizację. Rossi wyprzedził czwartego Alonso. Chwilę później Suzuki skutecznie zaatakował Kolumbijczyka. Veijer spadł na ósmą lokatę. Na końcu grupy walczącej o podium znajdował się jedenasty Kelso.

Dziesięć kółek za nami. Furusato nadal naciskał liderującego Holgado. Tuż za nami znajdowali się Rossi i Fernandez. Alonso odzyskał piątą lokatę kosztem Suzukiego. Japończyk spadł na szóste miejsce, wyprzedzony przez Nepę. Jako ósmy nadal jechał Veijer. Za Holendrem jechali Yamanaka, Perez i Kelso. Już ponad pięć sekund tracił dwunasty Roulstone. Po punkty jechali jeszcze Scott Ogden, a także debiutujący Angel Piqueiras i Joel Esteban.

Na sześć okrążeń przed metą Furusato na chwilę znalazł się na czele, jednak ponownie skontrował go Holgado. Na trzecie miejsce awansował Alonso, który wyprzedził Fernandeza i Rossiego. Veijer wyprzedził siódmego Suzukiego.

Na jedenastym kółku Furusato pojechał szeroko w zakręcie dziesiątym, w konsekwencji czego spadł na czwartą pozycję. Tym samym na miejsce wicelidra awansował Alonso, natomiast na trzecią lokatę Fernandez. Piąte miejsce zajmował Rossi. Na szóstą pozycję awansował Veijer.

Pięć okrążeń do mety. Holgado utrzymywał się przed Alonso i Furusato. Szeroko w przedostatnim zakręcie pojechał Fernandez, przez co spadł za Japończyka. Hiszpanowi potrzebnych było jednak zaledwie kilka zakrętów, aby odzyskać trzecią lokatę. Błąd popełnił Veijer, przez co spadł z powrotem na ósme miejsce.

Trzy kółka przed metą. Alonso, jadąc pasywnie za Holgado, został ukarany przez Furusato i Fernandeza. Japończyk i Hiszpan wyprzedzili go w pierwszym zakręcie toru Lusail. Za Kolumbijczykiem jechali Rossi, Nepa, Perez i Yamanaka. Nadal na ósmej pozycji znajdował się Veijer, który wyprzedzał Suzukiego. Kontakt z czołówką stracił Kelso. Australijczyk tracił do dziesiątego Suzukiego ponad trzy sekundy. Joel miał jednak już ponad sześć sekund przewagi nad kolejną grupą. Co ciekawe, na jej czoło wyszedł Ortola, który prezentował znakomite tempo i odrabiał straty po wywrotce.

Na dwa okrążenia przed metą, w drugim sektorze, upadek zaliczył Yamanaka. Na szczęście nikt nie najechał na Japończyka, a on wraz z motocyklem siłą rozpędu wylądowali poza nitką toru. Nadal prowadził Holgado, jednak za nim mieliśmy prawdziwy kocioł!

Holgado jako pierwszy rozpoczął finałowe kółko. Tuż za nim jechali Rossi, Furusato, Perez i Fernandez. Pogubił się Alonso, który znajdował się dopiero na szóstej lokacie. Furusato nie odpuszczał i zdołał wyprzedził Rossiego. W zakręcie piątym w wyniku kolizji wywrotkę zaliczyli Fernandez i Perez.

Alonso dokonał jednak niemożliwego! Po incydencie Pereza i Fernandeza zdołał wskoczyć na drugą lokatę w trzecim sektorze. Kolumbijczyk znakomicie napędził się do ostatniego zakrętu toru i zdołał zaatakować Holgado! Faworyt sezonu utrzymał swoją linię i „na żyletki” wyprzedził rywala! Podium dopełnił Furusato. Kolejne pozycje padły łupem Rossiego, Veijera, Nepy, Suzukiego i Kelso. Do czołowej dziesiątki po upadku Fernandeza i Pereza wskoczyli Ortola oraz Roulstone. Ivan bardzo mocno zminimalizował straty po upadku. Australijczyk okazał się z kolei najlepszy z debiutantów.

Jedenaste miejsce zajął Joel Esteban, natomiast dwunaste mistrz Junior GP i Pucharu Red Bulla Angel Piqueiras. Pozostałe punkty wywalczyli Scott Ogden, Nicola Carraro i Luca Lunetta.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
Pos Rider Nat Team Bike Time
1 David Alonso COL CFMOTO Aspar Team (CFMOTO) 33m 19.778s
2 Daniel Holgado SPA Red Bull GASGAS Tech3 (GASGAS) 33m 19.819s
3 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) 33m 19.921s
4 Riccardo Rossi ITA CIP Green Power (KTM) 33m 19.964s
5 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) 33m 20.116s
6 Stefano Nepa ITA LEVELUP – MTA (KTM) 33m 20.194s
7 Tatsuki Suzuki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) 33m 20.922s
8 Joel Kelso AUS BOE Motorsports (KTM) 33m 29.243s
9 Ivan Ortola SPA MT Helmets – MSI (KTM) 33m 29.797s
10 Jacob Roulstone AUS Red Bull GASGAS Tech3 (GASGAS) 33m 30.404s
11 Joel Esteban SPA CFMOTO Aspar Team (CFMOTO) 33m 30.605s
12 Angel Piqueras SPA Leopard Racing (Honda) 33m 30.711s
13 Scott Ogden GBR MLav Racing (Honda) 33m 32.706s
14 Nicola Carraro ITA LEVELUP – MTA (KTM) 33m 32.724s
15 Luca Lunetta ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) 33m 33.305s
16 David Muñoz SPA BOE Motorsports (KTM) 33m 35.731s
17 Noah Dettwiler SWI CIP Green Power (KTM) 33m 48.704s
18 Joshua Whatley GBR MLav Racing (Honda) 33m 48.904s
19 Tatchakorn Buasri THA Honda Team Asia (Honda) 33m 54.398s
Vicente Perez SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) DNF
Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) DNF
Ryusei Yamanaka JPN MT Helmets – MSI (KTM) DNF
Filippo Farioli ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) DNF
Matteo Bertelle ITA Rivacold Snipers Team (Honda) DNF
Jose Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) DNF

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
141 zapytań w 1,944 sek