Home / Moto2 / Moto3 / Moto3: Ayumu Sasaki kończy przygodę z Moto3 zwycięstwem!

Moto3: Ayumu Sasaki kończy przygodę z Moto3 zwycięstwem!

Jaka szkoda, że rozstrzygnięcie tytułu nastąpiło w Katarze. Dziś mielibyśmy bowiem prawdziwy thriller. Ayumu Sasaki pojechał perfekcyjny wyścig i sięgnął po jedyną wygraną w tym sezonie. Japończyk na finiszu wyprzedził Davida Alonso i Ivana Ortolę. Tuż za nim na metę wjechali Collin Veijer i Deniz Oncu. Świeżo upieczony mistrz świata Moto3 Jaume Masia był dziś bez formy i linię mety przeciął jako trzynasty. Sasaki przypieczętował tytuł wicemistrzowski. Trzecie miejsce zajął Alonso.

Zmagania przebiegały w sprzyjających okolicznościach. Zawodnicy mieli do przejechania dwadzieścia okrążeń. Z pole position startował Collin Veijer. Obok niego ustawili się Ayumu Sasaki i Deniz Oncu.

Prowadzenie po starcie objął Sasaki. Za nim jechali Veijer i Oncu. Kolejne pozycje zajmowali Joel Kelso, Ivan Ortola, David Alonso, Jose Antonio Rueda i Jaume Masia. Czołową dziesiątkę zamykał Stefano Nepa. Już w drugim zakręcie po kolizji wywrotkę zaliczyli Diogo Moreira i Vicente Perez. Szeroko musiał pojechać Daniel Holgado, który spadł w konsekwencji na koniec stawki.

Na drugim okrążeniu Veijer wyprzedził Sasakiego. Holender przypuścił skuteczny atak na Japończyka w drugim zakręcie. Za ich plecami przyczajony jechał Oncu. Turek opóźnił hamowanie w ostatnim zakręcie toru, awansując na drugą lokatę. Czwarte miejsce utrzymywał Kelso przed Ortolą. Za szóstym Alonso jechali Rueda, Masia, Munoz i Adrian Fernandez. Na czternaste miejsce spadł Nepa. Xavier Artigas otrzymał karę „double lap”. Okazało się, że był winnym wywrotki rywali z początku rywalizacji. Wywrotkę w „piątce” zaliczył Lorenzo Fellon.

Po czterech kółkach Veijer utrzymywał prowadzenie. O drugą lokatę walczyli Sasaki i Oncu. Najszybszy czas uzyskał szósty Alonso. Munoz wyprzedził ósmego Masię. Na dwudzieste miejsce awansował Holgado, który musiał odrabiać straty po incydencie z Perezem i Moreirą.

Na piątym okrążeniu Sasaki odnotował najszybszy czas. „Siedział” na tym kole Veijera. Za nimi jechał Oncu. Na czwarte miejsce awansował Alonso, który w międzyczasie wyprzedził Ortolę i Kelso. Australijczyk stracił na jednym kółku aż dwie pozycje. Straty notował świeżo upieczony mistrz świata Moto3 Jaume Masia. Hiszpan walczył o ósmą lokatę z Munozem. Do zamykającego pierwszą grupę Ruedy tracili ponad sekundę. 2,5 sekundy za nimi znajdowała się grupa pościgowa, którą tym razem prowadził Ryusei Yamanaka. Za Japończykiem znajdowali się Taio Furusato, Adrian Fernandez, Filippo Farioli, Stefano Nepa i Daniel Holgado, który jechał bardzo dobrym tempem.

Siedem kółek za nami. W walce o podium znajdowało się ośmiu zawodników. Nadal prowadził Veijer, jednak tuż za nim znajdowali się Sasaki, Oncu, Alonso, Ortola, Kelso i Rueda. Walka pomiędzy Masią a Munozem sprawiła, że ich strata do czołówki rosła. Obecnie tracili blisko 2,5 sekundy.

