Home / Artykuły / Czy warto zaczynać pracę w motoryzacji?

Czy warto zaczynać pracę w motoryzacji?

Branża motoryzacyjna jest jedną z tych, które nie muszą się martwić o przyszłość. Nie przestaniemy jeździć samochodami, chociaż na pewno za kilkanaście lat będą to inne auta niż teraz. Sprawdzamy, czy i dlaczego warto zaczynać pracę w branży motoryzacyjnej.

Branża motoryzacyjna – co to znaczy?

Branża motoryzacyjna, w dużym uproszczeniu, zajmuje się produkcją samochodów, począwszy od procesu projektu, aż do ostatecznego montażu. W grę wchodzi też opracowywanie nowych technologii, rozwiązań technicznych obcych konkurencji, innowacji ekologicznych itp. Obecnie branża motoryzacyjna stoi przed dużym wyzwaniem – całkowitą eliminacją silników spalinowych i zastąpienie ich elektrycznymi.

Branża motoryzacyjna to jednak nie tylko produkcja aut, ale też ich naprawa, wynajem, wypożyczanie, leasing itp. Produkcja okien i ogumienia do samochodu także wchodzi w skład branży motoryzacyjnej, choć zwykle jest zlecana zewnętrznym jednostkom. Tym samym praca w tym sektorze to szereg różnych zawodów, które można wykonywać. Praktycznie każdy ma szanse znaleźć tu zajęcie dla siebie. Plusem niewątpliwie jest stabilne zatrudnienie oraz duże perspektywy rozwoju.

Wiele ciekawostek o pracy w branży motoryzacyjnej i nie tylko można przeczytać na stronie: https://www.gowork.pl/blog/.

Dlaczego warto pracować w branży motoryzacyjnej?

Magnesem do pracy w tym sektorze na pewno są zarobki. Tu nawet początkujący pracownicy mogą liczyć na więcej, niż najniższa krajowa, co wcale nie jest tak oczywiste.

Ponadto branża motoryzacyjna nie jest ściśle związana z określonym krajem lub regionem. Można w niej pracować na całym świecie – jedynym warunkiem jest znajomość języków obcych.

Chociaż coraz więcej mówi się o całkowitej rezygnacji z silników spalinowych, to transport indywidualny jako taki nigdy nie odejdzie do lamusa. Samochody zawsze będą potrzebne, a to oznacza, że pracownikom branży motoryzacyjnej nigdy nie będzie groziło bezrobocie.

Branża motoryzacyjna rozwija się bardzo dynamicznie, stale testowane są nowe rozwiązania i wdrażane innowacyjne technologie. To świetnie miejsce dla osób, które lubują się w nowinkach technicznych, mają otwarte umysły i lubią się uczyć.

Kto może pracować w branży motoryzacyjnej?

Praktycznie każdy i nie jest to przesadą. Oczywiście największe szanse na błyskawiczną karierę i zarobki mają inżynierowie i absolwenci kierunków technicznych, ale na godziwe wynagrodzenia i rozwój mogą liczyć też mechanicy, lakiernicy, elektrycy samochodowi i inni.

I to nie koniec listy, bo branża motoryzacyjna, jak każda inna, potrzebuje prężnych handlowców, logistyków, księgowych, doradców klienta. Nie każdy pamięta o tym, że praca w salonie samochodowym także jest zaliczana do szeroko pojętej branży motoryzacyjnej. A więc nie tylko fabryki i taśmy montażowe wchodzą w grę – w sektorze motoryzacyjnym potrzeba specjalistów z bardzo różnych dziedzin.

Jak zacząć pracę w branży motoryzacyjnej?

Branża motoryzacyjna wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też praktycznych umiejętności. Dobrym sposobem na ich zdobycie są staże i praktyki organizowane przez duże koncerny samochodowe. Zwykle informacje na ten temat pojawiają się na stronach internetowych gigantów ze świata motoryzacji. Warto zapisać się do newsletterów lub ustawić odpowiednie alerty.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
138 zapytań w 1,246 sek