Home / Artykuły / W drodze do MotoGP – czyli poznaj inne serie – cz.1

W drodze do MotoGP – czyli poznaj inne serie – cz.1

Aktualna stawka MotoGP to prawdziwa śmietanka, składająca się z najlepszych zawodników. Przez najbliższe lata o poziom możemy być spokojni, ponieważ także w Moto2 i Moto3 jest pełno młodych talentów, którzy po zdobyciu doświadczenia w mniejszych klasach, będą walczyć o najwyższe cele w MotoGP. Również na ich miejsce ustawia się kolejka zdolnych zawodników. Duża w tym zasługa Dorny, która stworzyła projekt „Road to MotoGP”. Choć w jego skład wchodzą Mistrzostwa Europy Moto2, to główny nacisk kładziony jest na przygotowanie zawodników do startów w klasie Moto3, w czym pomóc ma aż sześć różnych serii. Cztery z nich można traktować jako kopalnie młodych talentów i miejsce gdzie nabędą oni pierwsze szlify. Natomiast pozostałe dwie są odpowiedzialne za ich dalszy rozwój i pełnią rolę ostatniego sprawdzianu przed ewentualnym awansem do Motocyklowych Mistrzostw Świata. 

Kliknij, aby pominąć reklamy

Serie regionalne 

W tej części zajmiemy się trzema z siedmiu serii, które śmiało można określić mianem regionalnych. Są to Idemitsu Asia Talent Cup, British Talent Cup oraz Northern Talent Cup. Mają one na celu stworzyć warunki do niedrogiej i wyrównanej rywalizacji dla zawodników z danego regionu i sprowadzić ich na drogę wiodącą do Mistrzostw Świata.

źródło: asiatalentcup.com

Idemitsu Asia Talent Cup

Najstarsza seria regionalna to Idemitsu Asia Talent Cup, która powstała w 2014 roku i jest zarządzana przez Alberto Puiga. Jej celem jest ułatwienie ścieżki rozwoju talentów z Azji, a także Australii i Oceanii w wieku od 12-stu do 21 lat. Puchar wspierany jest m.in. przez japońską firmę petrochemiczną Idemitsu oraz Hondę, która dostarcza zawodnikom motocykle w identycznej specyfikacji.

Są to Hondy NSF250R, czyli maszyny o zbliżonej konstrukcji do używanych w Moto3 NSF250RW. Wersja ta różni się choćby mniej skomplikowanym układem hamulcowym oraz wydechowym, a także posiada zawieszenie Showa zamiast Ohlins.

Trzeba przyznać, że Idemitsu Asia Talent Cup przynosi świetne rezultaty, ponieważ od czasu jego powstania udało się odkryć mnóstwo utalentowanych zawodników, a część z nich odniosła już pierwsze sukcesy w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Jest to chociażby II wicemistrz świata Moto3 z 2020 roku –  Ai Ogura – a także zwycięzcy wyścigów w tej klasie – Kaito Toba oraz Can Oncu. Oprócz nich, swoje pierwsze kroki w tej serii stawiali tacy zawodnicy jak np. Ayumu Sasaki, Deniz Oncu, Somkiat Chantra, Ryusei Yamanaka czy Yuki Kunii. Aktualnym mistrzem IATC jest Sho Nishimura, który wywalczył ten puchar w 2019 roku. Kampania 2020 została przerwana po pierwszej rundzie ze względu na panującą pandemię.

W tegorocznym kalendarzu zaplanowane jest 6 rund, każda po 2 wyścigi, które odbywają się w towarzystwie MotoGP oraz WorldSBK. Zmagania tego pucharu możemy oglądać na platformie YouTube, na oficjalnym kanale serii.

źródło: britishtalentcup.com

British Talent Cup

Druga seria regionalna to British Talent Cup. Jest ona przeznaczona dla zawodników w wieku od 12-stego do 18-stego roku życia. Pełni ona rolę mistrzostw Wielkiej Brytanii w klasie Moto3, więc większość wyścigów BTC odbywa się przy krajowych mistrzostwach Superbike. Jej celem jest rozwój młodych talentów z Wysp Brytyjskich. Na najlepszych zawodników czekają nagrody w postaci promocji do innych serii. Dla jednego z nich przewidziane jest miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów Moto3 w zespole British Talent Team, natomiast dwóch będzie miało zagwarantowany udział w selekcji do Red Bull Rookies Cup.

