Dziś kolejna część artykułu, który ma na celu przybliżyć przepisy panujące w serii MotoGP. Tym razem przedstawiamy zasady poszczególnych flag i świateł, które to towarzyszą każdemu wyścigowemu weekendowi Motocyklowych Mistrzostw Świata. Zapraszamy do leDziś kolejna część artykułu, który ma na celu przybliżyć przepisy panujące w serii MotoGP. Tym razem przedstawiamy zasady poszczególnych flag i świateł, które to towarzyszą każdemu wyścigowemu weekendowi Motocyklowych Mistrzostw Świata. Zapraszamy do lektury.
Podczas Grand Prix flagi i światła używane są po to, by powiadamiać lub upomnieć zawodników, przekazując im decydujące Informacje na temat wyścigu.
Flagi są pokazywane przez wirażowych w różnych miejscach toru i zawodnicy zawsze muszą być świadomi tych informacji, które są im pokazywane. Może zdarzyć się sytuacja, że „marszal” będzie machać flagą lub nie. To może zmienić znaczenie informacji, które poszczególni wirażowi chcą przekazać zawodnikowi.
Ignorowanie instrukcji flagowych przez zawodnika, może skończyć się różnymi karami w zależności od „wykroczenia”. Mogą to być ostrzeżenia po karę pieniężną, przejazd przez boksy (więcej w Kluczowych Regułach – już jutro), zmianę pozycji w wyścigu (patrz reguły żółtej flagi poniżej), karę czasową czy też dyskwalifikację, odjęcie punktów w Mistrzostwach, zawieszenie lub nawet wykluczenie.
Czarna flaga:
Dyskwalifikacja. Pokazana nieruchomo wraz z tabliczką obok, na której znajduje się numer zawodnika. Oznacza, że jeździec ten musi zjechać do boksu na końcu aktualnego okrążenia i nie może już wznowić jazdy. Ta flaga zostanie wywieszona dopiero wtedy, gdy zespół danego zawodnika został już o tym powiadomiony. Zlekceważenie tegoż przepisu może skutkować: karą finansową, dyskwalifikacją, cofnięciem punktów z Mistrzostw, zawieszeniem.
Czarna flaga z pomarańczowym okręgiem:
Pokazana nieruchomo wraz z tabliczką obok, na której znajduje się numer zawodnika oznacza, że motocykl danego jeźdźca uległ awarii, co może skutkować niebezpieczeństwem dla jego samego i/lub innych zawodników. Musi on natychmiast opuścić tor. Zlekceważenie tegoż „przepisu” może skutkować, podobnie jak w przypadku czarnej flagi: karą finansową, dyskwalifikacją, cofnięciem punktów z Mistrzostw, zawieszeniem.
Biała flaga:
Podczas gdy wirażowy macha flagą, oznacza to, że zawodnicy mogą zmienić motocykl. Dyrektor Wyścigów pozwala wywiesić biała flagę tylko wtedy, gdy tor jest dostatecznie mokry, by jeźdźcy mogli zmienić maszyny. Jednak dzieje się to tylko wtedy, gdy wyścig przed startem został ogłoszony jako „suchy”. W Kluczowych Regułach więcej na ten temat.
Kiedy wywieszona jest biała flaga wraz z żółtą oznacza to, że samochód bezpieczeństwa znajduje się na torze. Istnieje wtedy kategoryczny zakaz wyprzedzania innych zawodników. Wyprzedzanie tegoż samochodu jest dozwolone.
Żółta flaga z czerwonymi paskami:
W danej części toru, w której jest pokazywana flaga, znajduje się rozlana substancja, ale nie deszcz. Flaga ta musi być pokazywana przez wirażowego nieruchomo.
Biała flaga z dwiema czerwonymi prostymi biegnącymi po przekątnych:
Deszcz w danej części toru. Flaga musi być pokazywana przez wirażowego nieruchomo.
Żółta flaga z czerwonymi paskami oraz biała flaga z dwiema czerwonymi prostymi biegnącymi po przekątnych:
Deszcz w danej części toru. Flagi muszą być pokazywane przez wirażowego nieruchomo. Połączenie tych flag zwyczajnie informuje zawodnika, że tor jest mokry.
Niebieska flaga:
Wirażowy, który macha tą flagą informuje zawodnika, że jadą za nim szybsi zawodnicy, którym musi ustąpić miejsca by go wyprzedzili.
