Home / Moto2 / Moto3 / GP Włoch: Alonso wygrywa przerwany czerwoną flagą wyścig Moto3!

GP Włoch: Alonso wygrywa przerwany czerwoną flagą wyścig Moto3!

David Alonso nie pozostawił złudzeń rywalom i pomimo przerwania wyścigu sięgnął po zwycięstwo w GP Włoch! Kolumbijczyk nie dał się dogonić goniącemu go Collinowi Veijerowi, który musiał pogodzić się z drugim miejscem. Trzecie miejsce Ryusei Yamanaka, dla którego to pierwsze podium w karierze. Bardzo słaby wyścig zaliczył Daniel Holgado, który zajął dopiero czternaste miejsce. Wyścig został przerwany w wyniku niebezpiecznej wywrotki z udziałem Filippo Farioliego i Xabiego Zurutuzy. Przez chwilę obawialiśmy się najgorszego. Na szczęście życiu żadnemu z motocyklistów nie zagraża niebezpieczeństwu.

Zmagania przebiegały w sprzyjających warunkach. Zawodnicy mieli do przejechania siedemnaście okrążeń. Z pole position startował David Alonso. Obok niego ustawili się Ivan Ortola i Jose Antonio Rueda. Kolejne pozycje zajęli Collin Veijer, Daniel Holgado i debiutant Luca Lunetta. Kary dłuższego przejazdu za przewinienia z kwalifikacji otrzymali Filippo Farioli i Joel Esteban.

Na starcie Alonso utrzymał prowadzenie. Tuż za nim jechał Ortola. Nieco z tyłu znajdowali się Tayio Furusato, Veijer, Jaco Roulstone i David Munoz. Dopiero siódmą lokatę zajmował Holgado. Czołową dziesiątkę dopełniali Stefano Nepa i Rueda.

Na drugim okrążeniu, w zakręcie Arabbiata 1, Alonso zaliczył potężny uślizg tylnego koła! Na szczęście Kolumbijczyk utrzymał się na motocyklu. Za nim czaił się Ortola. Gonili ich Furusato i Veijer. Wyraźnie tracił już Roulstone, za którym jechali Rueda, Munoz, Holgado, Nepa i zamykający czołową dziesiątkę Nepa.

Na trzecim kółku Rueda wyprzedził Roulstone’a. Tracił jednak około dwóch sekund do czołowej czwórki. Veijer i Furusato dojechali bowiem do Alonso i Ortoli. Tymczasem wywrotkę zaliczył Farioli i Xabi Zurutuza.

Na czwartym okrążeniu, w pierwszym zakręcie, Veijer wyprzedził drugiego Ortolę. Chwilę później sędziowie wywiesili czerwoną flagę. Okazało się, że Zurutuza potrzebował interwencji medycznej. Hiszpan na szczęście był przytomny i jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Wyścig wznowiono kilkanaście minut później. Skrócono go do jedenastu kółek. W trakcie wyjazdu z pit-lane zgasł motocykl Collina Veijera! Na szczęście jego mechanicy zdołali odpalić maszynę, a Holender opuścił boksy przed upływem narzuconego czasu.

Ustawienia na starcie dokonano na podstawie wyników z trzeciego kółka. W związku z tym ponownie z pole position startował Alonso. Obok niego ustawili się Ortola i Veijer. Kolejne pozycje zajęli Furusato, Rueda i Roulstone. Dopiero z ósmej lokaty ruszał Holgado.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na starcie Alonso ponownie utrzymał prowadzenie. Tuż za nim jechali Ortola, Veijer, Furusato i Munoz. W pierwszym zakręcie w wyniku kontaktu wywrócili się Nepa i Rueda! Ten drugi zdołał powrócić do rywalizacji. W „dziesiątce” natomiast „na deskach” wylądował Tatsuki Suzuki.

Na drugim kółku po wznowieniu Alonso został „wciągnięty” w turniej aerodynamiczny i spadł na czwarte miejsce. Na czoło stawki wyszli zespołowi partnerzy, Veijer i Furusato. Jeszcze w drugim zakręcie Alonso zdołał skontrować Ortolę i jechał trzeci. Przed upływem drugiego kółka nowym liderem został Furusato.

Na trzecim okrążeniu Alonso powrócił na czoło stawki. Za nim jechali Veijer, Munoz, Ortola i Furusato. Szóste miejsce zajmował Ryusei Yamanaka, który uzyskał najlepszy czas okrążenia. Tymczasem Holgado otrzymał karę „double-lap” za przestrzelenie zakrętu! To oznaczało duże straty punktowe dla wicelidera tabeli, który w tym momencie jechał dopiero dziewiąty!

Osiem kółek do końca. Alonso prowadził grupę sześciu zawodników, którzy walczyli o podium. Za Kolumbijczykiem jechali Veijer, Munoz, Furusato, Ortola i Yamanaka. Prawie sekundę tracił do nich siódmy Roulstone, który wyprzedzał Adriana Fernandeza, Joela Kelso, Lukę Lunettę i Holgado.

