Home / Artykuły / Pasek klinowy – zasady działania i zastosowanie

Pasek klinowy – zasady działania i zastosowanie

Silnik to maszyna składająca się z wielu większych, jak i mniejszych elementów, które odpowiadają za jego prawidłowe działanie. Gdy jeden z nich zaczyna się psuć, cały silnik pracuje nieprawidłowo. Właśnie dlatego warto wykonywać jego regularne przeglądy. W ten sposób uniknie się takich sytuacji. Jednym z najważniejszych elementów każdego silnika jest z całą pewnością pasek klinowy, który odpowiada za napędzanie mechanizmów energią wytworzoną w silniku. Zastosowanie pasków klinowych jest dzisiaj bardzo szerokie – można je znaleźć praktycznie w każdym urządzeniu, które napędzane jest pracą silnika.

 

Poznaj działanie i budowę pasków klinowych

Paski klinowe tworzone są z trzech warstw, a każda z nich wykonywana jest z innego materiału. Zwykle są to linki stalowe, guma lub kauczuk oraz tkanina gumopodobna. Całość dodatkowo wzmocniona jest specjalną taśmą płócienną zwulkanizowaną. Za sprawą takiej budowy pasek klinowy jest niebywale wytrzymały, a przy tym również bardzo elastyczny i mało rozciągliwy. Jego konstrukcja sprawia, że gwarantuje on cichą pracę urządzenia. Warto wspomnieć, że najlepsza temperatura do pracy pasków klinowych wynosi od -30°C aż do 850°C. Koszt wytworzenia nie jest wysoki, dlatego cena paska klinowego jest stosunkowo niska.

Wśród pasków klinowych można wyróżnić kilka rodzajów. Wśród nich są na przykład paski klinowe klasyczne, zespolone, uzębione, wąskoprofilowe dwustronne, a także modułowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, do czego pasek ma być użyty. Bardzo ważne, by wybrać odpowiedni pasek, który zapewni prawidłowe działanie mechanizmu. Jedne modele są bowiem lepsze do pracy z dużymi obciążeniami, inne zaś do pracy z dużą prędkością obrotową.

Do czego stosowane są paski klinowe?

Zastosowanie pasków klinowych jest całkiem bogate, jednak najczęściej używa się ich w silnikach aut, a dokładniej w alternatorze, wentylatorze chłodnicy, pompie wody do płynu chłodniczego, klimatyzacji, a także pompie wspomagania układu kierowniczego i innych. Niekiedy zdarzają się również takie sytuacje, że konieczne jest zastosowanie kilku pasków klinowych, gdzie każdy z nich ma inną funkcję. Co więcej, paski klinowe znajdują się również w szlifierkach, urządzeniach do obróbki drewna, małych elektrowniach wodnych czy w napędach przenośników taśmowych lub rolkowych.

 

Jak zadbać o paski klinowe?

By paski klinowe działały sprawnie przez długi czas, należy zadbać o ich poprawne zamontowane i odpowiednio naciągnięte. Istotny jest także ich sposób eksploatacji, gdyż w przypadku nieprawidłowego użytkowania ich żywotność jest znacznie mniejsza. Ważna kwestia to także poprawne dopasowanie rodzaju paska do konkretnego zastosowania. Jeśli szukasz odpowiedniego paska, który będzie pracował w mechanizmach zewnętrznych, postaw na taki, który pokryty jest warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV. Na koniec kilka słów o przeglądach i konserwacji. Należy wykonywać je bardzo systematycznie, by wychwycić moment, kiedy należy wymienić pasek klinowy na nowy. Co więcej, regularna konserwacja potrafi przedłużyć żywotność paska. Pozwoli więc uchronić go na przykład przed zerwaniem się.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
116 zapytań w 0,337 sek