Home / Artykuły / To warto wiedzieć przed ubezpieczeniem samochodu

To warto wiedzieć przed ubezpieczeniem samochodu

ranking-ubezpieczen-samochodowych

Ubezpieczenie auta jest koniecznym elementem, jeśli chcesz korzystać z polskich czy zagranicznych dróg. Choć obowiązkowa jest jedynie polisa OC, warto wykupić także rozszerzenia, które zapewniają szerszy zakres pomocy. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia swojego auta? Podpowiadamy.

Polisa OC – co ma wpływ na cenę?

Polisa OC jest obowiązkowa i za jej brak grozi mandat. Dzięki niej nie będziesz musiał ponosić kosztów naprawy uszkodzeń powstałych w aucie osoby trzeciej w wyniku ruchu Twojego pojazdu. Niestety nie otrzymasz pomocy, gdy to Twój samochód będzie zniszczony. Choć zakres ochrony, jaką zapewni Ci polisa OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie taka sama, gdyż jest określona ustawą, to niestety tego samego nie można powiedzieć o cenie. Niekiedy różnice w cenie pomiędzy ubezpieczalniami mogą przekraczać kilkaset złotych. Co w takim razie zrobić, by nie przepłacać? Przede wszystkim należy porównać oferty między firmami. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń dostępnej w internecie. Znajdziesz gotowy ranking ubezpieczeń samochodowych na https://www.ocsamochodu.pl, dzięki któremu łatwiej będzie Ci podjąć najkorzystniejszą decyzję. Warto też wiedzieć, że na koszt polisy ma wpływ wiele czynników i w zależności od firmy ubezpieczeniowej, mogą być one różne. Najczęściej jednak będą to:

  • Wiek auta i jego przebieg;
  • Marka pojazdu i model;
  • Pojemność silnika;
  • Miejsce zamieszkania;
  • Wiek i doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdów mechanicznych.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwe kryteria, jakie są brane pod uwagę przez ubezpieczalnie. Ogromnym znaczeniem przy wycenie ubezpieczenia mają niewątpliwie zniżki, które można otrzymać za bezszkodową jazdę. Może to być nawet 70% rabatu. Maksymalną ilość możesz otrzymać już po kilku latach bezszkodowej jazdy, jednak to, po ilu latach będzie miało to miejsce, będzie różne w poszczególnych ubezpieczalniach. Poza tym obniżysz cenę ubezpieczenia, dopisując jako współwłaściciela pojazdu innego kierowcę. Niestety w razie kolizji spowodowanej z Twojej winy, on również utraci swoje zniżki.

Ochrona zniżek – co zrobić, by nie stracić rabatu na polisę?

Zniżki trudno zdobyć, a bardzo łatwo można je stracić. Jest jednak sposób, by je zachować. Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość wykupu ubezpieczenia od utraty zniżek. Ten dodatkowy koszt, jaki należy ponieść, to zazwyczaj ok. 50 złotych, dlatego warto się nad tym zastanowić. Co ważne, są różne warianty ochrony. W niektórych firmach przed odpowiedzialnością ubezpieczenie chroni wyłącznie raz, a każda kolejna kolizja to już konieczność liczenia się ze zwyżkami, a także warianty, gdzie ochrona zniżek będzie obowiązywać tylko w przypadku niewielkich kolizji. Niektóre towarzystwa też przewidują utratę jedynie części zniżek. Zanim zdecydujesz się na zakup, zapoznaj się ze szczegółami oferty. Ochrona zniżek jest bardzo ważna zwłaszcza, gdy posiadasz więcej pojazdów, gdyż ewentualna kolizja spowoduje wzrost cen za polisy dla każdego z nich. Więcej na temat przeczytasz na stronie internetowej Ocsamochodu.pl (https://www.ocsamochodu.pl/p/ochrona-znizek-oc-o-czym-musisz-wiedziec/22.html).

Ubezpieczenie auta – na jaką pomoc możesz liczyć?

Jeśli chcesz, by pomoc w naprawie auta obejmowała także Twój pojazd, nawet jeśli kolizja miała miejsce z Twojej winy lub uszkodzenia powstały w wyniku działań wandali lub sił natury, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie pełnej ochrony OC wraz z AC, NNW i assistance. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł liczyć na pomoc finansową niezbędną do naprawy pojazdu, ale także np. dostaniesz auto zastępcze. Pełne ubezpieczenie może zapewnić pomoc w przypadku zacięcia kluczy w aucie czy przebitej opony. Lista sytuacji, w których otrzymasz wsparcie będzie różna w zależności od ubezpieczalni. Pamiętaj, że każda firma ubezpieczeniowa posiada tzw. wyłączenia, czyli sytuacje w których wypłata odszkodowania nie będzie możliwa. Choć w zależności od firmy ubezpieczeniowej mogą być one różne, to zazwyczaj będą to sytuacje, w których szkoda powstała na skutek celowego działania właściciela auta, a także gdy zdarzenie drogowe ma miejsce pod wpływem środków odurzających jak alkohol czy narkotyki.

Źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
133 zapytań w 1,664 sek