Home / MotoGP / Grand Prix Portugalii w liczbach

Grand Prix Portugalii w liczbach

Już w ten weekend MotoGP odwiedzi portugalski tor Estoril położony nieopodal stolicy tego kraju – Lizbony. Grand Prix Portugalii będzie trzecią rundą tegorocznych zmagań. Oto garść statystyk i ciekawostek dotyczących właśnie tej imprezy.

44 – W piątek miną dokładnie 44 lata odkąd Salvador Canellas wygrał Grand Prix Hiszpanii 1968 w klasie 125cc. Było to pierwsze zwycięstwo Hiszpana w GP i pierwsze zwycięstwo dla Bultaco.

28 latCal Crutchlow uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas Grand Prix Hiszpanii. Po raz pierwszy od 28 lat to osiągnięcie przypadło Brytyjczykowi. Poprzednio zrobił to Barry Sheene w czasie Grand Prix Afryki Południowej w sezonie 1984.

25Jorge Lorenzo w pierwszy dzień treningów przed GP Portugalii będzie obchodził swoje 25 urodziny.

14 – Odbyło się już czternaście Grand Prix Portugalii. Pierwsze dwa były rozgrywane w Hiszpanii na torze Jarama i Jerez w latach 1987 i 1988. Na tor w Estoril Grand Prix Portugalii powróciło w 2000 roku.

10 – W dniu kwalifikacji przed GP Portugalii minie dokładnie 10 lat od debiutu Jorge Lorenzo w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Wystartował w Grand Prix Hiszpanii w klasie 125cc dokładnie dzień po swoich piętnastych urodzinach.

7 – Ubiegłoroczna siódma pozycja Miguela Oliveiry w klasie 125cc była najlepszą pozycją Portugalczyka w historii Grand Prix tego kraju.

5Valentino Rossi odniósł najwięcej zwycięstw w królewskiej klasie podczas Grand Prix Portugalii. W tej klasyfikacji na drugim miejscu znajdują się Toni Elias, Jorge Lorenzo i Alvaro Bautista, wszyscy triumfowali trzy razy.

5Honda i Yamaha mają na swoim koncie po pięć zwycięstw na torze Estoril od czasu wprowadzenia maszyn czterosuwowych do klasy królewskiej w 2002 roku.

4 – Estoril jest jednym z czterech obiektów, na którym żadnego zwycięstwa w klasie MotoGP nie posiada Ducati. Pozostałe to Indianapolis,  LeMans i Silverstone.

2.465sek – W Jerez zaledwie 2.465sek dzieliło zwycięzce Jorge Lorenzo od finiszującego na czwartej pozycji Cala Crutchlowa. Jest to najmniejsza różnica w Top 4 od czasu wyścigu w Katarze w sezonie 2010. Wówczas zwycięzce – Valentino Rossiego od jadącego na czwartej pozycji Nicky Haydena dzieliło 1.876sek.

1 – Po tym jak Casey Stoner odniósł swoje pierwsze zwycięstwo na torze w Jerez obiekt w Estoril pozostaje ostatnim, na którym Australijczyk jeszcze nie triumfował w klasie królewskiej.

0.002sek – W 2006 roku właśnie taka różnica na mecie dzieliła zwycięzce Grand Prix Portugalii Toniego Eliasa od będącego na drugiej pozycji Valentino Rossiego. Jest to najmniejsza różnica na finiszu od czasu wprowadzenia w MotoGP elektronicznego pomiaru czasu. Tyle samo dzieliło Alexa Criville od Micka Doohana w Brnie w sezonie 1996.

AUTOR: Redakcja

Komentarze: 1

  1. ptk 11 wyklucza prawdziwość ptk 10, który jest błędny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
176 zapytań w 1,257 sek