Home / WMMP / Motocyklowe Mistrzostwa Polski z nowym rekordem Toru „Poznań”!

Motocyklowe Mistrzostwa Polski z nowym rekordem Toru „Poznań”!

poznan+wmmp+czerwiec2015W dniach 27-28 czerwca na Torze „Poznań” najlepsi krajowi motocykliści rywalizowali w ramach V i VI Rundy Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski.

Pierwsze wyścigi rozegrano w sobotę w bardzo dobrych warunkach pogodowych. W klasie Rookie 600 rywalizacja już od pierwszych metrów była bardzo zacięta. Niektórzy zawodnicy tak bojowo przedzierali się do przodu że aż 6 motocykli nie przekroczyło linii mety, w tym dotychczasowy lider generalki Andrzej Kawulok. Krystian Paluch (A.Lubelski), który na Węgrzech zaliczył upadek, na Torze „Poznań” znów czuł się jak ryba w wodzie i pewnie wygrał sobotni wyścig przed doskonale jadącymi młodymi zawodnikami Patrykiem Pazerą (A.Królewski) i Kamilem Krzemieniem (A.Silesia).

W Rookie 1000 rywalizacja była nie mniej zacięta, Grzegorz Hanuszewicz (A.Wielkopolski) linię mety minął zaledwie 0.171 sekundy przed Damianem Ołdakowskim (TS Sparta Wrocław), a na mecie ze sporymi emocjami opowiadał o pojedynkach łokieć w łokieć, m.in. z Jackiem Jędrzejczykiem, który niestety nie ukończył wyścigu.. Trzeci na podium był Aleksander Kopiś (Motoklub Olsztyn) ale do liderów stracił niemal 11 sekund.

W sześćsetkach na starcie stanęło 10 zawodników, w Supersportach nadal nie było mocnych na Sebastiana Zielińskiego (Ostrowski Klub Motorowy). Przemysław Krajewski (PRO-MOTOR Świdnica) był drugi a Szymon Strankowski (A.Ostrowski) trzeci. W Stock600 dominację kontynuował Adrian Pasek (A.Rzeszowski) przed Pawłem „Rinasem” Przybylskim (A.Królewski) i Markiem Chłopkowskim (A.Wielkopolski).

W łączonym wyścigu Superbike i Superstock 1000, który od lat cieszy się największym zainteresowaniem kibiców, już na starcie doszło do dramatu jednego z faworytów. Michał Filla popełnił falstart, za co otrzymał karę przejazdu przez depot. Jak to w sporcie niepowodzenie jednego daje szanse drugiemu. Marcin Walkowiak (Motosport Castrol Team Toruń) pewnie wygrał w klasie STK1000 dając wiele radości licznie przybyłym do Poznania kibicom marki Ducati. Filla po pechowym starcie ostatecznie zajął drugie miejsce. Marek Szkopek (A.Polski) odczuwający jeszcze skutki kontuzji odniesionej na Węgrzech z zaciśniętymi zębami uzupełnił podium zdobywając cenne punkty do generalki. W Superbike’ach Paweł Szkopek (A.Polski) pewnie triumfował przed Irkiem Sikorą (AMK Gliwice) i Danielem Bukowskim (A.Wielkopolski).

W niedzielę po nocnym oberwaniu chmury od rana warunki nie były najlepsze, ale w ciągu dnia pogoda była co raz bardziej łaskawa dla jednośladów.

Jeszcze przed wyścigami, cały świat wyścigów motocyklowych zebrał się na linii start meta Toru „Poznań” by wykonać wspólne zdjęcie z pozdrowieniami dla Janusza „Profesora” Oskaldowicza, który wraca do zdrowia po ciężkim wypadku na węgierskim torze Panonia Ring. „Jasiu czekamy na Ciebie” to jedno z wielu haseł sympatii i wsparcia jakie padały na poznańskim paddocku. Mamy nadzieję, że Janusz szybko wróci do zdrowia i znów zobaczymy go na poznańskim autodromie.