Siedem okrążeń przed metą. Nowym liderem wyścigu został Veijer. Przed Alonso na prostej start-meta wyszedł jeszcze Furusato. Kolejne pozycje zajmowali Ortola, Munoz i Yamanaka. Coraz więcej tracił Roulstone, który prowadził drugą grupę. Holgado wykonał pierwszą karę dłuższego przejazdu i w tym momencie jechał dopiero siedemnasty!

Sześć kółek do mety. Alonso ponownie wyszedł na czoło stawki. Kolumbijczyk zyskał nieco dystansu nad drugim Veijerem, który walczył o pozycję z Munozem i Furusato. Ich walkę oglądali zespołowi partnerzy, Ortola i Yamanaka. Na siódmej lokacie utrzymywał się debiutant Roulstone przed innym „rookies” Lunettą. Holgado odbył drugą karę „long-lap” i w tym momencie znajdował się poza punktami, na osiemnastej pozycji!

Pięć okrążeń przed końcem. Veijer zdołał wyprzedzić Alonso na prostej start-meta i jechał na czele. Za liderem MŚ znajdowali się Munoz, Ortola, Furusato i Yamanaka. Na siódmą lokatę wskoczył Kelso, który do czołówki tracił jednak już ponad cztery sekundy! Bardzo szybko jechał Rueda. Hiszpan po wywrotce nie miał jednak większych szans na duże punkty. Osiemnaste miejsce zajmował Holgado, który prezentował słabe tempo.

Cztery kółka do mety. Alonso ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Kolumbijczyk zyskał znaczny dystans nad Yamanaką, który blokował Furusato i Ortolę. Na szóste miejsce spadł Veijer, który wydawał się mieć jako jedyny tempo lidera tabeli! Wydawało się, że Alonso stał przed szansą ucieczki!

Trzy kółka do mety. Alonso posiadał ponad pół sekundy przewagi nad drugim Yamanaką. Japończyk obronił się na prostej przed Ortolą i Veijerem. Piątą lokatę zajmował Furusato, natomiast na koniec grupy spadł Munoz.

Dwa okrążenia przed końcem. Alonso posiadał 0,7 sekundy przewagi nad grupą pościgową. Na drugą lokatę wyszedł jednak Veijer, który miał tempo na gonitwę. Holender pobił bowiem rekord okrążenia! Za nim jechali Ortola, Yamanaka, Furusato i Munoz. Na siódmą lokatę awansował Fernandez, który tracił już ponad dziewięć sekund do czołówki! Niewiarygodne tempo liderów!

Finałowe kółko! Alonso rozpoczął ostatnie okrążenie pół sekundy przed szalejącym Veijerem! Holender pobił po raz kolejny rekord toru i zostawił w tyle kolejnych rywali. Zapowiadała się bardzo ciekawa walka!

Alonso nie dał się dogonić Veijerowi i sięgnął po piątą wygraną w sezonie! Podium dopełnił Yamanaka. Za nimi dojechali Furusato i Munoz. Na ostatnim okrążeniu, w „dwunastce”, wywrotkę zaliczył Ivan Ortola! Hiszpan zdołał się jednak zebrać, a dzięki dużej przewadze nad drugą grupą zdołał przeciąć linię mety jako szósty!

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
Pos Rider Nat Team Time
1 David Alonso COL CFMOTO Valresa Aspar Team (CFMOTO) 21m 17.796s
2 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP(Husqvarna) +0.142s
3 Ryusei Yamanaka JPN MT Helmets – MSI (KTM) +1.253s
4 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) +1.700s
5 David Munoz SPA BOE Motorsports (KTM) +5.399s
6 Ivan Ortola SPA MT Helmets – MSI (KTM) +12.556s
7 Luca Lunetta ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +13.839s
8 Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) +13.971s
9 Jacob Roulstone AUS Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +14.099s
10 Matteo Bertelle ITA Rivacold SnipersTeam (Honda) +14.106s
11 Angel Piqueras SPA Leopard Racing (Honda) +14.299s
12 Joel Kelso AUS BOE Motorsports (KTM) +14.335s
13 Riccardo Rossi ITA CIP Green Power (KTM) +16.899s
14 Daniel Holgado SPA Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +22.031s
15 Jose Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo(KTM) +22.091s
16 Nicola Carraro ITA LEVELUP – MTA (KTM) +22.122s
17 Scott Ogden GBR MLav Racing (Honda) +22.205s
18 Joel Esteban SPA CFMOTO Valresa Aspar Team (CFMOTO) +22.259s
19 Filippo Farioli ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +25.856s
20 Noah Dettwiler SWI CIP Green Power (KTM) +25.857s
21 David Almansa SPA Rivacold Snipers Team (Honda) +33.633s
22 Tatchakorn Buasri THA Honda Team Asia (Honda) +37.688s
23 Joshua Whatley GBR MLav Racing (Honda) +53.010s
24 Tatsuki Suzuki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) DNF
25 Stefano Nepa ITA LEVELUP – MTA (KTM) DNF
26 Xabi Zurutuza SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) DNF

Źródło: crash.net

AUTOR: Mefisto

Komentarze: 1

  1. Znowu sędziowie się ośmieszyli. Skoro Holgado z karą, to dlaczego nie Oliveira?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
150 zapytań w 2,084 sek