Home / Artykuły / Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?

Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, za brak której grożą wysokie kary finansowe. Dlatego kierowcy zastanawiają się, czy istnieje możliwość podpisania umowy z datą wsteczną. Sprawdzamy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC. W ramach tej polisy ubezpieczyciel przejmuje finansową odpowiedzialność za zdarzenia spowodowane przez osobę kierującą ubezpieczonym autem.

OC z datą wsteczną nie jest możliwe

Mamy złą wiadomość dla kierowców, którzy na czas nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie da się podpisać umowy z datą wsteczną – nie zezwala na to żaden ubezpieczyciel.

Takiemu podejściu nie ma się co dziwić, ponieważ opcja wykupywania OC z datą wsteczną byłoby powodem do wielu nadużyć. Z pewnością częstą praktyką byłoby ubezpieczanie auta wyłącznie wtedy, gdy kierowca spowodowałby zdarzenie drogowe. To z kolei naraziłoby towarzystwa ubezpieczeniowe na spore straty.

Co, gdy kierowca zapomni wykupić polisy?

Konsekwencją braku ważnego ubezpieczenia OC są kary finansowe, które – w przypadku samochodów osobowych – dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych. Więcej o wydatkach wynikających z przerwania ciągłości ubezpieczeniowej można przeczytać na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ubezpieczenie-oc-z-data-wsteczna-czy-jest-to-mozliwe/.

Na szczęście nie każdy właściciel auta będzie musiał ponieść taki koszt. W dobrej sytuacji są kierowcy, którzy wykupili polisę u konkretnego ubezpieczyciela i nie zdążyli wypowiedzieć umowy OC. W takim przypadku dochodzi do automatycznego przedłużenia ubezpieczenia, co chroni przed przerwaniem ciągłości ochrony. Oznacza to, że kierowca w stosownym momencie dostanie informację o konieczności uregulowania opłaty.

Kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie?

Są sytuacje, w których polisa nie przedłuży się automatycznie. Dotyczy to przede wszystkim przypadku, kiedy kierowca kupuje używany pojazd z ważnym ubezpieczeniem. Wówczas może korzystać z polisy do końca okresu jej ważności, a po tym czasie musi koniecznie wykupić nową. W przeciwnym razie pojazd nie będzie objęty ochroną.

Pamiętaj, że możesz wykupić najtańsze ubezpieczenie OC. Cena nie ma wpływu na zakres ochrony i sumy gwarancyjne – wszelkie kwestie regulowane są odpowiednimi przepisami.

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
119 zapytań w 0,407 sek