Home / MotoGP / Walka na ostatnim okrążeniu – GP Holandii

Walka na ostatnim okrążeniu – GP Holandii

Niesamowicie zakończył się dzisiejszy wyścig w Holandii w kategorii MotoGP. Jadąc pewnie na 1. pozycji Amerykanin Colin Edwards na kilka okrążeń przed metą został zaatakowany przez będącego na 2. miejscu, jego rodaka, Nicky’ego Haydena i wyjechał Niesamowicie zakończył się dzisiejszy wyścig w Holandii w kategorii MotoGP. Jadąc pewnie na 1. pozycji Amerykanin Colin Edwards na kilka okrążeń przed metą został zaatakowany przez będącego na 2. miejscu, jego rodaka, Nicky’ego Haydena i wyjechał na trawę. Jednak budowniczowie toru w Assen chyba przewidzieli takie sytuacje na tym zakręcie i dobudowali duży odcinek asfaltu, z którego Colin bez wahania skorzystał.
Edwards tracąc kilka sekund na incydencie nie dał za wygraną i na ostatnim okrążeniu dojechał do prowadzącego Haydena i zaatakował go.
Atak się powiódł, jednak na ostatniej szykanie przed metą Hayden kontratakował. Kontra się nie powiodła i Texas Tornado wypchnął Kentucky Kida na pobocze, ale tym samym zawodnik Camel Yamahy wszedł za szybko w ostatni zakręt i nie zdołał go pokonać i jego motocykl zahaczając o piach wyleciał w opony okalające bandę przed prostą startową.
Niezagrożony Nicky przejechał pierwszy metę, zaraz za nim dojechał Shinya Nakano na Kawasaki, dla którego jest to najlepsze miejsce w jego karierze MotoGP. Ostatni stopień podium zajął Daniel Pedrosa, kolega zwycięzcy z teamu Repsol Honda.

Niesamowicie dziś jeżdżący Colin Edwards po upadku, uplasował się dopiero na 13. pozycji, zdobywając 3 punkty.
Jego kolega z teamu Camel Yamaha Valentino Rossi, pomimo kontuzji dojechał na 8. miejscu.
Marco Melandri to kolejny kontuzjowany zawodnik, który ukończył wyścig na dobrej pozycji – 7. miejsce to bardzo dobry rezultat jak na stan zdrowotny Włocha.

Nieźle spisali się także dziś Casey Stoner, który do ostatnich metrów walczył o miejsce na podium z Pedrosą, oraz Kenny Roberts Jr., dla którego jest to już drugi wyścig zakończony na wyśmienitym miejscu.

Nicky Hayden: ”To była bardzo ważna wygrana. Wszyscy w koło mówili mi: jedź rozważnie, spokojnie, jesteś liderem Mistrzostw Świata, zdobywaj punkty, nie szalej za bardzo.
Po kilku okrążeniach kiedy jechałem za Colinem (Edwardsem) zdałem sobie sprawę, że nie zbliżam się do niego. Wpadłem wtedy na pomysł i jedną z sekcji toru pokonywałem nieco inaczej. Okazało się, że było to dobre posunięcie i zbliżyłem się na tyle by móc go zaatakować.
W tym miejscu chciałem podziękować sponsorom, zespołowi, a przede wszystkim firmie Michelin, choć przed wyścigiem miałem pewne obawy jak na tym torze spisywać się będą opony.”

Shinya Nakano: ”Do końca nie byłem pewien co się stało. Na końcu ostatniego okrążenia widziałem tylko jakiś dym i kurz, ale kiedy przejeżdżałem obok zobaczyłem, że to żółty motocykl się rozbił i zdałem sobie sprawę, że to Yamaha Edwardsa.
Teraz już widzę, że Kawasaki jedzie coraz lepiej, opony także spisują się dobrze. Wszyscy ciężko pracujemy i ten wynik to na pewno wspaniała rzecz jaka nas spotkała. Nie możemy się już doczekać kolejnego startu w Donington.”

Dani Pedrosa: ”Na początku miałem wiele kłopotów, aby wyprzedzić Marco Melandriego. Straciłem naprawdę wiele czasu, lecz jednak w końcu udało mi się go objechać. Jednak moje tępo wyścigu było zbyt wolne na bardzo szybkich dziś – Colina i Nickyego. Oni pojechali lepszy wyścig ode mnie, ale mimo wszystko myślę, że powrót na podium to fantastyczna sprawa.
Jako zespół możemy mówić o dużym szczęściu, bo niewiadomo jakby to wszystko się skończyło, gdyby nie upadek Colina.„

Wyniki wyścigu w Holandii:

1. Nicky Hayden USA Repsol Honda Team 42min 27.404 sek
2. Shinya Nakano JPN Kawasaki Racing Team 42min 32.288 sek
3. Dani Pedrosa SPA Repsol Honda Team 42min 34.929 sek
4. Casey Stoner AUS Honda LCR 42min 34.959 sek
5. Kenny Roberts Jr USA Team Roberts 42min 35.482 sek
6. John Hopkins USA Rizla Suzuki MotoGP 42min 44.469 sek
7. Marco Melandri ITA Fortuna Honda 42min 45.494 sek
8. Valentino Rossi ITA Camel Yamaha Team 42min 51.355 sek
9. Carlos Checa SPA Tech 3 Yamaha 42min 56.431 sek
10. Chris Vermulen AUS Rizla Suzuki MotoGP 42min 59.031 sek
11. Makoto Tamada JPN Konica Minolta Honda 43min 0.245 sek
12. Alex Hofmann GER Ducati Marlboro Team 43min 1.547 sek
13. Colin Edwards USA Camel Yamaha Team 43min 7.816 sek
14. Randy de Puniet FRA Kawasaki Racing Team 43min 31.052 sek
15. Loris Capirossi ITA Ducati Marlboro Team 43min 44.707 sek
16. Ivan Silva SPA Pramac d’Antin MotoGP 43min 14.455 sek
17. Jose Luis Cardoso SPA Pramac d’Antin MotoGP 42min 30.046 sek

Nie ukończył:
James Ellison GBR Tech 3 Yamaha

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
15 zapytań w 0,767 sek