Home / Artykuły / Motocyklem za granicę – o czym warto pamiętać?

Motocyklem za granicę – o czym warto pamiętać?

Motocykl, jak każdy inny pojazd mechaniczny jest podatny na uszkodzenia. Niemniej jednak, jeśli dobrze zadbamy o niego przed naszą trasą, zminimalizujemy do minimum ryzyko jego uszkodzenia w trakcie jazdy. Warto więc zawczasu pomyśleć o tym, co możemy zmienić, aby nasza podróż była zadowalająca. Jak okazuje się, wyjazd za granicę wcale nie jest tak łatwy, jakby mogło się nam wydawać. Szczególnie w momencie, w którym decydujemy się na podróż motocyklem!

Dobrze, od czego zaczynamy?

Swoją przygodę motocyklową za granicą warto zacząć od dokładnego planowania trasy. Jeśli naszym kierunkiem jest Europa, warto zawczasu poznać naszą trasę. Takową, łatwo zaplanujemy pod adresem internetowym https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/, gdzie znajduje się dostęp do ciekawych informacji i danych, które pomogą nam skutecznie zaplanować naszą trasę motocyklem. Warto poznać różne drogi, zjazdy i skręty po to, aby w tracie jazdy móc obrazowo skojarzyć wszystkie miejsca, w które możemy opcjonalnie zjechać, jeśli na trasie zdarzy się coś nieoczekiwanego. Jak wiadomo, drogi szybkiego ruchu potrafią strać w korkach przez wypadki, czy inne wydarzenia.

Kolejnym aspektem jest oczywiście przypilnowanie stanu technicznego naszego jednośladu. Podstawowym elementem jest kontrola płynów takich jak płyn chłodniczy, płyn hamulcowy i oczywiście płyn samego silnika. Wszystko po to, aby nie zabrakło nam płynu w momencie, w którym do najbliższej stacji jest daleko. Dodatkowo, niektóre płyny nie są łatwo dostępne, bądź są po prostu drogie. Dodatkowo, nie zabierzemy ich ze sobą, ponieważ nasz ekwipunek na jednośladzie będzie ograniczony do minimum.

Aby upewnić się, że stan naszego jednośladu jest odpowiedni, powinniśmy sprawdzić aktualny stan akumulatora, klocków hamulcowych, łańcucha, czy świec. Wszystko po to, aby nasz jednoślad nie zaskoczył nas podczas drugiej podróży, w której będzie eksploatowany bardziej, niż dotychczas. Pamiętajmy także o sprawdzeniu stanu naszych opon, ponieważ one również, potrafią zawodzić na trasie. Nigdy nie wyjeżdżajmy na slickach, ponieważ może to doprowadzić do nieoczekiwanych i drogich sytuacji, których możemy łatwo uniknąć, wymieniając opony na świeższe.

Jeśli natomiast sami nie jesteśmy w stanie dobrze zdiagnozować naszego jednośladu, oddajmy go po prostu do mechanika, aby ten wykonał przegląd i serwis, który wykonuje się często przed startem sezonu. Jeśli taki jest wykonany, możemy ruszać w trasę bez większych obaw.

Pamiętajmy także o rzeczach, które musimy mieć ze sobą. Jadąc jednośladem powinniśmy być wyposażeni między innymi w apteczkę czy kamizelkę odblaskową. Dobrze zabrać także ze sobą zestaw kluczy i bezpieczników, jeśli to tylko jest możliwe. Wyjazd za granicę motocyklem warto jest również wyposażyć w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zwaną potocznie EKUZ, dzięki której, łatwiej będzie nam korzystać z usług medycznych za granicą.

Jako że ubezpieczenie OC jest wymagane w każdym kraju unijnym, takie powinniśmy mieć ze sobą. W Polsce nie jest ono wymagane, jednak większość krajów wymaga posiadania go w formie oficjalnej, jako dokument. Szczególnie w momencie, w którym znajdziemy się jako obcokrajowiec, w trakcie kontroli.

Chcesz wiedzieć więcej na temat autostrad?

Jeśli szykujesz się na podróż własnym motocyklem i chcesz wiedzieć więcej, na temat autostrad, rzeczowe informacje o autostradach znajdziesz na https://autostrady.com.pl/, czyli na serwisie internetowym, który skupia się na tematyce autostrad polskich i zagranicznych. Jest to świetne miejsce, które zawiera wiele aktualnych i rzetelnych informacji, także można na nim polegać, pod względem merytorycznym. Polecamy!

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Komentarze: 1

  1. Napewno nie można zapomnieć o euro/franku bo złotówkami nie zapłacimy !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
149 zapytań w 1,061 sek