Home / Artykuły / Akumulator motocyklowy — wszystko, co powinien o nim wiedzieć każdy motocyklista

Akumulator motocyklowy — wszystko, co powinien o nim wiedzieć każdy motocyklista

Nic tak nie psuje podróży lub wypadu z kolegami, jak awaria motocykla. Nastawiamy się na szybkie zakręty, jazdę w pięknych okolicznościach przyrody i generowanie wspomnień, a zamiast tego otrzymujemy frustrację oraz stratę czasu i pieniędzy. Jednym z elementów jednośladu, który najczęściej zawodzi kierowców, jest akumulator motocyklowy. Problemy z utrzymywaniem prawidłowego napięcia skutkują m.in. brakiem możliwości uruchomienia silnika, co potrafi napsuć sporo krwi. W tym materiale podpowiemy ci, jak obchodzić się z akumulatorem, żeby uniknąć takich sytuacji i cieszyć się jazdą bez przeszkód.

Akumulatory motocyklowe — zasada działania

Akumulator jest dla motocykla mobilnym bankiem energii. Ciężko wyobrazić sobie, żeby nie było go na pokładzie współcześnie produkowanych jednośladów. Układ hamulcowy z ABS, tempomat czy oświetlenie — to wszystko potrzebuje zasilania! Akumulator motocyklowy magazynuje energię elektryczną wytworzoną przez alternator podczas pracy silnika, a następnie przekazuje ją do wszystkich elektrycznych i elektronicznych podzespołów, które — tak, jak w podanych wcześniej przykładach — mają istotny wpływ na bezpieczeństwo, komfort i przyjemność jazdy.

Jak zatem zbudowany jest akumulator motocyklowy 12V? To bardzo prosta konstrukcja, a mimo to wielu motocyklistów nadal doprowadza akumulator do nadmiernego wyeksploatowania lub psuje go przez nieprawidłową obsługę. W obudowie z tworzywa sztucznego zamknięto tzw. bloki, składające się z płyt dodatnich i ujemnych, które pływają w elektrolicie — mieszance kwasu siarkowego i wody destylowanej umożliwiającej przewodzenie energii elektrycznej.

Akumulator do motocykla — kiedy go wymienić?

Podczas eksploatacji akumulatora może dojść do szeregu zdarzeń, które będą miały negatywny wpływ na jego wydajność i bezpieczeństwo użytkowania. Rozszczelnienie (np. w efekcie przeładowania), zasiarczenie ogniw czy uszkodzenia mechaniczne (powstające m.in. podczas jazdy w terenie lub w efekcie wypadku) to tylko kilka awarii, które mogą zmusić cię do zakupu nowego akumulatora. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy wymiana jest konieczna, skontroluj swój akumulator, korzystając z poniższych metod:

  • Test obciążeniowy — najlepszy i zarazem najtrudniejszy do przeprowadzenia test akumulatora motocyklowego. Specjalna aparatura imituje moment rozruchu silnika, mocno obciążając akumulator motocyklowy 12V, dając najlepszą informację zwrotną o stanie baterii. Niestety przeprowadzisz go jedynie w warsztacie lub sklepie motocyklowym. Urządzenie jest stosunkowo drogie (szczególnie w porównaniu do kosztów samej usługi), dlatego mało który motocyklista decyduje się na jego zakup.
  • Napięcie akumulatora w stanie spoczynku — kolejny sposób sprawdzenia akumulatora motocyklowego, który tym razem możesz wykonać w domu przy użyciu najprostszego miernika elektrycznego. Podłącz przewody do biegunów akumulatora i sprawdź odczyt — akumulator motocyklowy 12V powinien wskazywać napięcie od 12,4V do 12,8V, natomiast 6V od 6,25 do 6,4V. Twój akumulator nie utrzymuje takiego napięcia po naładowaniu? Przygotuj się na zakup nowej baterii. Jeśli masz w garażu nowoczesną ładowarkę do akumulatorów motocyklowych, możesz przeprowadzić proces odsiarczania i spróbować uratować swoją baterię.
  • Test organoleptyczny — ostatni test wykonasz korzystając wyłącznie z tego, w co wyposażyła cię matka natura. Sprawdź, czy akumulator nie rozszczelnił się (pamiętaj o odpowiedniej odzieży ochronnej; elektrolit to silnie żrąca substancja) oraz skontroluj stan klem (czy nie są zardzewiałe lub nie ma na nich innych osadów, które przeszkadzałyby w przewodzeniu energii elektrycznej). Podczas ładowania lub po jeździe warto również sprawdzić, czy akumulator się nie przegrzewa.

Akumulator motocyklowy — tajniki prawidłowego ładowania

Prawidłowe ładowanie i eksploatacja akumulatora motocyklowego to najprostsza droga, żeby odsunąć w czasie zakup nowej baterii. Pamiętaj jednak, że musisz dbać o niego od początku, a nie dopiero w momencie, w którym zacznie cię zawodzić. Akumulator do motocykla odwdzięczy ci się wieloletnią i bezawaryjną pracą pod warunkiem, że będziesz trzymał się tych 3 prostych zasad:

  • Kup wysokiej jakości akumulator motocyklowy — zacznij od podstaw. Niskiej jakości produkt nie spełni twoich oczekiwań, nawet jeśli będziesz się nim opiekował najlepiej, jak to tylko możliwe. Exide, Yuasa i Varta — oto marki, którym możesz zaufać.
  • Korzystaj z dedykowanych ładowarek motocyklowych — proces ładowania akumulatora zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Inaczej wygląda w przypadku baterii kwasowo-ołowiowych, inaczej przy litowo-jonowych, AGM czy LiFePO4. Ostrzegamy, że zły dobór procesu ładowania może nieodwracalnie zepsuć akumulator motocyklowy. Podczas zakupu ładowarki weź pod uwagę, jaka bateria jest zamontowana w twojej maszynie i odwrotnie — kupując akumulator, zastanów się, czy twoja ładowarka sobie z nim poradzi.
  • Dbaj o niego podczas zimowania — nic tak nie nadwyręża kondycji akumulatora motocyklowego, jak kilkumiesięczny postój, niskie temperatury i zwiększona wilgotność powietrza. Po zakończonym sezonie umieść akumulator w ogrzewanym pomieszczeniu, podłącz do niego ładowarkę z trybem podtrzymywania napięcia i raz na jakiś czas sprawdzaj, czy wszystko działa tak, jak powinno.

Akumulatory motocyklowe znajdziesz w Inter Motors

Akumulator motocyklowy zaczął cię zawodzić? Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych Inter Motors lub wejdź na intermotors.pl i znajdź dla siebie baterię, która pozostanie z tobą przez wiele sezonów. Duży wybór akumulatorów motocyklowych od sprawdzonych producentów (m.in. Exide, Yuasa i Varta) to nie wszystko, co znajdziesz w tych miejscach. Czeka na ciebie również szereg korzyści zakupowych — darmowa dostawa, darmowy zwrot zakupionych towarów i bezpieczne płatności online to udogodnienia, które pozwolą ci zaoszczędzić sporo gotówki. Nie wiesz, jaki akumulator do motocykla wybrać? Wsparcie specjalistów to kolejny powód, żeby odwiedzić salon lub zadzwonić na infolinię sklepu internetowego. Odwiedź sklep Inter Motors  i pozbądź się problemów ze swoim akumulatorem.

Źródło: art. sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
131 zapytań w 1,805 sek