Dziesięć okrążeń za zawodnikami. Oncu odważnie zaatakował Sasakiego w ostatnim zakręcie toru. Wybił z rytmu Japończyka, co wykorzystał również Alonso. Na czele nadal jechał Veijer. W kontakcie z czołową czwórką nadal byli Ortola, Kelso i Rueda. Tymczasem do Masii i Munoza zbliżyła się grupa pościgowa. Na dwunaste miejsce awansował Holgado, który wydawał się z nich najszybszy.

Dziesięć kółek za nami. Sasaki odebrał drugą lokatę Oncu. Japończyk uzyskał najlepszy czas okrążenia wyścigu. Nadal prowadził Veijer. Czwarte i piąte miejsce zajmowali Alonso i Ortola. Kontakt z czołową czwórką zaczęli tracić Rueda i Kelso. Tymczasem na czoło grupy pościgowej wskoczył już Holgado. Hiszpan, który musiał odrabiać straty po incydencie z pierwszego okrążenia, tracił ponad pięć sekund do Australijczyka. Jednocześnie wyprzedzał Yamanakę, Masię, Munoza, Furusato, Fernandeza, Nepę i Farioliego. Włoch otrzymał ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru.

Na trzynastym okrążeniu Oncu odpuścił atak w ostatnim zakręcie toru na Sasakiego. To wykorzystał Alonso. Między zawodnikami doszło do kontaktu, w efekcie czego nie utrzymali linii jazdy. To pozwoliło nieco odskoczyć duetowi Husvarny. Oncu spadł na piąte miejsce, tracąc pozycję jeszcze na rzecz Ortoli. 0,6 sekundy za nimi znajdowali się Rueda i Kelso, którzy nie byli w stanie trzymać ich tempa. Nieznacznie straty do Australijczyka odrobił Holgado, który prowadził grupę pościgową.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Sześć kółek do mety. Alonso nabierał tempa. Kolumbijczyk uzyskał najlepszy czas okrążenia i zdołał wyprzedzić Sasakiego. Do czołowej trójki dołączył Ortola. Kontakt z nimi stracił Oncu. Zwiększył się również dystans pomiędzy Ruedą a Kelso. Coraz bliżej Australijczyka znajdował się Holgado.

Okrążenie później Veijer przeciął punkt hamowania w „jedenastce”, w efekcie czego spadł z pierwszego na czwarte miejsce. Holender najwyraźniej nie był już w stanie utrzymywać się na czele. Na czoło stawki w tej sytuacji awansował Sasaki. Tuż za nim jechali Ortola i Alonso. Piąte miejsce zajmował Oncu, który tracił już prawie sekundę do czołówki. Jeszcze większe straty mieli Rueda i Kelso. Słabe tempo prezentował Masia. Mistrz świata Moto3 najprawdopodobniej całkowicie stracił animusz po zdobyciu tytuł, gdyż spadł na piętnastą lokatę.

Trzy kółka do mety. Oncu po chwili słabości wracał do formy. Szybko dołączył do czołowej czwórki. Nadal prowadził Sasaki. Za nim tasowali się Ortola z Alonso. Ich walkę oglądał Veijer. Już ponad dwie sekundy do pierwszej piątki tracił Rueda. Były mistrz świata juniorów Moto3 miał jednak bezpieczną przewagę nad Kelso, do którego stale zbliżał się Holgado. Różnica między nimi wydawała się jednak zbyt duża, aby mogło dojść do pojedynku.

Dwa okrążenia przed metą Alonso odważnie zaatakował Ortolę w „jedenastce”. Szeroką linię Hiszpana wykorzystał Veijer.

Finałowe kółko jako lider rozpoczął Sasaki. Tuż za nim znajdowali się Alonso i Ortola. Kolejne pozycje zajmowali Veijer i Oncu. Japończyk pojechał perfekcyjne okrążenie, dzięki czemu zakończył ostatni w karierze sezon w Moto3 zwycięstwem! Co ciekawe, to jego jedyna wygrana w tym sezonie.

