Home / Inne / Piąte miejsce Dawida Nowaka na Magny-Cours w Yamaha bLU cRU!

Piąte miejsce Dawida Nowaka na Magny-Cours w Yamaha bLU cRU!

Dawid Nowak mocnym akcentem zakończył sezon Yamaha R3 bLU cRU European Championship. Niespełna 15-letni zawodnik Szkopek Team zajął piąte miejsce w przedostatnim wyścigu mistrzostw, na francuskim torze Magny-Cours. W drugim sobotnim starcie był ósmy, a sezon zakończył na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Do pierwszej dziesiątki zabrakło zaledwie trzech punktów, ale Dawid Nowak i tak może być zadowolony ze swoich startów w serii Yamaha bLU cRU, towarzyszącej mistrzostwom świata WSBK. Choć młody zawodnik Szkopek Team debiutował w tym prestiżowym cyklu już 2021 roku, to wciąż pozostaje jednym z najmłodszych zawodników w stawce. W zakończonym w sobotę sezonie zrobił ogromny postęp. Z siedmiu ostatnich wyścigów sezonu tylko jeden kończył poza pierwszą dziesiątką.

Ostatnia runda na Magny-Cours była ukoronowaniem dobrego sezonu. Dawid po raz kolejny poprawił życiowy wynik w Yamaha bLU cRU, kończąc pierwszy sobotni wyścig na piątej pozycji. W drugim mogło być nawet lepiej, bo w połowie zmagań 14-latek był nawet liderem. Ostatecznie finiszował na ósmym miejscu, ale strata do lidera wyniosła zaledwie 1,47 sek.

W obu wyścigach miałem dobry start. Szczególnie w pierwszym, dzięki czemu z 12. miejsca szybko przedarłem się do ścisłej czołówki. Ostro walczyłem z najlepszymi zawodnikami i utrzymałem piąte miejsce. W drugim starcie awansowałem na pierwsze miejsce i przez pewien czas się na nim utrzymałem. Niestety na tylnej prostej wyprzedziło mnie kilku zawodników i nieco zgubiłem rytm. Z całego weekendem jestem jednak zadowolony – podsumował start Dawid Nowak. – Podczas sezonu zaliczyłem duży progres, w każdym wyścigu uczyłem się czegoś nowego. Czułem się też mocniejszy mentalnie i bardziej gotowy do walki. Dziękuję za ten sezon całemu zespołowi Szkopek Team, mojemu tacie, mechanikom i każdej osobie, która pomaga mi się rozwijać. Nawet w trudnych chwilach czuję wsparcie i to dodaje mi wiary w wygraną. Jestem przekonany, że w kolejnym sezonie będzie jeszcze lepiej – dodał.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Tegoroczną edycję Yamaha bLU cRU wygrał Włoch Emiliano Ercolani, który w nagrodę ma gwarantowane miejsce w przyszłorocznych mistrzostwach świata WorldSSP300. Dawid Nowak zakończył sezon na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej tracąc zaledwie trzy punkty do dziesiątego Francuza Evanna Plaindoux.

To był dla Dawida bardzo dobry sezon, punktowo dokładnie dwa razy lepszy od poprzedniego. Na Magny-Cours pokazał się ze świetnej strony, wykręcając najlepszy wynik w karierze. W drugim wyścigu po stracie pierwszej pozycji, zabrakło nieco determinacji, ale i tak weekend uznajemy za pozytywny. Po cichu liczyliśmy na miejsce w pierwszej dziesiątce na koniec sezonu i do tego celu zabrakło niewiele. Cieszymy się też, że Dawid przejechał ten sezon bez przygód, poważnych wypadków i kontuzji. Zebrał sporo doświadczeń i jeśli zdecyduje się kontynuować starty w Yamaha bLU cRU, w przyszłym roku ma szansę walczyć z czołówką –  podsumował Paweł Szkopek, szef Szkopek Team i mentor Dawida.

Drugi reprezentant Szkopek Team – Jakub Belak zajmował we Francji 18. i 14. miejsce, a sezon zakończył na 21. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacja końcowa Yamaha R3 bLU cRU European Cup:

 1. Emiliano Ercolani (Włochy) – 181 pkt
 2. Aldi Satya Mahendra (Indonezja) – 177
 3. Kevin Fontainha (Brazylia) – 170
 4. Marc Vich (Hiszpania) –  168
 5. Gustavo Manso (Brazylia) – 154
 6. Krittapat Keankum (Tajlandia) – 119
 7. Eduardo Burr (Brazylia) – 108
 8. Shoma Yamane (Japonia) – 92
 9. Dorian Joulin (Francja) – 89
 10. Evann Plaindoux (Francja) – 69
 11. Dawid Nowak (Polska) – 66

     (…)

 1. Jakub Belak (Polska) – 10

Źródło: informacja prasowa

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
145 zapytań w 1,851 sek