Home / WSBK / World Superbike: Motocykliści na start

World Superbike: Motocykliści na start

Motocykliści mistrzostw świata produkcyjnych klas Superbike i Supersport zakończyli we wtorek oficjalne testy na australijskim torze Phillip Island, na którym w najbliższy weekend wystartują w wyścigach pierwszej rundy sezonu 2012. 

W większej kategorii, Superbike, o mistrzowskie laury walczyć będzie duet holenderskiej ekipy Honda World Superbike Team; Irlandczyk Jonathan Rea oraz debiutujący w serii Japończyk, Hiroshi Aoyama. Obaj dosiądą tegorocznej wersji modelu Honda CBR1000RR, świętującego w tym roku swoje dwudziestolecie.

Rea i Aoyama nie tylko zaprezentowali już w tym tygodniu nowe, tegoroczne barwy swojego wyścigowego motocykla, nawiązujące do malowania rocznicowej, drogowej wersji modelu Fireblade, ale wzięli również udział w oficjalnych, dwudniowych testach na torze Phillip Island. Irlandczyk narzucił w ich trakcie imponujące tempo, kończąc ostatnie przygotowania do sezonu ze świetnym, czwartym czasem.

„Podczas testów nie skupialiśmy się na czasach okrążeń, a na pracy nad ustawieniami wyścigowymi – powiedział Rea. – Dobrze jest jednak być w czołówce, szczególnie na torze, który swoją charakterystyką faworyzuje motocykle dwucylindrowe. Poprawiliśmy zawieszenie i elektronikę, dzięki czemu wyprzedzanie i wejścia w zakręty będą łatwiejsze, a dzięki smuklejszym owiewkom uzyskaliśmy trzecią prędkość maksymalną na prostej.” 

Były mistrz świata klasy 250ccm, Hiroshi Aoyama, który wciąż uczy się nowej kategorii po dwóch latach spędzonych w MotoGP, zakończył testy z 14 wynikiem w stawce 23 zawodników. Bardziej niż na czasach okrążeń, Japończyk skupiał się jednak na zmianie swojego stylu jazdy oraz testowaniu nowych części, które zespół otrzymał na sezon 2012. Doskonale znając tor z serii Grand Prix, Aoyama liczy na udany weekend wyścigowy.

Te dwa dni wiele mnie nauczyły – dodał Hiro. – Przede wszystkim tego, że World Superbike to bardzo trudne mistrzostwa! Wciąż wiele się uczę i choć brakuje mi jeszcze nieco do czołówki, wiem, gdzie mogę się poprawić i potrzebuję jedynie więcej czasu oraz doświadczenia.” 

Dwudniowe testy klasy Supersport z najlepszym czasem zakończył faworyt lokalnej publiczności, Broc Parkes, ścigający się w barwach Ten Kate Racing Products Honda. „Jestem bardzo zadowolony, ponieważ nie jeździłem na motocyklu od czterech miesięcy! – przyznał Australijczyk.

W ścisłej czołówce, ostatecznie na czwartej pozycji, znalazł się także trzeci w Australii rok temu Brytyjczyk Sam Lowes, reprezentujący lubelski zespół Bogdanka PTR Honda. 21-latek był minimalnie szybszy od debiutującego w World Supersport Francuza Julesa Cluzela (PTR Honda), do niedawna zawodnika MŚ Moto2. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześciu motocyklistów dosiadających modelu Honda CBR600RR, w tym jedyny Polak w stawce, Paweł Szkopek.

Pierwsza z czternastu rund MŚ odbędzie się tradycyjnie na torze Phillip Island już w najbliższy weekend. W niedzielę zawodników klasy World Superbike czekają dwa wyścigi, odpowiednio o 2:00 i 5:30 rano czasu polskiego, zaś motocyklistów kategorii Supersport jedno starcie, o godzinie 3:15.

Informacja prasowa: Honda Poland

AUTOR: TomekGP

Założyciel MotoSP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Komentarze: 1

  1. Paweł #team gixxer

    kurde ;D to już w ten weekend nie mogę się już doczekać masakra DeRosa 35

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
167 zapytań w 1,565 sek