Za Sasakim wyścig zakończyli Alonso, Ortola, Veijer i Oncu. Pewnie na swoich pozycjach dojechali Rueda i Kelso. Jako ósmy linię mety przeciął Holgado, który nie miał na tyle dobrego tempa, aby dogonić Australijczyka Czołową dziesiątkę uzupełnili Munoz, Yamanaka i Furusato.

Jaka szkoda, że sezon rozstrzygnął się w brzydki sposób w Katarze. Dziś mielibyśmy prawdziwy thriller. Masia był dziś bez formy i dojechał na trzynastym miejscu. Pod koniec rywalizacji przepuścił go Adrian Fernandez, który pokazuje zespołowi, że warto na nim polegać i kontrakt na przyszły sezon nie jest bezpodstawny.

To był ostatni wyścig sezonu. Nowy rozpocznie się 10. marca w Katarze.

Wyniki wyścigu o GP Walencji na torze im. Ricardo Tormo:

Pozycja Zawodnik Kraj Zespół Motocykl Czas
1 Ayumu Sasaki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) 33m 3.409s
2 David Alonso COL Valresa GASGAS Aspar Team (GASGAS) 33m 3.491s
3 Ivan Ortolá SPA Angeluss MTA Team (KTM) 33m 3.537s
4 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) 33m 3.675s
5 Deniz Öncü TUR Red Bull KTM Ajo (KTM) 33m 3.793s
6 José Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) 33m 6.998s
7 Joel Kelso AUS CFMOTO Racing PruestelGP (CFMOTO) 33m 8.032s
8 Daniel Holgado SPA Red Bull KTM Tech3 (KTM) 33m 9.514s
9 David Muñoz SPA BOE Motorsports (KTM) 33m 9.714s
10 Ryusei Yamanaka JPN Valresa GASGAS Aspar Team (GASGAS) 33m 10.316s
11 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) 33m 12.575s
12 Filippo Farioli ITA Red Bull KTM Tech3 (KTM) 33m 13.072s
13 Jaume Masia SPA Leopard Racing (Honda) 33m 13.855s
14 Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) 33m 13.965s
15 Stefano Nepa ITA Angeluss MTA Team (KTM) 33m 14.871s
16 Romano Fenati ITA Rivacold Snipers Team (Honda) 33m 17.375s
17 Riccardo Rossi ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) 33m 17.409s
18 Matteo Bertelle ITA Rivacold Snipers Team (Honda) 33m 28.881s
19 Xavier Artigas SPA CFMOTO Racing PruestelGP (CFMOTO) 33m 31.763s
20 Kaito Toba JPN SIC58 Squadra Corse (Honda) 33m 31.829s
21 David Salvador SPA CIP Green Power (KTM) 33m 37.317s
22 Marcos Ruda SPA Finetwork Intact GP (Husqvarna) 33m 40.041s
23 Mario Aji INA Honda Team Asia (Honda) 33m 40.194s
Lorenzo Fellon FRA CIP Green Power (KTM) DNF
Vicente Perez SPA BOE Motorsports (KTM) DNF
Diogo Moreira BRA MT Helmets – MSI (KTM) DNF

Źródło: www.crash.net

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Mefisto

komentarze 3

  1. Fernandez dziś też ubezpieczał Masię

  2. Brawo Sasaki. Zasłużył na tą wygraną. Ciekawe jak sobie poradzi w Moto2?

  3. Kibicowałam Masii, ale po tym co zespół odwalił w Katarze, jak Masia się z tego cieszył, to straciłem do niego jakiekolwiek szacunek i współczuję Sasakiemu. Najbardziej komiczne jest, że w Katarze Masia był tak szybki, że bez oszukiwania mógł wygrać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
153 zapytań w 1,511 sek