Kliknij, aby pominąć reklamy

W Rookie 600 prowadzenie po starcie objął Patryk Pazera przed Grzegorzem Jakóbkiem i Krystianem Paluchem, który po przygodzie na tzw. „dużej patelni” na 3cim okrążeniu spadł aż na 12 miejsce. Czasu i okrążeń szaleńczego pościgu starczyło na zajęcie 6 miejsca. Jakóbek cały czas atakował Pazerę, w pewnym momencie doszło nawet do kontaktu, ale obaj szczęśliwie dojechali do mety. Pazera przez Jakóbkiem. Podium uzupełnił Andrzej Kawulok. Taka kolejność na mecie sprawiła, że w klasyfikacji generalnej niemal na półmetku zmagań zrobiło się bardzo ciasno. Paluch nadal jest liderem (86 pkt.), ale Jakóbek ma zaledwie 1 pkt, a Patryk Pazera 2 pkt. starty.

Wyścig Rookie 1000 to zacięta walka od pierwszych metrów Toru „Poznań”. Po pierwszym okrążeniu prowadził Aleksander Kopiś, przed Grzegorzem Hanuszewiczem, i Jarosławem Witkiewiczem. Kilkaset metrów później drugi był już Damian Ołdakowski. Ostatecznie po dziesięciu okrążeniach zwycięzcą został rewelacyjnie jadący Damian Ołdakowski (TS Sparta Wrocław) przed Kopisiem (Motoklub Olsztyn) i Kamilem Barańskim (A.Wielkopolski). Zwycięstwo Ołdakowskiego dało mu prowadzenie w generalce 89 pkt, przed Hanuszewiczem 86 pkt.

W klasie Supersport Sebastian Zieliński tradycyjnie już zdominował wyścig prowadząc niezagrożenie od startu do mety. W Stock600 dominatorem jest Adrian Pasek, który wprawdzie powalczył na torze ale z Szymonem Strankowskim z klasy Supersport, który starał się gonić Zielińskiego. Za ich plecami Cabala ścierał się z Klocem, mimo wywrotki „pod dębami” Cabala wsiadł na motor i dowiózł do mety trzecie miejsce, Kloc źle oszacował zużycie paliwa i z pustym bakiem nie dotarł do mety.
W generalce Supersportów  Zieliński ma 140 pkt, co daje mu 20 pkt przewagi nad Strankowskim. W Stockach600 Adrian Pasek ze 139 pkt. prowadzi nad Pawłem Przybylskim – 117 pkt. i Markiem Chłopkowskim 102 pkt.

Niedzielny wyścig Superbików i Stocków 1000 to ściganie na światowym poziomie, które kibice chcieliby zawsze oglądać. W Superbikeach Paweł Szkopek z Irkiem Sikorą przez cały wyścig zamieniali się pozycjami, do widowiskowej walki na torze włączał się jadący podobnie wyśrubowanym tempem w Stockach 1000 Michał Filla. Ostatecznie w królewskich Superbikeach wygrał Irek Sikora przed Pawłem Szkopkiem i Danielem Bukowskim. Paweł Szkopek na pocieszenie wykręcił najlepszy czas okrążenia 1m32.985 stanowiący nowy rekord Toru „Poznań” i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji sezonu ze 148 pkt., Sikora traci 5 pkt. a Bukowski 49 pkt.

Po sobotnim niepowodzeniu Filla w niedzielę nie dał szans rywalom, Walkowiak po problemach ze zmianą biegów nie mógł włączyć się do walki o podium. Bartek Wiczyński zajął drugie miejsce a „mikro” Szkopek stanął na najniższym stopniu podium. W generalce Filla zrównał się punktami z Markiem Szkopkiem, więc w pozostałych do końca sezonu wyścigach zapowiada się bardzo wyrównana rywalizacja.

Kolejna runda Mistrzostw Polski odbędzie się w czeskim Moście, ale już za 2 miesiące, w weekend 22-23 sierpnia, motocykliści powrócą do Poznania by walczyć o kolejne punkty Mistrzostw i Pucharu Polski.

Wyniki

AUTOR: Thom@s

Założyciel MotoGP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
138 zapytań w 1,421 sek