Home / WMMP / Alpe Adria UEM – sztandarowa impreza już na Torze "Poznań"

Alpe Adria UEM – sztandarowa impreza już na Torze "Poznań"

Trudno nie zauważyć, jak szybko biegnie czas. Niespełna cztery lata temu (20-21 września 2008), na Torze „Poznań” – Automobilklub Wielkopolski, odbyła się przedfinałowa runda Pucharu Europy w wyścigach motocyklowych we wszystkich klasach.

Rok później poznański obiekt, gościł uczestników wyścigowych motocyklowych mistrzostw Alpe Adria UEM, czyli zawodów kwalifikacyjnych mistrzostw Europy. A w ostatni weekend lipca (27-29), na poznańskim obiekcie wyścigowym – jedynym takim w Polsce – już po raz piąty czołowi motocykliści Starego Kontynentu będą rywalizowali w kolejnych mistrzostwach Alpe Adria UEM.

Przez wiele dziesięcioleci kibice sportu motocyklowego nie mogli się doczekać imprezy dużej rangi w naszym kraju. Ale obecnie to już dobra tradycja, że fani motocykli mogą oglądać rywalizację czołowych zawodników.

– To od pewnego czasu impreza najwyższej rangi,wręcz sztandarowa, jaką możemy zrealizować na naszym torze. Do Poznania przyjadą czołowi zawodnicy z całego kontynentu, aby walczyć o punkty potrzebne do awansu do europejskiego finału, który zostanie rozegrany na torze w Albacete w Hiszpanii – mówi Jacek Molik, członek zarządu Automobilklubu Wielkopolski i jednocześnie dyrektor zbliżających się zawodów Alpe Adria UEM na Torze „Poznań”.

W poprzednich sezonach do stolicy Wielkopolski przyjeżdżało pod około 200 zawodników z wielu krajów europejskich: Austrii, Czech, Francji, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Holandii, Węgier i Włoch. W tym roku zawody w Poznaniu odbędą się dokładnie w połowie toczącego się sezonu, po pięciu rozegranych rundach. Tak więc teraz również nie zabraknie motocyklistów, którzy mają realne szanse na awans do finałowych zawodów, jakie zostaną jesienią rozegrane w Albacete.

Wśród startujących nie powinno zabraknąć m.in. Austriaka Andreasa Meklaua (w przeszłości uczestnika wyścigów mistrzostw świata), czołowego zawodnika europejskich torów, Czecha Michala Filli, który w ostatnim czasie jeździ znakomicie, Słoweńca Marko Jermana, kolekcjonującego tytuły wielu krajów, Szwajcara Gregorego Junod, czy bardzo szybkiego Bułgara Martina Choya. Szkoda, że w tym samym czasie były mistrz świata Francuz Gwen Giabbani, doskonale znany w naszym kraju, będzie startował na torze Suzuka.

Oczywiście nie można zapomnieć o czołowych, polskich motocyklistach. Ireneusz Sikora, Janusz Oskaldowicz, Waldemar Chełkowski, Hubert Tomaszewski, Mariusz Kondratowicz, Bartłomiej Wiczyński, Mateusz Korobacz, Marek Szkopek, czy Sebastian Zieliński dają gwarancję wysokiego poziomu rywalizacji w klasach Superbike, Superstock 1000 i 600,  Supersport. Niestety, w tym sezonie kontuzje doskwierają Danielowi Bukowskiemu, który z pewnością pojawi się w stolicy Wielkopolski, ale czy wystartuje?

Równocześnie na Torze „Poznań” będzie się toczyła rywalizacja w wyścigowych motocyklowych mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski. Tradycyjnie już zapewne na poznańskim torze swoje wysokie umiejętności zaprezentuje Przemysław Saleta.

W czwartek i piątek (26 o 27 lipca) odbędą się już wyścigi kwalifikacyjne i wyścigi w rywalizacji Pucharu Polski. A w sobotę i niedzielę (28 i 29 lipca) – treningi kwalifikacyjne oraz wyścigi mistrzostw Polski oraz Alpe Adria UEM. Emocji i ciekawych zdarzeń na pewno nie zabraknie.

Zapraszamy w ostatni weekend lipca na Tor „Poznań” – Automobilklub Wielkopolski.

AUTOR: TomekGP

Założyciel MotoSP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
153 zapytań w 1,668 sek