Home / MotoGP / Jorge Lorenzo: Przyzwyczaiłem się do bycia szybkim

Jorge Lorenzo: Przyzwyczaiłem się do bycia szybkim

jorge-lorenzo-ducati-desmosedici

W Sepang nowy w bolońskim zespole Jorge Lorenzo przeżył relatywnie ciężkie rozpoczęcie testów. Pięciokrotny Mistrz Świata zdradził, że „Najgorszym było to, że przez lata przyzwyczaiłem się do bycia szybkim i konkurencyjnym.”

Jorge Lorenzo w Malezji udało się osiągnąć trzeciego dnia testów dziesiąty czas. Szybszymi od niego zawodnikami na Ducati byli Andrea Dovizioso (4), Álvaro Bautista (7) oraz Casey Stoner (7). Ale mimo to, dobry humor Lorenzo nie pogorszył się ani o jotę.

„W trakcie następnego testu muszę być troszkę agresywniejszy w kwestii jeżdżenia na tym motocyklu. Zamiast łagodnie dozować gaz muszę się nauczyć częściej odkręcać manetkę na maksa. Poza tym Desmosedici wymaga poprawy tylko w kilku kwestiach, co zresztą inżynierowie już wiedzą. Maszyna ma mnóstwo plusów i mamy jeszcze więcej pomysłów na ich wykorzystanie.”

„Pierwszy dzień testów był szokiem. Po początkowym przerażeniu pomyślałem, że będziemy mieć karkołomnie ciężką pracę, zanim dogadam się z motocyklem. Zająłem tylko 17 lokatę z 1,6 sek straty… Ale trzeciego dnia mocno się poprawiliśmy. Cieszy to, że jesteśmy daleko od osiągnięcia limitów motocykla i już jesteśmy szybcy. W dniu, w którym wyciśniemy wszystko z motocykla będziemy bardzo szybcy. Przynajmniej tego oczekuję.”

Kliknij, aby pominąć reklamy

Jakie wrażenie jak na razie wywarła na Jorge ekipa Ducati Corse? „Bardzo dobre! To bardzo profesjonalny zespół. Bardzo chętnie pracuję z moim nowym szefem mechaników Christianem Gabarrinim. Michele Pirro, nasz kierowca testowy, daje mi dużo rad żeby przyspieszyć proces nauki. Casey tak samo. Do tego jazda na tym motocyklu daje mi mnóstwo frajdy. Trzeba na nim jeździć zupełnie inaczej, częściej wpadasz w uślizgi, a moc powoduje zachwyt. To sprawia wielką przyjemność. Jazdy we wtorek i w środę były prawdziwą przyjemnością.”

Czy Jorge po poniedziałku z powodu zmartwień miał nieprzespaną noc? „Nie, spałem wybornie (śmiech). Ale przed zaśnięciem przez moją głowę przetoczyło się bardzo wiele myśli, dużo więcej niż zazwyczaj. Najgorszym było to, że przez lata przyzwyczaiłem się do bycia szybkim i konkurencyjnym. Nie mogę sobie przypomnieć sytuacji, w której byłem na 17 pozycji z tak dużą stratą. Musiałem znacznie zmienić swój wyuczony styl jazdy. Mam namyśli też zmianę zespołu i maszyny na tak skomplikowaną i nieokiełznaną jak Desmosedici.”

„Wypróbowałem też nowy motocykl, ale nie mieliśmy w ogóle czasu właściwie go dostroić. Drzemie w nim ogromny potencjał, który musimy wydobyć na światło dzienne. W przyszłości przyniesie to korzyści.”

Lorenzo nie przetestował nowej przedniej opony Michelin. „Nie mieliśmy na to czasu.” Majorczyk nie zabrał ze sobą do „czerwonych” swojego długoletniego doradcy Wilco Zeelenberga. Holender pozostał z Yamaha i opiekuje się teraz Maverickiem Viñalesem.

„Wilco jest zdumiewającą osobą i jest obdarzony wielkim talentem jeśli chodzi o wskazówki. Wszystko potrafi dobrze wytłumaczyć. Miał duży udział w zdobytych przeze mnie tytułach. Ale również nasz kierowca testowy Michele Pirro jest w tej kwestii bardzo pomocny. Jeździ już długo dla Ducati, od czterech lub pięciu lat. Opowiedział mi, że na początku miał identyczne odczucia do moich. Tak jak ja jeździ w zakrętach z dużą prędkością. Daje dobre rady, również dla takich torów jak Sepang. Jestem bardzo zadowolony, że mam go po swojej stronie. Myślę, że w przyszłości zbudujemy wspaniały zespół.”

Czy Ducati ma wszystko, żeby wygrać mistrzostwa? „W tym momencie możemy wygrywać pojedyncze wyścigi, nawet wtedy, gdy nie powiedzie nam się z ulepszeniami.” – twierdzi 29-letni Majorczyk. „Ale udało nam się dokonać technicznych postępów. Wytępimy w tym motocyklu jego słabostki. Wtedy może uda nam się rozstrzygnąć więcej wyścigów na swoją korzyść, a miejsce w klasyfikacji generalnej będzie się zgadzać.”

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: Speedweek.com

AUTOR: Paweł Zglejc

Fan motocykli i wyścigów motocyklowych od 2006 roku dzięki takim zawodnikom jak Troy Bayliss, Nicky Hayden, Casey Stoner i James Toseland.

komentarzy 9

  1. Lepiej niech JL powie kiedy ma zamiar ściągnąć nalepkę Ducati ze swojego logo na kasku.
    Trochę to dziwne, że jest cały oblepiony w Ducati i na dodatek jego znak na kasku zalepiono naklejką stajni.

  2. Dokładnie, też mnie to denerwuje. Jakby nie było wiadomo, że to Ducati. Wszędzie nalypki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
170 zapytań w 1,694 sek