Home / Slider / Zmarł Michael Czysz

Zmarł Michael Czysz

Michael-Czysz-MotoCzysz-01

Konstruktor oraz kierowca wyścigowy, Michael Czysz zmarł 7 maja w Portland po długiej i wyczerpującej walce z rakiem

Świat dowiedział się o chorobie Czysza w 2013 roku kiedy ogłosił, że nie będzie mógł towarzyszyć swojemu zespołowi podczas TT na Wyspie Man aby skupić się na walce z chorobą.

Michael-Czysz-with-MotoCzysz-C1

Motocykl Czysz E1pc zwyciężał w klasie TT Zero przez cztery kolejne lata. W 2010 roku pierwsze zwycięstwo odniósł Amerykanin Mark Miller a w trzech kolejnych latach tryumfował Michael Rutter.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Osiągnięcia Czysza i jego maszyny, jego determinacja były inspiracją dla reżysera Marka Neale który stworzył w 2011 roku film dokumentalny pt. „Charge”.

W 2010 roku Michael Czysz osobiście dosiadł swojego motocykla i wygrał wyścig FIM e-power International Race na torze Laguna Seca.

laguna_front_straight_2-640x359

E1pc był pochodną motocykla C1 Motoczysz który był projektowany do MotoGP i wyróżniał się wzdłużnie montowanym, 4’cylindrowym silnikiem oraz niekonwencjonalnym przednim zawieszeniem opatentowanym przez Czysza.

Projekt upadł, gdy MotoGP przeszło z silników 990ccm na 800ccm. O motocyklu C1 więcej można przeczytać w tym artykule.

Ride In Peace.

michael-czysz-motoczysz-c1-track

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Olek

komentarze 2

  1. RIP. Szkoda że z MotoGP nie wyszło.

  2. Nie wiedziałem, że miał problemy zdrowotne, ostatni raz słyszałem o nim przy okazji właśnie elektrycznych moto w TT, kiedy wszystko raczkowało. Szkoda, tylko 52 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
144 zapytań w 1,244 sek