Home / Artykuły / Rekord 17 zwycięzców na starcie! 10 ciekawostek przed GP Hiszpanii

Rekord 17 zwycięzców na starcie! 10 ciekawostek przed GP Hiszpanii

Już w niedzielę o 14:00 rozegrany zostanie wyścig o GP Hiszpanii na torze w Jerez. Tradycyjnie, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma interesującymi statystykami przed rundą w Hiszpanii.

[adss]

1. Marc Marquez zdobył pole position po raz pierwszy od czasu dołączenia do Gresini Ducati w tym roku. Jest to pierwsze pole Marqueza od Portugalii zeszłego roku (399 dni temu) i jego 93. w karierze GP.
  2. Marco Bezzecchi zajął drugie miejsce w kwalifikacjach po raz pierwszy od czasu zdobycia pole position w Indiach w zeszłym roku, kiedy wygrał swój ostatni wyścig grand prix.
  3. Na GP Hiszpanii ustanowiony zostanie nowy rekord 17 zwycięzców klasy królewskiej, stojących razem na jednej linii startowej.
  4. Jorge Martin (Pramac Ducati ) zakwalifikował się na trzecim miejscu po raz trzeci w tym roku, obok GP Kataru i GP Portugalii. Wygrał Sprint (jego 11. zwycięstwo w sprincie) i jest jedynym zawodnikiem, który stanął na podium w czterech pierwszych sprintach 2024 roku.
  5. Martin teraz ma na celu zdobycie swojego siódmego zwycięstwa w wyścigu MotoGP i wyrównanie osiągnięcia Lorisa Capirossiego na czwartym miejscu na liście zawodników Ducati w MotoGP z największą liczbą wygranych.
  6. Zawodnicy Aprilii oraz KTM/GasGas będą dążyć do zapewnienia swojej marce pierwszego zwycięstwa w Jerez. Jak dotąd, najlepszym wynikiem Aprilii tutaj jest P3, podczas gdy dla KTM/GasGas jest to P2.
  7. Obrońca tytułu Francesco Bagnaia zakwalifikował się na siódmym miejscu, co oznacza, że ​​nie udało mu się jeszcze zdobyć pole position w 2024 roku. Ostatnim razem, kiedy nie zakwalifikował się w pierwszej trójce przez cztery kolejne wyścigi, było w 2021 roku od GP Kataru do GP Francji. Nie ukończył Sprintu po kolizji.
  8. To 64. grand prix z rzędu z Ducati w pierwszej trójce w kwalifikacjach. Po raz pierwszy jest osiem Ducati w pierwszej dziewiątce w kwalifikacjach. Jeśli Ducati stanie na podium, przedłużą swoje osiągnięcie do 50 kolejnych wyścigów grand prix z co najmniej jednym zawodnikiem na podium, stając się czwartym różnym producentem, który osiągnął ten kamień milowy w klasie królewskiej, obok Hondy, Suzuki i Yamahy.
  9. Debiutant Pedro Acosta (GASGAS Tech3) zajął drugie miejsce w sprincie (jego debiutanckie podium w sprincie) i w wieku zaledwie 19 lat i 339 dni, będzie dążył do zostania najmłodszym zawodnikiem, który zwyciężył w klasie królewskiej, próbując odebrać rekord Marcowi Marquezowi (20 lat i 63 dni w Austin w 2013 roku).
  10. Zwycięzca poprzedniego wyścigu GP w Austin z pole position, Maverick Viñales, zakwalifikował się na 11. miejscu, co jest jego najgorszym wynikiem kwalifikacji od czasu kwalifikacji na 13. miejscu w GP Niemiec w zeszłym roku. Wypadł ze Sprintu, ale teraz będzie dążył do wygrania dwóch kolejnych wyścigów MotoGP po raz pierwszy od początkowych dwóch wyścigów w 2017 roku.

Źródło: motogp.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.