Home / Artykuły / Obowiązki po sprzedaży auta

Obowiązki po sprzedaży auta

Wydawałoby się, że znalezienie nabywcy i sprzedanie samochodu to już koniec formalności związanych ze sprzedażą pojazdu. W praktyce wygląda to jednak trochę inaczej. Pozbywając się pojazdu należy dopilnować formalności wynikających z prawa, wobec urzędu komunikacji i ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy umowę. Dopilnowanie tych spraw uchroni także sprzedającego przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Ważne jest pamiętać, aby umowę kupna-sprzedaży wykonać w dwóch egzemplarzach. Dokument ten będzie nam potrzebny w urzędzie komunikacji i u ubezpieczyciela. Umowa musi być stworzona w sposób korzystny dla sprzedającego i kupującego. Koniecznie musi ona zawierać paragraf dotyczący stanu technicznego pojazdu, o którym kupujący był poinformowany przed jego zakupem. Uchroni to nas przed późniejszymi roszczeniami nowego właściciela, który znajdzie ewentualne usterki.

Niezbędnym punktem umowy, jest także paragraf dotyczący czynności cywilnoprawnych. Przepisy jasno mówią, że obowiązkiem kupującego jest wypełnienie w urzędzie skarbowym druku PCC-3. Dokument kupna-sprzedaży przydaje się także w momencie, gdy samochód jeszcze nie jest przerejestrowany na nowego właściciela, a przekroczy on prędkości i fotoradar robi zdjęcie jeszcze z numerami rejestracyjnymi poprzedniego właściciela. Ewentualny mandat przyjdzie do osoby, która sprzedała samochód, gdyż to jego dane adresowe widnieją w systemie przypisane do danego numeru rejestracyjnego. Druk umowy kupna-sprzedaży pojazdu jest dostępny w internecie, nie trzeba tworzyć go samemu. Wystarczy wejść na stronę i pobrać https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/.

Jakie urzędy należy powiadomić o sprzedaży samochodu?

Sprzedający ma obowiązek powiadomić wydział komunikacji, w którym pojazd był zarejestrowany. Sprzedający ma 30 dni na wypełnienie formularza dotyczącego zbycia pojazdu i dostarczenia go do odpowiedniego organu. Powinien on przedstawić także oryginał umowy kupna-sprzedaży pojazdu, a także dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jeżeli właścicielami było więcej niż jedna osoba, potrzebne są także dokumenty każdego z nich. Jeśli właścicielem była firma, należy przedstawić w urzędzie wypis z krajowego rejestru sądowego. Przy sprzedaży samochodu należy także powiadomić towarzystwo ubezpieczeń, w którym było wykupione OC. Należy przedstawić umowę kupna-sprzedaży, dane nabywcy tj.: adres i numer PESEL. Na tę czynność wyznaczony jest okres 14 dni. Dopełnienie tych wszystkich formalności pomoże zapobiec konsekwencjom, jakie wiążą się w przypadku ich niedopilnowania. Pomoże to zapobiec przed ewentualnymi kosztami dotyczącymi wykroczeń drogowych wyrządzonych przez nowego właściciela.

Jeżeli sprzedaż samochodu nie zostanie zgłoszona do ubezpieczyciela, sprzedający wraz z nowym nabywcą ponosi koszty za składki ubezpieczenia OC. Zgłoszenie sprzedaży pojazdu ma także swoje dobre strony, ponieważ można uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczeniowy AC czy NNW. Chcesz najkorzystniej ubezpieczyć samochód? Ubezpieczenie auta sprawdź na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu/

Źródło: art. sponsorowany

 

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Komentarze: 1

  1. Ja właśnie sprzedałem samochód i miałem małą zagwozdkę z tym jakie muszę dopełnić formalności ale dzięki waszemu artykułowi już jestem pewien.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
124 zapytań w 0,394 sek