Home / MotoGP / Pierwsza wygrana w karierze Vermeulena – triumf Bridgestone’ów

Pierwsza wygrana w karierze Vermeulena – triumf Bridgestone’ów

Podczas, gdy dwa poprzednie wyścigi mniejszych klas zostały rozstrzygnięte na suchej nawierzchni, wyścig MotoGP został ogłoszony jako mokry. Wszyscy zawodnicy wybrali jednak slicki i jeśli rozpadałoby się na dobre to będą zmuszeni do zjazdu do boksów Podczas, gdy dwa poprzednie wyścigi mniejszych klas zostały rozstrzygnięte na suchej nawierzchni, wyścig MotoGP został ogłoszony jako mokry. Wszyscy zawodnicy wybrali jednak slicki i jeśli rozpadałoby się na dobre to będą zmuszeni do zjazdu do boksów aby wymienić motocykle na te, które zaopatrzone są w gumy przystosowane do jazdy na mokrym.

Gdy zgasły czerwone światła, ze startu znakomicie wystrzelił Casey Stoner, który niestety na pierwszej szykanie popełnił błąd, który wykorzystał Valentino Rossi, wychodząc na prowadzenie. Zaspał zdobywca wczorajszego pole position – Colin Edwards, który po pierwszym okrążeniu był dopiero w drugiej dziesiątce.
Tuż za prowadzącą dwójką jechali Carlos Checa, Alex Barros, dwóch zawodników Hannspree Gresini Racing – Toni Elias i Marco Melandri.

Gdy jeźdźcy przejechali już 4180 metrów na prowadzeniu pozostał Rossi, drugi był Stoner, a na 4. miejscu znalazł się niespodziewanie faworyt francuskiej publiczności Sylvain Guintoli. Większość teamów miało już przygotowane w boksach maszyny z deszczowymi oponami.
Na 3. okrążeniu na 4. pozycję, wyprzedzając Guintoliego, wychodzi Randy de Puniet. Rossi wydaje się jakby powoli zaczynał odjeżdżać reszcie. Na 3. miejscu jedzie Checa.

Kolejne kółko przynosi wielkie zmiany. Barros wychodzi na pozycje wicelidera, Stoner spada na miejsce 6., wyprzedzony jeszcze przez dwójkę doskonale spisujących się dziś Francuzów. Colin Edwards jako pierwszy zjeżdża do boksów aby zmienić motocykl. Zaczyna padać coraz mocniej.

Walka w czołówce trwa! Na 6. okrążeniu zawodnicy dojeżdżają do Rossiego. Najpierw wyprzedza go de Puniet, aby chwile później uczynił to jego rodak Guintoli. Kółko później na prowadzenie wychodzi jeździec Dunlop Yamahy. Pedrosa jeszcze wyprzedza Stonera w walce o 5 miejsce.

Na 21 okrążeń do końca Rossi popełnia pierwszy błąd w tym wyścigu i wyprzedza go 4 zawodników – Checa, Pedrosa, Barros i John Hopkins. Jest bardzo ciasno i w ferworze walki upada #7 Hiszpan Carlos Checa.
Kilka zakrętów później wywraca się Guintoli, w którego prawie wjeżdża Rossi.
Czołówka wygląda następująco: de Puniet, Hopkins, Pedrosa, Guintoli, Rossi, Melandri, Barros. Na ostatniej szykanie toru wypada jeszcze Elias, kończąc swój drugi już wyścig bez punktów.

Melandri, Barros i Stoner wyprzedzają Rossiego, widać że byłemu mistrzowi świata coś dzisiaj nie idzie.
Na 10. okrążeniu wypada z toru zawodnik Kawasaki Randy de Puniet, a prowadzenie przejmuje Hopkins.
Kilku zawodników zjeżdża aby wymienić motocykle. Na kółku numer 11. czołówka robi to samo, jeszcze tuż przed pit lane Hopkinsa atakuje po wewnętrznej Melandri.
Wszyscy już jadą na maszynach wyposażonymi w opony deszczowe. Na pierwsze miejsce dzięki dobrej zmianie w boksach wychodzi Chris Vermeulen. Drugi jest jego partner z teamu Suzuki Hopkins, a 3. Melandri, 4. Pedrosa, 5. Rossi, 6. Hayden, 7. Stoner.

