Home / Artykuły / Przegląd motocykla w 2023 – co powinieneś wiedzieć?

Przegląd motocykla w 2023 – co powinieneś wiedzieć?

Przegląd motocykla jest bardzo ważnym elementem pozwalającym na utrzymanie jednośladu w odpowiednim stanie technicznym oraz zapewniającym bezpieczną jazdę. Podobnie jak samochody, motocykle wymagają regularnych kontroli i wychwycenia ewentualnych problemów i usterek. Jak powinien wyglądać kompleksowy przegląd motocykla? Na co zwrócić uwagę?

Badania techniczne motocykla – ważne informacje

Badania techniczne motocykla regulowane są przez odpowiednie przepisy prawa, odbywają się na Stacji Kontroli Pojazdów. Zgodnie z nimi badanie motocyklu ma na celu sprawdzenie stanu technicznego, zidentyfikowanie jednośladu oraz zweryfikowanie legalności, a także wprowadzenie informacji o pojeździe do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Pierwszy przegląd motocykla nowego musi być wykonywany, zanim upłyną 3 lata od rejestracji motocykla. Następny w ciągu kolejnych dwóch lat, a każdy kolejny należy wykonywać już co roku. Osoby, które są posiadaczami używanych jednośladów, muszą wykonywać badania raz w roku.

Przegląd techniczny motocykla – co należy sprawdzić?

Przegląd motocykla powinien odbywać się według ściśle określonych zasad. Na początku diagnosta sprawdza numery seryjne umieszczone na ramie i porównuje je z tymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Co jeszcze obejmuje i jak wygląda przegląd motocykla?

  • Oświetlenie i elektryka – pierwszym elementem, który należy sprawdzić podczas przeglądu motocykla, jest oświetlenie i układ elektryczny. Należy upewnić się, że przednie i tylne światła, kierunkowskazy oraz światła stopu działają prawidłowo, a także sprawdzić baterię, przewody elektryczne i złącza, upewnić się, że nie ma luzów lub uszkodzeń.
  • Stan opon i hamulców – następnym ważnym elementem do sprawdzenia są opony i hamulce. Opony powinny być w dobrym stanie, z odpowiednim bieżnikiem i bez widocznych uszkodzeń. Należy sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach i jeśli jest to konieczne, dopompować je do właściwego poziomu. Klocki hamulcowe muszą być w dobrym stanie, ważna jest również ich odpowiednia grubość. Należy również sprawdzić płyn hamulcowy i ewentualnie wymienić go, jeśli jest to konieczne.
  • Sprawdzenie układu napędowego – układ napędowy jest jednym z kluczowych elementów motocykla, który należy sprawdzić podczas przeglądu. W przypadku motocykli z silnikiem spalinowym należy sprawdzić stan oleju i dokonać ewentualnej wymiany. W przypadku motocykli elektrycznych trzeba upewnić się, że baterie są w dobrym stanie i mają wystarczającą pojemność. Należy również sprawdzić łańcuch napędowy oaz pas transmisyjny i odpowiednio je wyregulować lub wymienić, jeśli są zużyte.
  • Zawieszenie i układ kierowniczy – podczas przeglądu motocykla należy także skupić się na zawieszeniu i układzie kierowniczym. Należy sprawdzić, czy amortyzatory są w dobrym stanie i nie ma wycieków płynu.
  • System wydechowy i filtr powietrza – to kolejne elementy, które należy uwzględnić podczas przeglądu motocykla. Należy sprawdzić, czy rury wydechowe nie mają wycieków ani uszkodzeń, a także czy tłumiki są w dobrym stanie. Filtr powietrza powinien być czysty i dobrze dopasowany, aby zapewnić odpowiednie dopływ powietrza do silnika.
  • Stan ramy i karoserii – podczas przeglądu motocykla nie można zapomnieć o sprawdzeniu stanu ramy i karoserii. Trzeba sprawdzić, czy nie ma widocznych pęknięć, deformacji lub korozji na ramie.
  • System chłodzenia – w przypadku motocykli wyposażonych w silnik spalinowy, ważne jest sprawdzenie systemu chłodzenia. Należy upewnić się, że płyn chłodzący jest na odpowiednim poziomie i czysty. Jeśli jest to konieczne, należy go wymienić lub dodać. W przypadku motocykli elektrycznych należy sprawdzić, czy system chłodzenia baterii działa poprawnie i czy nie ma żadnych problemów z przegrzewaniem.

Ostatnim krokiem jest weryfikacja wskazań prędkościomierza, a także sprawdzenie, jaka jest głośność układu wydechowego oraz poziom emisji szkodliwych spalin. Jeżeli w trakcie przeglądu zostaną wykryte usterki, kierowca ma obowiązek je usunąć. Gdy to zrobi, musi ponownie zgłosić się na przegląd.

Ile kosztuje przegląd motocykla w 2023 roku?

Cena, jaką trzeba zapłacić za przegląd motocykla nie może być ustalana indywidualnie, regulują ją przepisy prawa. W całej Polsce jest taka sama, tutaj można sprawdzić, jaki jest koszt przeglądu motocykla (https://www.wowpolisa.pl/p/przeglad-motocykla-w-2023-e28093-ile-kosztuje-jak-wyglada/50.html). W 2023 roku właściciele jednośladów będą musieli zapłacić za przegląd 62 zł oraz uiścić opłatę 1 zł za wpis do CEPiK. Nie warto rezygnować z przeglądu, ponieważ kary są wysokie. Brak ważnego przeglądu motocykla lub jazda takim, który nie przeszedł badań, może skutkować mandatem od 1500 do 3000 zł. Możliwe jest także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz odholowanie pojazdu. Każdy właściciel motocykla powinien również pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia https://www.wowpolisa.pl/ranking-ubezpieczen-komunikacyjnych/0.html.

Badanie techniczne motocykla to obowiązek każdego właściciela motocykla. Warto o nim pamiętać i w odpowiednim terminie zgłaszać się do Stacji Kontroli Pojazdów, które są oznaczone literą A. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: artykuł sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
123 zapytań w 1,131 sek