Home / Artykuły / Miasta najbardziej przyjazne kierowcom – ranking

Miasta najbardziej przyjazne kierowcom – ranking

Serwis Oponeo.pl przygotował we współpracy z portalem Yanosik kolejną edycję rankingu sprawdzającego, które polskie miasta są najprzyjaźniejsze kierowcom. Choć zestawienie tworzono z myślą o samochodach, to dostarcza także interesujących wiadomości dla motocyklistów.

Zasady przygotowania zestawienia były proste. W konkursowe szranki stanęło dziewiętnaście największych miast, a zwycięzców jest dwóch, ponieważ dla zachowania odpowiednich proporcji, konkurujące miejscowości pogrupowano na dwie kategorie. Podział został przeprowadzony na podstawie liczby mieszkańców – powyżej 300 tysięcy mówimy o miastach dużych, poniżej – o mniejszych.

Oczywiście eksperci z portalu Oponeo nie wskazali miasta „idealnego”, jednak udało się wyłonić zwycięzców, czyli dwa polskie miasta najbardziej przyjazne kierowcom. Oto one – Lublin i Kielce.

Lublin drugi rok z rzędu okazał się bezkonkurencyjny i zgarnął tytuł najprzyjaźniejszego kierowcom miasta powyżej 300 000 mieszkańców. Stolica Lubelszczyzny szczególnie dobrze wypadła w kategoriach takich jak parkowanie (7 na 9 punktów), średnie prędkości (8 na 9 punktów) oraz ceny ubezpieczeń (komplet punktów).

Wśród mniejszych miast również obyło się bez większych przetasowań na podium. Z dziesiątki ocenianych miejscowości zdecydowanie najlepiej wypadły Kielce, którym przyznano aż 53 punkty. Na sukces złożyły się w głównej mierze wysokie oceny za:
liczbę kolizji (10 na 10 punktów),
ceny ubezpieczeń OC (10 na 10 punktów)
infrastrukturę dla samochodów elektrycznych (10 punktów + bonus za ulgi dla hybryd).

Co z jednośladami?
Choć znaczna część rankingu Oponeo powstała z myślą o kierujących samochodami osobowymi, to nie oznacza to, że entuzjaści jednośladowców nie znajdą tu niczego dla siebie. Motocykliści powinni zwrócić zwłaszcza uwagę na punktację w dwóch kategoriach – cenie paliw oraz liczbie wypadków drogowych.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Tanie tankowanie
Dużymi miastami z najniższymi cenami paliwa okazały się Łódź, Poznań oraz Szczecin. W każdym z nich średnia cena benzyny kształtowała się w 2018 roku na poziomie 4,88 zł za litr. Dla porównania: w Warszawie za litr benzyny trzeba było zapłacić ponad 7 groszy więcej.

W mniejszych ośrodkach wcale nie było taniej, ale różnice były minimalne. Najtańszy okazał się Sosnowiec – 4,85 zł za litr. Tylko trochę drożej – o grosz na litrze – było w Białymstoku, gdzie litr benzyny kosztował 4,86 zł. Na drugim końcu znalazły się Kielce, gdzie było o 10 groszy drożej (to nawet więcej niż w stolicy!) – 4,96 zł za litr.

Ostrożna jazda w Kielcach
Bezpieczeństwo jazdy to być może najważniejsza kategoria dla motocyklistów – nawet drobna stłuczka może skończyć się groźnym urazem. W których miastach było najmniej kolizji według danych zbieranych przez aplikację Yanosik? Najbezpieczniejszym dużym miastem okazał się Szczecin, gdzie odnotowano zaledwie 8.6 kolizji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Negatywnym punktem odniesienia może tutaj być Warszawa, w której kolizji było ponad dwukrotnie więcej – 18,6 na 1000 mieszkańców.

W miejscowościach poniżej 300 000 mieszkańców najbezpieczniejsze okazały się Kielce. Osiągnięty tam w 2018 roku wynik okazał się najlepszy w kraju (6,7) – mniej niż 7 wypadków notowanych na 1000 mieszkańców to gwarancja spokojnej jazdy. Takiego wyniku tylko pozazdrościć mogą Katowice, których wynik – 19 kolizji na 1000 mieszkańców – to najgorszy wynik spośród dziewiętnastu badanych miast.

Kulisy rankingu oraz całość wyników można znaleźć na Oponeo.pl, pod adresem https://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

Źródło: inf. prasowa

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Komentarze: 1

  1. w Lublinie przyjemnie też się jeździ z yanosikem, jakby co ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
165 zapytań w 0,483 sek