Home / Artykuły / Prawo jazdy kat. A – jaki rodzaj uprawnień wybrać na początek?

Prawo jazdy kat. A – jaki rodzaj uprawnień wybrać na początek?

Kurs Prawa Jazdy kategorii A cieszy się coraz większą popularnością. Uprawnia ono do prowadzenia każdego motocyklu, także z bocznym wózkiem. Warto jednak wiedzieć, że w grupie A wyróżnia się cztery kategorie: AM, A1, A2 i A. Sprawdź, jakie są wymagania i jakie prawo jazdy kat. A wybrać na początek.

Prawo jazdy kat. AM – od ilu lat?

Kategoria prawa jazdy na motocykl AM jest pierwszą, którą może zdobyć młody człowiek. Aby ją uzyskać, wystarczy mieć ukończone 14 lat. 

Prawo jazdy kat. AM uprawnia Cię do kierowania:

 • motorowerem;
 • czterokołowcem lekkim (np. mały quad);
 • zespołem pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce.

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do prowadzenia pojazdów o pojemności skokowej maksymalnej 50 cm3 przy ograniczeniu prędkość jazdy do 45 km/h.

Prawo jazdy na motocykl kategorii A1

Po osiągnięciu 16 lat możesz rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. A1. 

Zdobywając prawo jazdy na motocykl kat. A1, będziesz mógł kierować:

 • motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg;
 • motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW;
 • pojazdami z kategorii AM;
 • zespołem pojazdów — powyższe pojazdy połączone z przyczepą — tylko w Polsce.

Prawo jazdy kat. A2

Prawo jazdy kat. A2 można robić od 18 lat. Dodatkowo umożliwia Ci ono zrobienie prawa jazdy kat. A wcześniej (już po dwóch latach posiadania uprawnień A2). 

Kategoria A2 uprawnia Cię do:

 • prowadzenia motocykla, który spełnia warunki: moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg, a także nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc, przekracza dwukrotność mocy tego motocykla;
 • prowadzenia motocykla trójkołowy o mocy do 15 kW;
 • kierowania pojazdami z kategorii AM;
 • kierowania zespołem pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce.

Ile lat trzeba mieć na prawo jazdy kategorii A?

Kiedy osiągniesz już wiek 24 lat (lub będziesz posiadać prawo jazdy kat. A2 minimum 2 lata) możesz zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A.

Otrzymujesz wtedy pełne uprawnienia do kierowania:

 • każdym motocyklem;
 • pojazdami kategorii AM;
 • zespołem pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce.

Kiedy można rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii A?

Kurs prawa jazdy kat. A można rozpocząć już na trzy miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Ważne jednak, aby sam egzamin państwowy odbywał się już po jego ukończeniu, jak stanowi prawo. Sam kurs obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin praktyki.

Prawo jazdy kategorii A, AM, A1, A2 mają jasno określone wymagania wiekowe. Możesz zacząć już w wieku 14 lat. Warto pamiętać, że przy zrobieniu prawa jazdy kategorii A otrzymujesz uprawnienia także na pozostałe kategorie. 

Jaką szkołę jazdy wybrać na kurs prawa jazdy na motocykl – Wrocław

Należy dobrze zastanowić się nad wyborem szkoły, która oferuje kurs na prawo jazdy na motocykl. Warto dowiedzieć się, jak wygląda całe szkolenie oraz czy kadra posiada właściwe umiejętności. Po części to właśnie od tego wyboru zależy powodzenie egzaminu na wszystkie powyższe kategorie prawa jazdy.

Jednym z ośrodków szkolenia kierowców we Wrocławiu, który oferuje tego typu szkolenia, jest Akademia Dobrej Jazdy. Szkoła jazdy Wrocław zapewnia kursantom całe niezbędne wyposażenie oraz zróżnicowany sprzęt, który pozwala stopniowo rozwijać umiejętności praktyczne. Instruktorzy posiadają wieloletnie doświadczenie w kształceniu przyszłych kierowców, a także są czynnymi motocyklistami. To sprawia, że uzyskanie prawa jazdy kat. A staje się dużo łatwiejsze i bardziej przyjemne dla kursantów.

Źródło: art. zewnętrzny

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
144 zapytań w 1,368 sek