Motocykle dla British Talent Cup dostarcza Honda. Wszyscy zawodnicy korzystają z NSF250R w identycznej specyfikacji, którą znamy z Idemitsu Asia Talent Cup.

British Talent Cup rozpoczął swoje zmagania w 2018 roku. Jednak mimo rozegrania trzech sezonów, wciąż nie udało się znaleźć zawodnika, który przebiłby się do Moto3. Jego zwycięzcą w sezonie 2020 został Franco Bourne, ale równie duże nadzieje wiąże się z zeszłorocznym drugim wicemistrzem, Eddiem O’Shea, który wyróżniał się przez całą ubiegłą kampanię. W przyszłym roku ujrzymy go w MŚ Juniorów Moto3 w zespole British Talent Team, a także Red Bull Rookies Cup.

Na przyszły sezon tej serii zaplanowano 10 rund, każda po 2 wyścigi, które będą mieć miejsce na różnych torach w Wielkiej Brytanii. Aż dziewięciokrotnie zmagania obędą się w towarzystwie Brytyjskich Mistrzostw Superbike, a oprócz tego jedna z rund ma zostać rozegrana wspólnie z MotoGP. Transmisje z Birtish Talent Cup można oglądać na platformie YouTube na oficjalnym kanale serii.

źródło: fim-europe.com

Northern Talent Cup

To najświeższy pomysł Dorny, ale bardzo ważny dla Polski, ponieważ jest on skierowany do młodych talentów z centralnej i północnej Europy w wieku od 12-tego do 17-tego roku życia. W stawce znalazł się jeden Polak – Mateusz Molik. Podobnie jak w British Talent Cup, dla przynajmniej trzech najbardziej wyróżniających się juniorów przewidziane są nagrody. Każdego roku Dorna wytypuje przynajmniej jednego zawodnika, który otrzyma bezpośrednią kwalifikację do Red Bull Rookies Cup i co najmniej dwóch, którzy dostaną szansę udziału w eliminacjach do tej serii. Ze względu na tego samego dostawcę motocykli, Northern Talent Cup jest traktowany jako przedsionek Red Bull Rookies Cup.

Każdy zawodnik korzysta z identycznej maszyny jaką jest KTM RC4R. Motocykl ten został przygotowany przez austriacką firmę specjalnie na potrzeby tej serii i na pierwszy rzut oka wygląda jak RC250GP używany w Moto3. Jest to jednak dużo prostsza wersja, która ma na celu przygotować ich do startu w tej właśnie klasie. RC4R jest dużo słabszy i cięższy. Jego silnik ma pojemność 250ccm i generuje moc 40 KM, natomiast waga motocykla na sucho to 92 kg. Warto też zwrócić uwagę na skrzynię, która ma pięć zamiast sześciu biegów. Oprócz tego, prostszy jest też układ hamulcowy czy elektronika.

Ciężko mówić o efektach tego pucharu, ponieważ inauguracyjny sezon Northern Talent Cup odbył się rok temu. Jego pierwszym triumfatorem został Węgier Soma Gorbe, czym zagwarantował sobie udział w tegorocznych zmaganiach Pucharu Red Bulla. Ponieważ w 2020 roku nie było możliwości przeprowadzenia selekcji, oprócz niego bezpośredni awans do tej serii uzyskało jeszcze dwóch zawodników, Niemiec Freddie Heinrich oraz Austriak Jakob Rosenthaler.  

Zawody Northern Talent Cupu są rozgrywane w towarzystwie innych serii, takich jak IDM, czy MotoGP. W tegorocznym kalendarzu zaplanowano 7 rund, każda po 2 wyścigi, które odbędą się w Niemczech, Francji, Holandii i Austrii. W zeszłym roku zmagania NTC nie były transmitowane i nic nie wskazuje na to, żeby transmisje miały pojawić się w tym sezonie. Warto jednak zasubskrybować oficjalny kanał serii na YouTube, na którym pojawiają się skróty z wyścigów.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wszystkie te trzy serie są poświęcone konkretnemu regionowi, choć co ciekawe na stronach BTC oraz NTC można znaleźć informację, że dozwolone są także zgłoszenia od zawodników z całego świata. Nie będą oni jednak rozpatrywani przy promocji do innych klas. Oprócz tych trzech pucharów są jeszcze cztery ogólnoświatowe.  Nimi jednak zajmiemy się w drugiej części.

AUTOR: Aleksander Bala

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
144 zapytań w 1,663 sek