Home / MotoGP / Crutchlow: Skrzydełka na motocyklach mogą być niebezpieczne

Crutchlow: Skrzydełka na motocyklach mogą być niebezpieczne

12768162_10153553743637893_5661850070441720188_o

Cal Crutchlow przyznał, że ma wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa przy wykorzystywaniu skrzydełek, pojawiających się w coraz większej liczbie motocykli MotoGP. Trend ten zapoczątkowało Ducati, a w GP Kataru korzysta z niego również Yamaha. Honda testowała to rozwiązania podczas jednej z sesji przedsezonowych.

W przepisach pojawiła się informacja, że zakończenia skrzydełek muszą być zaokrąglone, o promieniu co najmniej 2.5s. Brytyjski zawodnik nie ma jednak przekonania, czy to faktycznie wystarcza, by rozwiązanie to nie było groźne dla zdrowia. Wspomina przy tym swoje zderzenie z Andreą Dovizioso podczas ubiegłorocznego wyścigu w Malezji.

„Połowa mnie uważa, że to nic takiego, ponieważ być może ich potrzebujemy, jeśli tylko działają poprawnie. Ale gdy na nie patrzę, to wyobrażam sobie, jak rozcinają czyjąś nogę. Mówią nam, że podczas uderzenia uległyby wcześniej złamaniu. To nie musi być prawda – bo skąd mogą to wiedzieć?” – powiedział.

Kliknij, aby pominąć reklamy

„Szczerze mówiąc, kiedy uderzyłem w Doviego w zeszłym roku, nie wiem, czy trafiłem w skrzydełko, czy też może w jego kierownicę. Może to jest powód – nie możemy tego tak naprawdę zobaczyć z nagrania wideo.”

„Takie rzeczy są radykalne, ale mieszczą się w granicach przepisów. Będę się bardziej obawiał, jeśli dojdzie do rozcięcia, albo jeśli wydarzy się coś naprawdę dziwnego.” – dodał.

Crutchlow podzielił się jeszcze inną ciekawą obserwacją. „Turbulencje za takim motocyklem są poza kontrolą. Na Phillip Island, kiedy jechałem za Danim Pedrosą, a on z kolei za Andreą Iannone, myślałem, że spadnie z motocykla. Jadąc na szóstym biegu. Ale nie jestem przeciwko temu rozwiązaniu. Gdybym jeździł na Ducati, chciałbym je mieć.” – wyznał.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: autosport.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL pisze regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
16 zapytań w 0,933 sek