Podczas sesji treningowych zawodnik stopniowo zwalnia i pozwala jadącym za nim go wyprzedzić. Podczas wyścigu oznacza ona, że dany jeździec, któremu ta flaga jest pokazywana, jest dublowany i jak najszybciej musi przepuścić tych, którzy jadą za nim.
Podczas gdy zawodnik opuszcza pit-lane zostaje mu pokazana niebieska flaga, aby wiedział, że na linii start/meta przejeżdża zawodnik, któremu może on utrudnić przejazd, wyjeżdżając zbyt mocno do zewnętrznej toru.
Zlekceważenie tegoż „przepisu” może skutkować: karą finansową, dyskwalifikacją, cofnięciem punktów z Mistrzostw.
Flaga „szachownica” oraz biała flaga:
Flaga ta jest pokazywana na koniec treningów lub wyścigu. Zwycięzca wyścigu jako pierwszy widzi szachownicę na mecie.
Żółta flaga:
Gdy wirażowi ją macha, w każdym rzędzie na linii start/meta oznacza to, że start wyścigu jest opóźniony.
Żółta flaga, którą marszal macha na torze oznacza, że przed zawodnikiem jest jakieś niebezpieczeństwo, np. wypadek. Musi on też być przygotowany, że będzie musiał zwolnić lub się zatrzymać. Wyprzedzanie jest zabronione aż do miejsca, w którym jest wywieszona zielona flaga (patrz niżej).
Złamanie tej reguły podczas sesji treningowych czy kwalifikacji oznacza, że czas uzyskany przez zawodnika na tym okrążeniu zostaje nie zaliczony. W przypadku gdy zawodnik zlekceważy flagę podczas wyścigu, musi on natychmiast wrócić na pozycję przed wyprzedzaniem. O karze najpierw zostanie poinformowany zespół a następnie zostanie wywieszona tablica z numerem danego zawodnika na końcu okrążenia. Jeżeli jeździec podczas trzech kolejnych okrążeń nie wróci na swoją pozycję przed wyprzedzeniem, zostanie ukarany.
W przypadku gdy natychmiast po „wykroczeniu” zawodnik zorientuje się, podniesie rękę i da się wyprzedzić zawodnikom, których wcześniej wyminął nieprzepisowo (w czasie, gdy była żółta flaga), nie zostanie ukarany.
Podczas ostatniego okrążenia inspekcyjnego, wirażowi muszą machać tą flagą dokładnie w tych miejscach gdzie umiejscowieni byli podczas treningów wolnych, rozgrzewki i wyścigów.
Czerwone światło i czerwona flaga:
Kiedy wyścig, sesja treningowa lub kwalifikacyjna jest przerwana, na każdym „stanowisku” wirażowych, musi być wywieszona czerwona flaga, którą marszal będzie machać a wokół toru muszą być zapalone czerwone światła. Zawodnicy powoli muszą wrócić do boksów. Kiedy wyjazd z pit-lane będzie zamknięty, również będzie włączone to światło, a flaga musi być trzymana nieruchomo. W tym czasie jeźdźcom nie wolno opuszczać boksów.
Czerwone światło:
Początek wyścigu. Zwykle czerwone światła świecą na linii start/meta od dwóch do pięciu sekund przed startem.
Zielona flaga:
Tor jest czysty. Zielona flaga musi zostać wywieszona nieruchomo na „stanowisku” wirażowych, podczas każdego pierwszego okrążenia sesji treningowych, kwalifikacji czy sesji warm-up. Zielona flaga musi być wywieszona nieruchomo po każdej sytuacji, która wymagała użycia jednej lub więcej żółtych flag.
Flagą tą musi machać starter na prostej start/meta przed rozpoczęciem okrążenia rozgrzewającego przed wyścigiem.
Kiedy pit-lane jest otwarty, flagą machają przy wyjeździe z pit-lane.
Zielone światło:
To światło musi być włączone przy wyjeździe z pit-lane, by zasygnalizować początek treningów wolnych, sesji kwalifikacyjnej czy też sesji warm-up. Zielone światło musi być też włączone podczas pierwszego okrążenia oraz kółka rozgrzewającego przed wyścigiem.
Na kolejną część artykułu zapraszamy do naszego portalu już jutro, kiedy to przybliżymy kluczowe reguły, które to mogą przesądzić o zwycięstwie lub porażce w wyścigu Motocyklowych Mistrzostw Świata.
Źródło: www.motogp.com
Zdjęcie: Ducati Marlboro