Żaden inny wyścig nie przypomina nawet zawodów Tourist Trophy na wyspie Man. Początkowo zawody rozgrywane na małej wyspie położonej między Anglią i Irlandią były częścią zawodów o Mistrzostwo Świata. Trwało to do wykluczenia toru na Wyspie Man z powodu nieŻaden inny wyścig nie przypomina nawet zawodów Tourist Trophy na wyspie Man. Początkowo zawody rozgrywane na małej wyspie położonej między Anglią i Irlandią były częścią zawodów o Mistrzostwo Świata. Trwało to do wykluczenia toru na Wyspie Man z powodu niewystarczających warunków bezpieczeństwa.
Dzisiaj, zawody TT na wyspie Man są jedyną tego rodzaju konkurencją na świecie. Trasa wyścigu przechodzi przez główne miasto wyspy z jego chodnikami, nieprzewidywalnymi przeszkodami, liniami tramwajowymi i słupami latarni, a następnie wije się przez tereny wiejskie, gdzie na drodze zawodników stają rozdzielające pola kamienne murki, drzewa i tłumy gapiów. Trasa wyścigu liczy w sumie około 240 zakrętów wszelkiego typu.
Mistrz Pubu
Jedno okrążenie to dokładnie 60,725 km. Zawodnicy każdej kategorii (ultralekka, lekka, junior TT,TTF1 i Senior TT w klasach pojemności 125, 250, 600, 750 cc) mają do pokonania określoną liczbę okrążeń (do max. sześciu tzn.ok.365 km). Najsłynniejszym i najbardziej popularnym szaleńcem na dwóch kółkach jest Joey Dunlop, właściciel pubu, który w latach1977 – 1998 odniósł 23 zwycięstwa. Mimo, że trasa wyścigu jest słusznie uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie, a wiele wyścigów kończy się żałobą, zawody Tourist Trophy na wyspie Man mają tyle samo zagorzałych zwolenników co i przeciwników. Nadal są to ostatnie zawody rozgrywane na całkowicie naturalnej trasie.
Atmosfera festynu
Zawody odbywają się na przełomie maja i czerwca i trwają dwa tygodnie (jazdy próbne oraz osiem różnych wyścigów). Najbardziej zagorzałymi fanami zawodów są Anglicy i Niemcy – w ciągu 15 dni motocyklowego święta, wyspę odwiedza prawie 14 000 motocykli.
Wyścig
W odróżnieniu do startów w innych wyścigach, zawodnicy TT ustawiają się jeden za drugim w linii i ruszają po kolei w równych 10 sekundowych odstępach. Zdobywcą absolutnego rekordu prędkości w zawodach TT jest Jim Moodie, który w 1999 roku zamknął okrążenie ze średnią prędkością 200,240 km/h na motocyklu Honda RC 45, w kategorii Senior. Nie należy zapominać, że ta niesamowita średnia została uzyskana na trasie wiodącej przez miasteczka i wiejskie drogi, bez żadnych zasługujących na to miano zabezpieczeń.
Zwycięzcy
Największe firmy, które od 1907 roku odnosiły zwycięstwa w zawodach Tourist Trophy na wyspie Man.
Marka / Liczba zwycięstw
Yamaha / 122
Honda / 107
Norton / 44
MV Agusta / 34