Dziś kolejna część artykułu, który ma na celu przybliżyć przepisy panujące w serii MotoGP. Tym razem przedstawiamy opis hamulców, których używają zawodnicy w Mistrzostwach Świata. Zapraszamy do lektury.
Godny zaufania komplet hamulców, może pozwolić Dziś kolejna część artykułu, który ma na celu przybliżyć przepisy panujące w serii MotoGP. Tym razem przedstawiamy opis hamulców, których używają zawodnicy w Mistrzostwach Świata. Zapraszamy do lektury.
Godny zaufania komplet hamulców, może pozwolić wygrać wyścig, w którym niekiedy na prostej start/meta prędkości przekraczają 300 km/h.
Tak samo jak w przerwie między treningami zostają zmieniane opony, tak system hamulcowy również może zostać wymieniony. Jednakże dzieje się to tylko wtedy, gdy jest on uszkodzony bądź został zmoczony podczas jazdy po torze. Dobre hamulce pozwalają jechać w zakręcie z optymalną prędkością.
Hamulce mogą decydować o zwycięstwie lub porażce w wyścigu. Wiele zależy też od tego, jak zawodnik hamuje, ponieważ wielu jeźdźców ma różny, charakterystyczny styl hamowania.
SZYBKOŚĆ W ZAKRĘTACH:
Tak jak to zawsze było, tak i teraz — w erze 800-tek, kluczem do sukcesu jest prędkość w zakrętach. Jeżeli zawodnik hamuje później i krócej niż zawodnicy jadący przed nim, to ma on szansę aby ich wyprzedzić.
Przednie hamulce pozwalają szybciej zatrzymać motocykl. 90% hamowań odbywa się właśnie poprzez używanie przednich hamulców. Dlatego też sprawność przednich tarcz jest niezwykle ważna, ważniejsza nawet, niż tylnych. Czasami zdarza się też tak, że gdy zawodnik hamuje przednim hamulcem, to tylne koło odrywa się od ziemi.
KARBONOWE LUB ZE STALI:
Zespoły MotoGP w wyścigowych motocyklach używają hamulców tarczowych. Po raz pierwszy użyto tej technologii w 1970 roku — a rozwija się ona po dziś dzień. Początkowe wersje tych tarczy były stalowe, jednak nie pracowały one dobrze w mokrych warunkach. Jednakże w późniejszych czasach, ulepszono je tak, by pracowały w miarę dobrze i w deszczu i w słońcu.
Teraz, przeciwnie, stalowe hamulce tarczowe są używane tylko podczas mokrych warunków, a w suchych — hamulce karbonowe.
Na korzyść hamulców karbonowych przemawia między innymi ich waga. Waha się ona od 750g — 800g, natomiast tarcze ze stali — 1200g — 1600g. Dla nas różnica ta, może wydawać się znikoma, jednak w wyścigach motocyklowych, technika odgrywa tak ważną rolę, że 500g może sprawić naprawdę dużą różnicę.
OSZCZĘDNOŚĆ WAGI:
Hamulce karbonowe, tarcze, zaciski i podkładki są bardzo lekkie. Znajdują się one po obydwu stronach koła. Razem ważą około 2kg.
Mniejsza waga całego motocykla, oznacza dla zawodnika większą „kontrolę” nad swoją maszyną. Hamulce karbonowe są o wiele wytrzymalsze. Szczególnie sprawdzają się te przednie, które są bardzo lekkie.
Hamulce karbonowe mogą pomóc w osiąganiu lepszych wyników. Czasami ich praca porównywalna jest z tymi stalowymi. Gdy dotrą one do optymalnej temperatury pracy, zawodnik musi czuć, że jego hamulce pracują zarówno tak samo na drugim okrążeniu jak i na 25-tym! Natomiast ze stalowymi hamulcami jeździec odczuwa zmiany w ich pracy podczas wyścigu.
Chociaż lżejsze dyski karbonowe głównie z tego powodu są bardziej lubiane od tych stalowych, to są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Funkcjonują one dobrze tylko wtedy, gdy mają odpowiednią temperaturę. Zawodnik powinien to odczuwać zarówno podczas treningów, jak i sesji warm-up czy pierwszych okrążeń wyścigu.
POGODA:
Jeżeli na torze jest zimno i sucho, lub jeśli motocykl używany jest na szybszych obiektach, gdzie hamulce nie są używane „regularnie”, a dyski mogą ulec ochłodzeniu na skutek szybkiej jazdy, mogą zostać zasłonięte specjalnymi osłonkami, aby mogły utrzymywać swoją temperaturę pracy.
Jeśli jednak pada deszcz (lub tor jest mokry), dyski karbonowe nie działają poprawnie, bowiem nie osiągają swej optymalnej temperatury pracy.
CENA:
Hamulce karbonowe nie są tanie, głównie dlatego, że robione są od trzech do sześciu miesięcy. Muszą być one odpowiednio „rozgrzane” i są konstruowane powoli – co w połączeniu ze słabą zdolnością hamowania na mokrej nawierzchni sprawia, że rzadko używa się ich w produkcji motocykli drogowych.
PRODUCENCI:
Hamulce używane w MotoGP są produkowane przez dwa przedsiębiorstwa — Brembo i Nissin. Każdy komplet hamulców tarczowych kosztuje kilka tysięcy euro. Na szczęście, zespoły Motocyklowych Mistrzostw Świata potrzebują tylko od sześciu do ośmiu tychże części na sezon.
Na kolejną część artykułu zapraszamy do naszego portalu już jutro, kiedy to przybliżymy zasady poszczególnych flag, które to towarzyszą każdemu wyścigowemu weekendowi w Motocyklowych Mistrzostwach Świata.
Źródło: www.motogp.com
Zdjęcie: Fiat Yamaha