Home / Artykuły / Miller i Vinales walczą o napisanie historii MotoGP. 10 ciekawostek przed GP Francji

Francesco Bagnaia wygrał sobotnie kwalifikacje MotoGP do wyścigu o GP Francji. Zapraszamy do przeczytania kilku ciekawostek już po sobotnim Sprincie, w którym zwyciężył Jorge Martin.

1 – Zeszłoroczny zwycięzca kwalifikacji, lider klasyfikacji generalnej Francesco Bagnaia (Ducati) zakwalifikował się na pierwsze miejsce startowe po raz trzynasty w karierze w MotoGP (dwudziesty w ogóle w wyścigach grand prix). Z dwunastu poprzednich pole position aż osiem razy stanął na podium (w tym pięć razy na najwyższym stopniu). Po zajęciu trzeciego miejsca w Sprincie, teraz będzie dążył do zdobycia trzeciej wygranej w sezonie (obok Portugalii i Hiszpanii).

2 – Po powrocie po kontuzji prawej ręki, Marc Marquez (Honda) zakwalifikował się na drugie miejsce startowe, co jest drugim razem, gdy znalazł się w pierwszym rzędzie startu w tym sezonie, obok Portugalii, kiedy zdobył pole position. Zajął piąte miejsce w Sprincie, a teraz będzie dążył do zwycięstwa w grand prix po raz pierwszy od Emilia-Romania 2021 (567 dni temu).

3 – Luca Marini (VR46 Ducati) zakwalifikował się na trzecie miejsce, co jest już piątym razem, kiedy znalazł się w czołowej trójce, za każdym razem na trzeciej pozycji. Zajął czwarte miejsce w Sprincie, a w niedzielę będzie dążył do drugiego podium w MotoGP w tym roku, obok Argentyny. Z Bagnaią i Marinim to już 45. z rzędu wyścig, w którym przynajmniej jeden zawodnik Ducati kwalifikuje się do pierwszej trójki.

4 – Zwycięzca z 2021 roku (z Ducati) na Le Mans, Jack Miller (KTM), zakwalifikował się na czwarte miejsce, co jest najlepszym wynikiem KTM w kwalifikacjach do MotoGP na tym torze. Wypadł z trasy w Sprincie, ale w niedzielę ma szansę napisać historię w MotoGP, wygrywając grand prix z trzema różnymi producentami motocykli (po zwycięstwach z Hondą i Ducati).

5 – Jorge Martin (Pramac Ducati) zakwalifikował się na piąte miejsce, co jest już trzecim razem, kiedy znalazł się w czołowej piątce w tym sezonie. Wygrał Sprint, stając się trzecim różnym zwycięzcą Sprintu w tym roku obok Bagnai i Bindera. To pierwszy raz, kiedy zdobył punkty na Le Mans w wyścigach grand prix. Będzie dążył do drugiego zwycięstwa w MotoGP, obok Styrii w 2021 roku.

6- Maverick Viñales (Aprilia) zakwalifikował się na szóstej pozycji, co jest dla niego drugim najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w tym sezonie, po tym jak w Argentynie zakwalifikował się na piątej pozycji. W sprincie zdobył jeden punkt, kończąc na dziewiątej pozycji, ale, podobnie jak Miller, ma szansę na zapisanie się w historii MotoGP, wygrywając wyścig z trzecim producentem motocykli (po zwycięstwach z Suzuki i Yamaha). Viñales mógłby także zdobyć trzecie podium w Le Mans, na trzecim motocyklu – wcześniej wygrywał z Yamaha w 2017 roku i zdobył podium z Suzuki w 2016 roku.

7 – Johann Zarco (Pramac Ducati) zakwalifikował się na dziewiątej pozycji i po raz drugi z rzędu startuje z dziewiątej pozycji w Le Mans (w ubiegłym roku zakwalifikował się na szóstej pozycji, ale został ukarany). W sprincie zajął szóste miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w sprincie w tym sezonie, ale wciąż czeka na swoje pierwsze zwycięstwo w MotoGP. Jeśli wygra w Le Mans, będzie pierwszym francuskim zawodnikiem, który zwyciężył na rodzimej ziemi w klasie królewskiej od czasów Pierre’a Monnereta w 1954 roku i drugim w historii.

8 – Brad Binder (KTM) jest obecnie drugi w mistrzostwach (23 punkty za Bagnaią) i zakwalifikował się na dziesiątej pozycji, co jest dla niego drugim najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w tym sezonie po Hiszpanii, gdzie zajął czwartą pozycję. W sprincie zajął drugie miejsce. Teraz będzie dążył do swojego trzeciego zwycięstwa w MotoGP po Czechach w 2020 roku i Austrii w 2021 roku. W Jerez przegrał o 0,221 sekundy.

9 – Aleix Espargaro (Aprilia) zakwalifikował się na jedenastej pozycji, co jest dla niego drugim najgorszym wynikiem kwalifikacyjnym w tym sezonie po Portugalii, gdzie zajął dwunaste miejsce. W sprincie zajął ósme miejsce i teraz dąży do zdobycia podium po raz pierwszy od Aragonii w zeszłym roku (trzecie miejsce) i do zdobycia swojego drugiego zwycięstwa po Argentynie w zeszłym roku. Jeśli więcej niż jeden motocykl Aprilia zajmie miejsce na podium w niedzielę, będzie to po raz pierwszy w historii klasy królewskiej.

10 – Fabio Quartararo (Yamaha) po raz siódmy znalazł się w Q1 od kiedy przeszedł do MotoGP w 2019 roku, a po raz trzeci w tym roku, razem z Argentyną i Hiszpanią. Po raz trzeci również nie zakwalifikował się do Q2, podobnie jak w Emilia-Romanii w 2021 roku i ostatnio w Hiszpanii. Uzyskał 13. miejsce w kwalifikacjach, co jest jego najgorszym wynikiem w klasie w Le Mans, i wypadł w Sprincie. Jeśli wygrałby, byłoby to jego pierwsze zwycięstwo w grand prix od Niemiec w zeszłym roku. Także jak Zarco, mógłby stać się drugim francuskim kierowcą, który wygrał w klasie królewskiej na własnym terenie.

Źródło: motogp.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.