Melandri na torze wyprzedza Hopkinsa, podobnie jak to czyni Rossi tylko, że z Pedrosą. Stoner nie czeka długo widząc jak ucieka mu Rossi i zabiera się za walkę z Haydenem – skutecznie.

Na okrążeniu 14 Hopkins wyjeżdża w żwir, jednak powraca do wyścigu na 8. pozycji.
Prowadzi nie zagrożenie Australijczyk Vermeulen, około sekundową stratę ma do niego ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu na tym torze – Marco Melandri.
Dwuosobową grupkę za nimi tworzy Rossi i Stoner. Kolejna grupa to Hayden i Hoffmann.

Na 17. okrążeniu Rossi popełnia błąd, opóźnia hamowanie i Stoner wychodzi na 3. miejsce.

Zostało jeszcze 6. okrążeń do mety. W międzyczasie z walki o punkty wypada Shinya Nakano. Hayden zbliża się do Rossiego i wicemistrz świata z roku ubiegłego popełnia kolejny już błąd i Kentucky Kid wychodzi na 4. pozycję.
Vermeulen zaczyna odjeżdżać Melandriemu, a do skóry Rossiego próbuje dobierać się Alex Hoffmann. Do walczącej dwójki dojeżdża jeszcze Dani Pedrosa i to właśnie on jako pierwszy wyprzedza obydwóch zawodników. Zakręt później Rossiego wyprzedza jeszcze świetnie jadący dziś Niemiec, dla którego 6. miejsce byłoby najlepszym osiągnięciem w jego dotychczasowej karierze.

26. okrążenie okazuje się być pechowe dla obecnego mistrza świata Nicky’ego Haydena, który nie naciskany przez nikogo wywraca się doszczętnie niszcząc swoją Hondę.

Już nic więcej się nie zmienia w wyścigu. Niezagrożony do mety mknie niczym ryba w wodzie po mokrym torze w Le Mans Chris Vermeulen. Australijczyk wygrywa swój pierwszy wyścig w karierze startów w MotoGP, za nim przyjeżdża Marco Melandri, a najniższy stopień podium zdobywa Casey Stoner.

10. miejsce zajmuje Guintoli, który powrócił do jazdy po upadku na 8. okrążeniu, 11. linie mety przekracza Fonsi Nieto, który zastępuje kontuzjowanego Oliviera Jacque’a. Colin Edwards, których chyba jako jedyny zawodnik wymieniał motocykle dwa razy w wyścigu, zajął 12, ostatnią pozycję w GP Francji.

Warto zauważyć, iż całe podium zajęli zawodnicy, którzy jechali na motocyklach „okutych” w opony Bridgestone’a.

Wyniki wyścigu o GP Francji:

1. Chris Vermeulen AUS Rizla Suzuki MotoGP (B) 50min 58.713 sek
2. Marco Melandri ITA Gresini Honda (B) 51min 11.312 sek
3. Casey Stoner AUS Ducati Marlboro Team (B) 51min 26.060 sek
4. Dani Pedrosa SPA Repsol Honda Team (M) 51min 36.041 sek
5. Alex Hofmann GER Pramac d’Antin MotoGP (B) 51min 47.879 sek
6. Valentino Rossi ITA Fiat Yamaha Team (M) 51min 52.276 sek
7. John Hopkins USA Rizla Suzuki MotoGP (B) 51min 59.786 sek
8. Loris Capirossi ITA Ducati Marlboro Team (B) 52min 19.954 sek
9. Makoto Tamada JPN Dunlop Tech 3 Yamaha (D) 51min 34.842 sek
10. Sylvain Guintoli FRA Dunlop Tech 3 Yamaha (D) 51min 40.165 sek
11. Fonsi Nieto SPA Kawasaki Racing Team (B) 51min 50.572 sek
12. Colin Edwards USA Fiat Yamaha Team (M) 51min 6.769 sek

Nie ukończyli:
Randy de Puniet FRA Kawasaki Racing Team (B)
Carlos Checa SPA Honda LCR (M)
Toni Elias SPA Gresini Honda (B)
Nicky Hayden USA Repsol Honda Team (M)
Shinya Nakano JPN Konica Minolta Honda (M)
Alex Barros BRA Pramac d’Antin MotoGP (B)
Kenny Roberts USA Team Roberts (M)

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
143 zapytań w 1,008 sek