Home / Artykuły / Przed GP Walencji – co musisz wiedzieć o torze im. Ricardo Tormo?

Przed GP Walencji – co musisz wiedzieć o torze im. Ricardo Tormo?

Nadszedł niestety czas na koniec kolejnego świetnego sezonu w MotoGP. Tym razem jeszcze nie znamy mistrzów świata w klasach MotoGP oraz Moto2. Na ostatnią rundę tradycyjnie cykl mistrzostw świata wraca do Europy – a dokładniej do Hiszpanii, gdzie odbędzie się GP Walencji, na torze imienia Ricardo Tormo. To bardzo ciekawy, krótki obiekt.


Tor o pełnej nazwie Circuito de la Comunitat Valenciana został zbudowany w 1999 roku i gościł wtedy i MotoGP, i mistrzostwa Hiszpanii. Ma wiele możliwości konfiguracji, a oficjalny układ w MotoGP to tor o kierunku jazdy przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pętla ma długość nieco ponad 4km, składa się z pięciu prawych i ośmiu lewych zakrętów.

Mimo, że tor uważany jest za bardzo „kompaktowy”, to infrastruktura alei serwisowej składa się z 48 garaży, a trybuny na wzór stadionu mogą pomieścić do 150 tysięcy widzów. W 2005 roku wyścig na torze w Walencji stowarzyszenie IRTA uznało za najlepszy w sezonie.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Circuito de la Comunidad Valenciana Ricardo Tormo, Cheste, Hiszpania
Adres strony www:http://www.circuitvalencia.com/

O torze:
Długość: 4,005m
Szerokość: 12m
Lewe zakręty: 9
Prawe zakręty: 5
Najdłuższa prosta: 872m
Zbudowany: 1999

Rekordy:
Pole Position: 1m 29.401s (161.2km/h) Jorge Lorenzo (Yamaha, 2016)
Okrążenie wyścigu: 1m 31.042sFrancesco Bagnaia (Ducati, 2021)
Wyścig: 41:15.481 Francesco Bagnaia (Ducati, 2021)
Zwycięzca z 2021 roku: Francesco Bagnaia

Źródło: Repsol Honda

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
152 zapytań w 1,495 sek