Home / Artykuły / Wynajęcie samochodu jako alternatywa dla leasingu

Wynajęcie samochodu jako alternatywa dla leasingu

Coraz mniejsza liczba przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu firmowego. Rosnącą popularnością cieszą się z kolei dwa inne rozwiązania zapewniające możliwość korzystania z pojazdu przez dłuższy okres – wynajem długoterminowy oraz leasing. Jakie są ich zalety oraz wady? Które z nich będzie dla Ciebie korzystniejsze? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Co to jest wynajem długoterminowy?

O wyjaśnienie specyfiki wynajmu długoterminowego zapytaliśmy naszego eksperta z ABACUS CAR RENTAL, ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodów: Wynajem zapewnia możliwość korzystania z samochodu przez pewien czas, na przykład dwa lub trzy lata. Najemca co miesiąc płaci kwotę określoną w umowie. Większość wypożyczalni nie wymaga wkładu własnego. W ramach raty zapewnianych jest zazwyczaj wiele usług dodatkowych, takich jak serwis mechaniczny, wymiana i przechowywanie opon czy pełen pakiet ubezpieczeń: OC i AC. Podczas podpisywania umowy deklarowany jest jednak roczny przebieg, za którego przekroczenie najemca będzie musiał zapłacić. Po zakończeniu okresu wypożyczenia niektóre firmy oferują co prawda możliwość wykupu auta, jednak za o wiele wyższą kwotę niż w przypadku leasingu, oscylującą w okolicach rzeczywistej wartości rynkowej pojazdu.

Co to jest leasing?

Leasing przypomina wynajem długoterminowy, jednak różni się od niego kilkoma istotnymi kwestiami. Umowy zawierane są zazwyczaj na dłuższy okres, na przykład 5 lat, a nawet więcej – niektórzy leasingodawcy oferują finansowanie na 6 lub nawet 7 lat. Znaczna większość firm leasingowych wymaga wkładu własnego, który wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent wartości pojazdu. W ramach raty leasingobiorca nie otrzymuje przeważnie żadnych usług dodatkowych – musi za nie dopłacić. Po upłynięciu okresu leasingu przedsiębiorca może jednak wykupić samochód za ułamek jego rzeczywistej wartości określony w umowie, na przykład kilka procent.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy będzie najlepszym wyborem dla przedsiębiorców, którzy stawiają na wygodę. W ramach miesięcznej raty pokrywane są właściwie wszystkie opłaty związane z codziennym użytkowaniem pojazdu. Choć koszt wynajmu długoterminowego może być w ogólnym rozrachunku nieco wyższy niż leasingu, po jego zakończeniu najemca nie będzie musiał samodzielnie sprzedawać auta, co dla wielu osób jest dużym udogodnieniem.

Dla kogo leasing?

Leasing to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które po zakończeniu umowy chcą nabyć auto na własność za niewielką kwotę. Umowa leasingu gwarantuje przedsiębiorcy bardzo dużą swobodę w użytkowaniu samochodu – można go modyfikować czy tuningować bez pytania, nie trzeba także obawiać się o przekroczenie limitu kilometrów. W przypadku zdecydowania się na leasing należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie koszty, których miesięczna rata nie obejmuje.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
115 zapytań w 0,408 sek