Home / MotoGP / Czy Vinales w końcu tego dokona? 10 ciekawostek przed GP Ameryk

Czy Vinales w końcu tego dokona? 10 ciekawostek przed GP Ameryk

Dziś o 21:00 rusza GP Ameryk. Cały czas czekamy na zawodnika, który w klasie MotoGP odniesie triumf na trzeciej różnej maszynie. Czy uda się to zrobić dzisiaj Maverickowi Vinalesowi? Ale nie tylko ta dwójka może dziś tego dokonać! Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami przed dzisiejszą rundą grand prix.

 1. Maverick Viñales zakwalifikował się na pierwszym miejscu, ustanawiając nowy rekord okrążenia w Austin. Jest to jego 15. pole position w MotoGP i drugie z Aprilią, wliczając jego ostatnie w Walencji w zeszłym roku. Zdobył swoje drugie kolejne zwycięstwo w wyścigu Sprint, i jest w stanie zapisać się w historii w niedzielę, zdobywając zwycięstwo w MotoGP GP z trzecią różną fabryką. Wcześniej wygrywał na Suzuki i Yamasze.
 2. Ale nie tylko Viñales, ale także Jack Miller i Alex Rins mają szansę na zwycięstwo z trzecim różnym producentem (Honda i Ducati, oraz Suzuki i Honda), stając się pierwszymi, którzy to zrobią w erze MotoGP.
 3. Debiutant Pedro Acosta zakwalifikował się na drugim miejscu, co jest jego najlepszym wynikiem w kwalifikacjach MotoGP i pierwszym startem z pierwszego rzędu. W wieku 19 lat i 324 dni jest najmłodszym kierowcą, który zakwalifikował się na pierwszym rzędzie w erze MotoGP. Zdobył swój najlepszy wynik w wyścigu Sprint, gdzie był czwarty, i teraz będzie dążył do tego, aby stać się najmłodszym kierowcą, który wygra w klasie królewskiej, bijąc rekord Marka Marqueza (20 lat i 63 dni w Austin w 2013 roku).
 4. Kierowcy Aprilii i KTM/GasGas będą dążyć do zapewnienia swojemu producentowi pierwszego miejsca na podium na COTA. Jak dotąd, najlepszy wynik Aprilii to P4, podczas gdy najlepszy wynik dla KTM/GasGas to P8.
 5. Marc Marquez, najbardziej utytułowany kierowca MotoGP na CotA z siedmioma zwycięstwami, zakwalifikował się na trzecim miejscu jako najlepszy na Ducati. Jest to jego najlepszy wynik od czasu, kiedy był drugi w Mugello w zeszłym roku, i najlepszy na Ducati. Zajął drugie miejsce w wyścigu Sprint, wyrównując swój najlepszy wynik z Portugalii, i będzie dążył do zwycięstwa po raz pierwszy od GP Emilii-Romanii 2021 roku (903 dni temu). Byłoby to jego pierwsze zwycięstwo w grand prix z zespołem Gresini i na Ducati.
  Kliknij, aby pominąć reklamy
 6. Obrońca tytułu Francesco Bagnaia zakwalifikował się na czwartym miejscu – więc jeszcze nie udało mu się zakwalifikować do pierwszego rzędu w 2024 roku. Ostatni raz nie zakwalifikował się do pierwszej trójki w trzech kolejnych wyścigach w 2022 roku – były trzy pierwsze wyścigi w sezonie, gdy zdobył pierwszy tytuł. Zajął w sobotę ósme miejsce w sprincie na CotA, a to jego najgorszy wynik w Sprint od czasu, kiedy był również ósmy w Indonezji w zeszłym roku. Potem jednak wygrał w niedzielę…
 7. Jorge Martin, który dwukrotnie przewrócił się podczas Q2, zakwalifikował się na szóstym miejscu. Ostatnie dwa razy, kiedy zakwalifikował się na szóstym miejscu, nie ukończył grand rix (Indonezja/Walencja 2023). W sobotę zajął trzecie miejsce w sprincie i jest jedynym kierowcą, który stanął na podium w trzech otwierających sezon sprintach w 2024 roku. Teraz będzie dążył do zdobycia swojego siódmego zwycięstwa w MotoGP i wyrównania miejsca Lorisa Capirossiego na czwartym miejscu na liście kierowców Ducati z największą liczbą wygranych w MotoGP.
 8. Aleix Espargaro upadł podczas Q2, ale mimo to zakwalifikował się na siódmym miejscu, zanim awansował na piąte miejsce w sprincie. W niedzielę będzie dążył do zdobycia swojego pierwszego miejsca na podium od Katalonii zeszłego roku (kiedy zdobył swoje trzecie zwycięstwo w grand prix).
 9. Fabio Di Giannantonio zakwalifikował się na ósmym miejscu, co jest jego drugim najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym w tym roku po Katarze, gdzie był siódmy. Wycofał się z sprincie z powodu problemu technicznego i teraz będzie dążył do zdobycia swojego drugiego zwycięstwa w klasie królewskiej.
 10. To już 63. grand prix z rzędu dla Ducati w pierwszej trójce w kwalifikacjach. Ducati będzie również dążyć do zdobycia swojego dwunastego zwycięstwa z rzędu. Poprzednio wygrała Aprilia. W połowie 2023 roku.

Źródło: motogp.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
140 zapytań w 2,022 sek