Home / MotoGP / Valentino Rossi: Dobrze, że Stoner nie pojedzie w wyścigu

Valentino Rossi: Dobrze, że Stoner nie pojedzie w wyścigu

Valentino Rossi

Valentino Rossi pojechał pierwszego dnia testów w Sepang 0,5 sek wolniej niż jego nowy kolega zespołowy Maverick Viñales. Jest zachwycony nową Yamahą, choć w kwestii zdrowia czuje się mizernie.

37-letni Valentino Rossi zakończył pierwszy dzień testów na ósmej pozycji z czasem 2:00,694 min. Podczas Grand Prix Malezji w październiku w FP3 wykręcił 2:00,102 min i zajął czwarte miejsce startowe.

Do najlepszego czasu zabrakło mu 1,014 sek, a nowy kolega zespołowy Maverick Viñales zajął trzecie miejsce i wykręcił czas 2:00,129 min i tym samym był o 0,565 sek szybszy niż dziewięciokrotny Mistrz Świata!

Rossi dodaje, że porównuje dane z tymi od Mavericka. Co rzuciło mu się w oczy? „Że jest bardzo szybki.” – wzdycha gwiazda Yamahy. „To pierwsze, co rzuciło mi się w oczy. Ale jego styl jazdy przypomina mój, szczególnie w kwestii hamowania i wchodzenia w zakręty. Lorenzo miał wyjątkowo niezwykły styl jazdy… Niezależnie od tego Maverick jest naprawdę szybki, jeździ bardzo dobrze, szczególnie w szybkich odcinkach toru. Jest mocny na hamowaniu i przy przyspieszaniu. Przekłada maszynę we właściwym momencie. Jest dobry.”

„Maverick jeździ w niektórych zakrętach bardzo podobnie do mnie. Przy przyspieszaniu Viñales jeździ normalniej, jeśli tak mogę to określić. Lorenzo jeździł dziwnie. Dla Yamahy jest lepiej, kiedy ma dwóch zawodników z podobnym sposobem jazdy. Ale dla mnie niewiele się zmienia. Lorenzo miał inne ustawienia, lecz dla Yamahy nie był do żadnym problem. Co Lorenzo robił inaczej? Inaczej hamował, inaczej wchodził w zakręty, skręcał bardzo zgrabnie, często obierał inne linie przejazdu. Jorge zawsze miał dużą prędkość w zakrętach” – wie 114-krotny zwycięzca GP.

Kliknij, aby pominąć reklamy

„Na szczęście nowa Yamaha na 2017 rok jest lepsza niż jakikolwiek motocykl wcześniej, ponieważ testowaliśmy ją już w Walencji jako prototyp. Dzisiejszy dzień był bardzo interesujący. Ponieważ dziś pierwszy raz wypróbowałem ten motocykl, na którym będzie jeździł przez cały sezon. Yamaha wykonała dobrą pracę. Japończycy zdradzili nam niespecjalnie wiele. Ale w porównaniu z listopadem znacząco poprawili motocykl. Silnik jest lepszy i od pierwszego dotknięcia manetki gazu dostarczył mi dobrych odczuć. Dużo pracowano nad elektroniką, a podwozie jest podobne. Ale we wtorek przetestujemy nowe podwozie, które zostanie zmienione po tym jak wyraziliśmy o nim swoje opinie w listopadzie. Motocykl wygląda bardzo ładnie i po raz pierwszy widzieliśmy go w niedzielę wieczorem. Bardzo mi się spodobał. Z nowym silnikiem mamy dobrą prędkość maksymalną i dobre przyspieszenie.”

Czy Rossi będzie tęsknił za skrzydełkami? „Tu w Sepang nie odczuwam żadnej dużej różnicy. Pomoc skrzydełek odczuwa się bardziej na wolnych torach, tutaj mniej. Bez skrzydełek jest trochę ciężej przy przyspieszaniu, ponieważ musisz bardziej walczyć z unoszącym się przednim kołem. Ale nie jest źle. Zastosowaliśmy skrzydełka tylko z powodu wheelies, nie z powodu stabilności na prostych. Również na prostych motocykl bez skrzydełek jeździ prosto… Motocykl w każdej płaszczyźnie sprawuje się zadowalająco. Nowa M1 jest dużo lepsza niż pierwszy prototyp. To było przyjemne zaskoczenie. Mimo to mamy dużo pracy przed nami.”

Kierowca na pół etatu, Casey Stoner zameldował się na pierwszym miejscu. Jak to skomentuje Rossi? „Tak, jest bardzo szybki. Dobrze, że nie pojedzie w wyścigu…”

„Naszym największym problemem w 2016 roku było to, że za mocno zdzieraliśmy tylną oponę. Z tego powodu na dziesięciu ostatnich okrążeniach wyścigu srodze cierpieliśmy.” – twierdzi Rossi. „Wzięliśmy to sobie to serca. Znaleźliśmy więc kilka interesujących rozwiązań.”

Rossi nie czuł się w Malezji najlepiej. „Obudziłem się wcześnie z bólem głowy. Czuję się źle… i mocno cierpiałem. Musiałem spędzić półtorej godziny w zaciemnionym pokoju hotelowym, żeby nie słyszeć żadnych hałasów. Po tym czułem się trochę lepiej. Może przeziębiłem się podczas lotu albo była to klimatyzacja… Ogólnie cały dzień minął mi nie najlepiej.”

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: Speedweek.com

AUTOR: Paweł Zglejc

Fan motocykli i wyścigów motocyklowych od 2006 roku dzięki takim zawodnikom jak Troy Bayliss, Nicky Hayden, Casey Stoner i James Toseland.

komentarzy 5

  1. Pod linkiem 'fantastyczne tempo Stonera’ narzeka na słabe osiągi Yamahy a tu chwali maszyne…

  2. Jak na niedyspozycję zdrowotną to naprawdę nieźle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
162 zapytań w 1,893 sek