Home / Artykuły / Czym kierować się przy wyborze używanego samochodu?

Czym kierować się przy wyborze używanego samochodu?

Używane samochody od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony naszych rodaków. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się właśnie na nabycie pojazdu z drugiej ręki. Powodów jest wiele, ale wśród najczęstszych należy wymienić oczywiście względy finansowe. Osoby poszukujące auta bardzo często zastanawiają się nad tym, o czym należy pamiętać przy zakupie takiego pojazdu. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce!

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego samochodu prosto z salonu. Wiele osób wybiera używane pojazdy z czysto pragmatycznego powodu, a mianowicie dlatego, że podoba im się konkretny model, ale niestety nie jest już produkowany. Chcąc nie chcąc, jedyną możliwością pozostaje więc rynek wtórny. Niezależnie od okoliczności i motywacji, kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie, nabycie konkretnej wiedzy, a niejednokrotnie także doświadczenie, które przychodzi wraz z metodą prób i błędów.

Jak i gdzie szukać używanych samochodów?

Jeszcze kilka lat temu popularnością cieszyły się różnego rodzaju komisy samochodowe, obecnie sprzedawcy idą z duchem czasu i umieszczają swoje oferty w internecie, w tym przede wszystkim na Allegro. Znajdziemy tam zarówno nowe, jak i właśnie używane auta, a każdego dnia pojawiają się tysiące nowych ofert. Ważne, aby z treści ogłoszenia wynikało jak najwięcej, a informacje związane ze stanem pojazdu i jego parametrami technicznymi były jak najbardziej szczegółowe. Jeśli jakaś oferta będzie dla nas atrakcyjna, nie warto zwlekać, ponieważ działa tutaj zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. W takiej sytuacji można skontaktować się ze sprzedającym i dopytać o szczegóły, w tym o historię pojazdu, a także to, jakie naprawy przeszedł. Koniec końców nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić się na oględziny pojazdu na żywo.

Stan techniczny pojazdu – na co zwrócić uwagę?

W przypadku bezpośredniego kontaktu ze sprzedającym, warto zapytać m.in. o to, co jest powodem, że zamierza pozbyć się samochodu. Oglądając pojazd, zwróćmy uwagę na każdy detal, a najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc znajomego mechanika. Sprawdzenie stanu technicznego to podstawa, dlatego dokładnie sprawdźmy, co kryje się pod maską, w tym w szczególności kondycję i ogólny stan silnika. Naszą czujność powinny zwrócić zarówno różnego rodzaju plamy, które mogą świadczyć o wycieku płynów czy olejów, jak i zbyt czyste elementy wyposażenia. Te drugie mogą oznaczać, że właściciel chce ukryć przed nami występujące nieszczelności. Ponadto, należy sprawdzić stan opon, a więc to, czy nie są zużyte albo popękane. Nie bez znaczenia jest także ogólny wygląd pojazdu, w tym to, na ile jest zadbany, czy widać ślady wieloletniej eksploatacji, na ile odświeżone jest wnętrze itp. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, nie pozostaje nic innego, jak odbyć próbną jazdę i przetestować możliwości pojazdu.

Pierwsze wrażenie i jazda próbna

Niezależnie od tego, czy chodzi o tak popularne pojazdy jak Peugeot 5008, Volkswagen Golf 5, Renault Scenic, czy inne, bardziej niszowe modele, procedura przy wyborze samochodu używanego jest zawsze niemal taka sama. Jazda próbna jest jej zwieńczeniem i momentem, w którym można przekonać się, czy auto spełnia nasze standardy. Warto skupić się na pracy silnika, a więc tym, czy działa on płynnie, bez dziwnych odgłosów, które mogłyby świadczyć np. o kłopotach z rozrusznikiem. Nie można pominąć także tak istotnych aspektów jak funkcjonowanie sprzęgła, pedałów, skrzyni biegów, świateł itp. Jak więc widzimy, wybór używanego samochodu nie jest prostym zadaniem, ale warto zadbać o każdy szczegół, ponieważ wówczas minimalizujemy ryzyko podjęcia złej decyzji.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
142 zapytań w 1,293 sek