Home / Artykuły / Jak lampy kierunkowskazu wpływają na bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego?

Jak lampy kierunkowskazu wpływają na bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego?

Kierunkowskazu używa się, by zasygnalizować zamiar wykonania manewru zmiany pasa ruchu lub zmiany kierunku ruchu. Jest to informacja dla pozostałych uczestników ruchu o zamiarach kierowcy. Zobacz, jak poprawne używanie lamp kierunkowskazu wpływa na bezpieczeństwo na drodze oraz na płynność ruchu drogowego.

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazu?

Według przepisów każdy kierowca będący uczestnikiem ruchu drogowego musi zawczasu i wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Należy to zrobić na tyle wcześnie, by pozostali kierowcy zostali poinformowani o planowanej zmianie sytuacji na drodze. Po upewnieniu się o tym, że można wykonać manewr, należy do niego przystąpić, a po zakończeniu bezzwłocznie zaprzestać sygnalizowania przy użyciu kierunkowskazu.

Przed rozpoczęciem manewru zmiany pasa ruchu lub zmiany kierunku ruchu zawsze zaznacz swój kierunek kierunkowskazem. Jest to jedna z ważniejszych zasad podczas kierowania samochodem. Jeśli o niej pamiętasz, Twoje zachowanie na drodze jest przewidywalne dla innych uczestników ruchu. Dzięki temu mogą odpowiednio zareagować na sposób przemieszczania się Twojego pojazdu. Daje to też możliwość bezpiecznego wyprzedzania innych aut w takiej sytuacji, gdy konieczna jest zmiana pasa ruchu.

Kierunkowskazem sygnalizujesz chęć opuszczenia parkingu lub wjechania na niego, sposób, w jaki zamierzasz opuścić skrzyżowanie, kierunek, w jakim będziesz jechał, włączając się do ruchu. Za pomocą kierunkowskazów informujesz też pozostałych użytkowników drogi o omijanej przeszkodzie znajdującej się na jezdni. Dzięki temu mogą oni zawczasu przygotować się do ominięcia przeszkody w bezpieczny sposób. Mają więc czas na dopasowanie swojej prędkości i określenia odpowiedniej trasy przejazdu.

Jakie lampy kierunkowskazu wybrać?

Energooszczędne lampy kierunkowskazu LED z homologacją drogową pozwalają na optymalne wykorzystanie energii. Zapewniają wyraźne sygnalizowanie zamiaru manewru zmiany kierunku jazdy i zmiany pasa.

Różne typy kierunkowskazów LED pasują do wielu marek i modeli pojazdów. Napięcie zasilające takich lamp wynosi 12/24 V. To istotna cecha, dzięki której można je montować zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

Wybierz lampy kierunkowskazu, które będą dobrze widoczne w każdych warunkach pogodowych. Zapewnią one płynność w ruchu drogowym i bezpieczeństwo w czasie wykonywania manewrów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy kierunkowskazu?

Kupując lampę kierunkowskazu, zwróć uwagę na jej klasę szczelności. Powinna ona być równa IP 68, co oznacza całkowitą pyłoszczelność i odpowiednią wodoszczelność. Taka lampa będzie odporna na zachlapania, deszcz i pył. Model z dużym zakresem temperatury pracy, pozwoli na uniknięcie sytuacji awarii lampy przy bardzo niskich lub wysokich temperaturach, które mogą wystąpić na powierzchni jezdni.

Lampy kierunkowskazu umożliwiają odpowiednio wczesne informowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego o planowanych manewrach zmiany kierunku i zmiany pasa ruchu. Ich prawidłowe stosowanie zwiększa bezpieczeństwo na drodze i korzystnie wpływa na płynność ruchu.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
141 zapytań w 1,863 sek