Home / Artykuły / Acosta wciąż z szansą na najmłodszego zwycięzcę. 10 ciekawostek przed GP Katalonii

Acosta wciąż z szansą na najmłodszego zwycięzcę. 10 ciekawostek przed GP Katalonii

Zwycięstwem Aleixa Espargaro zakończył się sobotni Sprint na torze pod Barceloną, Hiszpan wykorzystał upadki trzech liderów wyścigu, i zdobył komplet punktów przewidzianych na Sprint zaledwie dwa dni po ogłoszeniu odejścia z MotoGP po sezonie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami przed niedzielną rundą GP Katalonii.

Kliknij, aby pominąć reklamy
  1. Aleix Espargaro (Aprilia) zakwalifikował się na pole position po raz pierwszy od zeszłorocznego wyścigu w Jerez, ustanawiając nowy rekord okrążenia w Katalonii. To jego szóste pole position w MotoGP i drugie w tym sezonie dla Aprilii, obok Mavericka Viñalesa w Austin. Espargaro będzie dążył do swojego pierwszego zwycięstwa w grand prix i podium od zeszłorocznego zwycięstwa tutaj.
  2. Obecny mistrz, Francesco Bagnaia (Ducati), który w ubiegłym roku zdobył pole position, zakwalifikował się na drugim miejscu, co jest jego drugim wynikiem w pierwszej trójce w kwalifikacjach w 2024 roku, obok ostatniego wyścigu w Le Mans. Bagnaia będzie dążył do swojego pierwszego podium w GP Katalonii lub pierwszego zwycięstwa – jego najlepszy wynik w GP tutaj to dopiero 6. miejsce w 2020 roku w MotoGP.
  3. Po przejściu przez Q1, Raul Fernandez (Trackhouse Aprilia ) zakwalifikował się na trzecim miejscu, co jest jego pierwszym wynikiem w pierwszej trójce w kwalifikacjach od przejścia do MotoGP w 2022 roku. Z Espargaro na pole position, to pierwszy raz, gdy dwóch zawodników Aprilii jest w pierwszej trójce w kwalifikacjach od wyścigu w Indonezji w zeszłym roku. Fernandez będzie dążył do uzyskania swojego najlepszego wyniku w MotoGP, jeśli uda mu się poprawić swoje 5. miejsce zdobyte w Walencji w zeszłym roku.
  4. Brad Binder (KTM) zakwalifikował się na czwartej pozycji, wyrównując swój najlepszy wynik kwalifikacyjny w tym roku z Kataru i Hiszpanii. Teraz będzie dążył do drugiego podium w tym roku, obok Kataru (2. miejsce), lub do zwycięstwa po raz pierwszy od Austrii w 2021 roku.
  5. Debiutant Pedro Acosta (GASGAS Tech3) zakwalifikował się na piątym miejscu, co jest jego drugim najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w MotoGP po wyścigu w USA, gdzie zakwalifikował się na drugiej pozycji. Mając zaledwie 20 lat i 1 dzień w niedzielę, będzie dążył do zostania najmłodszym zwycięzcą w klasie królewskiej, odbierając rekord Marcowi Marquezowi (20 lat i 63 dni w Austin w 2013 roku).
  6. Po przejściu przez Q1, Fabio Di Giannantonio (VR46 Ducati) zakwalifikował się na szóstym miejscu, co jest jego trzecim z rzędu wynikiem w pierwszej szóstce w kwalifikacjach (od Jerez). Teraz będzie dążył do drugiego zwycięstwa w klasie królewskiej lub trzeciego podium.
  7. Lider mistrzostw Jorge Martin (Pramac Ducati), który upadł w Q2, zakwalifikował się na siódmym miejscu, co jest jego najgorszym wynikiem kwalifikacyjnym od zeszłorocznych kwalifikacji w Austrii, gdzie był dwunasty. Teraz będzie dążył do swojego ósmego zwycięstwa w MotoGP.
  8. Obecnie trzeci w mistrzostwach, Enea Bastianini (Ducati) zakwalifikował się na 11. miejscu, co jest jego najgorszym wynikiem kwalifikacyjnym w tym roku. Teraz będzie dążył do swojego szóstego zwycięstwa w MotoGP.
  9. Maverick Viñales (Aprilia) zakwalifikował się na 12. miejscu, co jest jego najgorszym wynikiem kwalifikacyjnym od zeszłorocznego wyścigu w Niemczech. Teraz będzie dążył do swojego 11. zwycięstwa w MotoGP.
  10. Obecnie drugi w mistrzostwach, Marc Marquez (Gresini Ducati) zakwalifikował się na 14. miejscu, co jest jego najgorszym wynikiem kwalifikacyjnym w MotoGP w Katalonii. Będzie dążył do zwycięstwa po raz pierwszy od wyścigu o GP Emilii-Romanii w 2021 roku (945 dni temu). Byłoby to jego pierwsze zwycięstwo w grand prix z Ducati i Gresini.

Źródło: motogp.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
133 zapytań w 2,052 sek